کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان از سرگرمی‌های جدید و پرطرف‌دار است که به کاهش استرس و رسیدن به آرامش کمک می‌کند.

فواید کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان

۱. رنگ‌ها درد و اضطراب را تا حدی کم می‌کنند

اگر دچار درد یا اضطراب جزئی هستید، فقط ۱ ساعت رنگ آمیزی می‌تواند احساس بهتر و آرامش بیشتری به شما ببخشد. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که کتاب رنگ‌آمیزی جزو فعالیت‌های خودیاری است نه مانند تعامل با هنردرمانگر در طول جلسات هنردرمانی حرفه‌ای.

۲. رنگ‌آمیزی ذهن آشفته را آرام می‌کند

حرکات تکراری رنگ‌آمیزی، بخش‌هایی از کورتکس مغز را درگیر و آمیگدال، مرکز ترس مغز، را آرام می‌کند. البته رنگ انتخاب‌شده هم تأثیر بسزایی دارد. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله Frontiers in Psychology منتشر شد، رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز آرامش را تداعی می‌کنند، در حالی که رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی انرژی‌زا هستند.

۳. رنگ‌آمیزی وضعیت خواب را بهبود می‌بخشد

قبل از خواب چه‌کار می‌کنید؟ کافی است کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان را جایگزین بازی با تلفن همراه، تبلت یا لپ‌تاپ کنید تا دیگر در معرض نورآبی دستگاه‌های الکترونیکی نباشید.

در سال ۲۰۱۶، پژوهشی انجام شد و محققان دریافتند کودکانی که شب‌ها از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند سخت‌تر می‌خوابند. این کودکان بعد از بیدارشدن هنوز احساس خواب‌آلودگی می‌کردند و این خواب‌آلودگی زمان بیشتری ادامه پیدا می‌کرد. همچنین مدت‌زمان خواب REM این کودکان از سایر کودکان کمتر است. خواب REM برای استراحت و تثبیت حافظه لازم است.

۴. رنگ‌آمیزی کمک می‌کند هنرمند درون خود را پرورش دهید

با این کتاب‌ها می‌توانید خاطرات بد کلاس هنر دوره دبستان را فراموش کنید و آسیب‌های روحی این کلاس‌ها را التیام ببخشید. استفاده از کتاب‌های رنگ‌آمیزی، به‌خصوص آنهایی که طرح‌های پیچیده دارند، مثل این است که هنرمندی بزرگ از شما بخواهد طرح‌های او را رنگ کنید. جوهانا بسفورد (Johanna Basford)، خالق کتاب رنگ‌آمیزی باغ اسرارآمیز، معتقد است کسانی که کتاب‌های او را رنگ می‌کنند به‌اندازه او خلاق هستند.

۵. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان ذهن را رها می‌کند

لحظاتی که ذهن رهاست، ایده‌های غیرمنتظره پیدا می‌شوند و نبوغ درونی فرد شکوفا می‌شود. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، گنجاندن بازی در برنامه روزانه حواس بیماران را پرت می‌کند و باعث می‌شود استرس و اضطرابشان کمتر شود.

۶. رنگ‌آمیزی خستگی ناشی از تصمیم‌گیری را برطرف می‌کند

شاید برایتان پیش آمده باشد که برای انجام کاری به‌ظاهر ساده مثل خرید ماست وارد فروشگاه شوید و ناگهان هجوم سؤالات باعث استرس شما شود: ماست چه شرکتی را بخرم؟ چند درصد چربی داشته باشد؟ چه طعمی بهتر است؟

روان‌شناسان این حالت را خستگی تصمیم گیری (Decision Fatigue) می‌نامند. رنگ‌آمیزی ذهنی را رها می‌کند که درگیر انتخاب از بین گزینه‌های متعدد شده است و فرد فقط ۲ معضل پیش روی خود می‌بیند: کدام صفحه؟ چه رنگی؟

۷. رنگ‌آمیزی احساسات را برمی‌انگیزد

رنگ‌آمیزی می‌تواند جادویی‌ترین احساسات را تداعی کند. خب چطور باید شروع کرد؟ یک کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان انتخاب کنید که مضمونش برای شما معنی‌دار باشد و سپس رنگ‌های دلخواهتان را انتخاب کنید. نیازی به رعایت اصول و قوانین نیست. اگر دوست دارید خورشید آبی و درختان نارنجی متالیک باشند، به میل خود آنها را انتخاب کنید!

۸. با کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان دیرتر پیر می‌شوید

رنگ‌آمیزی باعث می‌شود که به‌رغم گذر زمان و افزایش سن، زبردست باقی بمانید. سعی کنید افرادی را پیدا کنید که در کنار هم رنگ‌آمیزی می‌کنند و اگر نتوانستید گروهی پیدا کنید، خودتان یک گروه بسازید. افرادی با پیوندهای اجتماعی قوی، شادی و سلامت بیشتری در زندگی دارند.

۹. کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان قید و بندی ندارد

نترسید و از خط‌ها بیرون بزنید! هیچ‌کس نگفته که رنگ‌آمیزی شما باید طور خاصی باشد. می‌توانید تمیز یا درهم و شلوغ رنگ‌آمیزی کنید و این یکی از مزیت‌های آرامش‌بخش کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان است. خراب‌کردن رنگ‌آمیزی این کتاب‌ها به راحتی ممکن نیست و حتی اگر هم خراب کنید، پیامدی ندارد.

۱۰. رنگ‌آمیزی حواس انسان را پرت می‌کند

این عمل ساده توجه انسان را از خودش و تمام چیزهایی که او را تحت‌فشار قرار می‌دهند دور می‌کند و فرد مشغول کاری می‌شود که در آن لحظه در حال رخ‌دادن است. بنابراین می‌توان رنگ‌آمیزی را نوعی تمرین مراقبه دانست.

در پست بعدی بهترین کتابهای رنگ آمیزی بزرگسالان را معرفی می کنیم…