فناوری همیشه در خدمت بشر بوده است و از دیرباز تاکنون شاهد تغییر و پیشرفت فناوری بوده‌ایم.

اما پیشرفت فناوری باعث می‌شود فناوری های جدید با سرعت سریع‌تری ایجاد شود، در نتیجه محصولی که شاید همین چند سال پیش تر از اول و جدید بود این روزها قدیمی شده و باید مدل های جدیدتر را خریداری کنید.

نمود افزایش سرعت پیشرفت فناوری را به خوبی می توانید در گوشی های هوشمند مشاهده کنید، حدود ۱۰ سال پیش این گوشی ها با دوربین های بسیار ضعیف و صفحه نمایش های کوچک و کم کیفیت معرفی شدند و این روزها گوشی های هوشمند پیشرفته ای را سراغ داریم که دوربین آن ها دست کمی از بهترین دوربین های حرفه ای ندارد.

پیشرفت فناوری فایده های زیادی دارد و باعث می شود شکل تعامل ما با بسیاری از محصولات تغییر کند و اگر فناوری با همین سرعت پیشرفت کند، بسیاری از فناوری ها و چیزهایی که این روزها بدون آن ها نمی توانیم زندگی کنیم شکل خود را تغییر خواهند داد.

به همین منظور در ادامه با هم به فناوری هایی اشاره می کنیم که ۲۰ سال دیگر خبری از آن ها نخواهد بود.

کنترل از راه دور به تاریخ خواهد پیوست

اگر سن شما قد بدهد احتمالاً به یاد دارید که اولین ریموت کنترل ها با سیم عرضه شدند و یک سیم چند متری به تلویزیون یا ویدئو متصل بود و با کمک دستگاهی که به طرف دیگر سیم متصل شده بود آدم ها کانال های مورد نظر را در تلویزیون انتخاب می کردند، مدتی بعد فناوری مادون قرمز از راه رسید و جای سیم را در کنترل از راه دور تلویزیون ها گرفت.

انصافاً باید گفت این فناوری راحتی بسیار زیادی را برای انسان ها به دنبال داشت.

به زبان ساده تر دستگاه های هوشمند گوش به فرمان انسان ها خواهند بود تا نسبت به شنیدن صدا، تعامل لازم را انجام دهند.

با این فناوری راه زیادی فاصله نداریم و در حال حاضر دستیارهای صوتی هوشمند در گوشی های پیشرفته اندرویدی و آیفون های خدمات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

اسپیکر هوشمند الکسا نیز نمونه کاملی از یک دستگاه گوش به فرمان است که تمامی دستورات کاربر را بدون نیاز به کنترل از راه دور، تمام و کمال انجام می دهد.

دیگر خبری از عضوهای مصنوعی فعلی نخواهد بود

 

اگر فیلم های دزدان دریایی را دیده باشید به احتمال زیاد فیلم جزیره گنج را دیده اید، در این فیلم سردسته دزدان دریایی، یکی از پاهای خود را از دست داده بود و یک پای چوبی داشت.

از آن زمان سال‌های زیادی گذشته و اندام های مصنوعی پیشرفت های زیادی داشته اند.

این روزها اندام‌های مصنوعی پیشرفته ای را شاهد هستیم که کمک زیادی به توان یابان می کنند اما عضوهای مصنوعی آینده‌ روشن تری را در پیش رو دارند و روز به‌ روز هوشمند‌تر می شوند.

بیزنس اینسایدر گزارش جالبی در این زمینه منتشر کرده و مدعی است بازوهای مصنوعی مدرن و امروزی به راحتی می توانند اشیاء را بلند کنند، پاهای مصنوعی پیشرفته‌ای را نیز شاهد هستیم که عملکرد آن ها از پاهای طبیعی انسان بیشتر است.

بعضی از بازوها و پاهای مصنوعی به لحاظ قدرت نیز توانایی بیشتری دارند و فردی که از آن ها استفاده می کند به قدرت بسیار بیشتری از دست یا پای معمولی خود دست پیدا خواهد کرد.

پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک دست های مصنوعی را شاهد باشیم که در آن ها اسلحه های مختلفی نیز به کار گرفته شده باشد و بتوان در نبردها به مصاف دشمن رفت.

چنین اندام های مصنوعی در حال حاضر ممکن است رواج چندانی پیدا نکرده باشد اما بدون شک تا بیست سال آینده، توان یابان به لطف این اندام ها دوباره همانند یک انسان معمولی زندگی خواهند کرد

کارت های اعتباری به‌جای رمزهای فعلی با مغز باز می شوند

 

امروزه زندگی بدون کارت های اعتباری ممکن نیست.

این کارت ها که تعداد آن ها نیز بسیار است باید بوسیله گذرواژه هایی که برای آنها مشخص کرده اید تعامل داشته باشند.

تا اینجای مشکلی وجود ندارد اما مشکل زمانی پیش می آید که بخواهید رمز چندین کارت اعتباری را حفظ کنید.

اینجاست که مشکل پیش می آید و به خاطر داشتن این مشکلات دردسرهایی را به دنبال دارد.

از طرف دیگر از آن جایی که سرمایه و دارایی های مردم در این کارت ها ذخیره شده اند امنیت آن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند.

خوشبختانه این معضل نیز به لطف پیشرفت فناوری های نوین از بین خواهد رفت، بنا به گزارشی که امریکن بانکر در همین زمینه منتشر کرده است، چیپست های مدرنی در راه است که تراکنش های مالی را با امنیت بسیار بالا میسر می کند.

این چیپست ها در حال حاضر راه حلی برای جایگزین کردن گذرواژه های درسرساز فعلی ندارند اما امیدواریم در آینده ای نزدیک فرآیند خرید با کارت اعتباری کاملاً از طریق چیپست های هوشمندی جایگزین شود که دیگر نیاز به حفظ کردن گذواژه نداشته باشیم.

دیگری خبری از رادیو در خودروها نخواهد بود

 

گوش فرادادن به موسیقی از آن لذت‌هایی است که پیر و جوان نمی شناسد انسان ها هرکدام بسته به سلیقه خود موسیقی های مختلفی را گوش می دهند.

این امر باعث شد تا پس از اختراع گرامافون شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه دستگاه های پخش موسیقی باشیم.

این دستگاه ها به سرعت راه خود را به خودروها نیز پیدا کردند و پس از معرفی رادیو‌های اف ام، اخبار و موسیقی به سهولت در اختیار راننده ها قرار گرفت.

این روزها به لطف اینترنت و ماهواره ها، امواج رادیو در بستر اینترنت مخابره می شود و بنا به گزارشی که سن دیگو ریدِر در همین زمینه منتشر کرده است، بیشتر خودروهای مدرن بدون رادیو عرضه می شوند و خبری از دریافت کننده امواج AM و FM در آن ها نیست.

در‌ واقع جای رادیو را سیستم های اینفوتیمنت پیشرفته ای گرفته که امواج شبکه های رادیویی را دریافت می کنند.

بدون شک در آینده نیز همین روال پیش خواهد رفت و چیزی که امروزه به معنای رادیو در خودروها شاهد آن هستیم عملاً از بین خواهد رفت.

عمر گوشی های هوشمند هم روزی به پایان می رسد

 

این روزها مردم با گوشی های هوشمندشان از خواب بیدار می شوند و با همین گوشی ها به خواب می روند. به این ترتیب بعید به نظر می رسد روزی شاهد پایان عمر گوشی های هوشمند باشیم، اما حرف ما یادتان باشد که تا بیست سال آینده دیگر خبری از گوشی های هوشمند نخواهد بود.

به این ترتیب دیگر ابزاری به‌عنوان گوشی هوشمند وجود نخواهد داشت و ابزارهای پوشیدنی بسیار پیشرفته جای این دستگاه های محبوب را خواهند گرفت.

بنا به گزارشی که در همین زمینه بیزنس اینسایدر منتشر کرده است کاربران در آینده ای نه چندان دور از طریق یک عینک که به چشم خود زده اند قادر هستند تا با دنیای هوشمند تعامل داشته باشند.

این عینک که در حال حاضر گوگل پروژه ای با نام گوگل گلس را برای ساخت آن در پیش دارد، پرتوهای نور را به داخل مردمک چشم بازتاب می دهد و همانند فیلم های علمی تخیلی پرده ای از اطلاعات جلوی چشم کاربر نمایش داده می شود.

این اطلاعات از طریق حرکت چشم قابل بررسی و تعامل هستند و کاربر به راحتی می‌تواند با صدور فرمان های صوتی، فایل های دلخواه را باز کند و با افراد مورد علاقه خود تماس برقرار نماید.

اگر نگران سلامتی خود هستید حتماً خبر دارید که چیزی حدود ۱۹۰ دانشمند مستقل از قسمت های مختلف دنیا مدعی هستند گوشی های هوشمند سلامت انسان ها را به خطر می اندازد.

در نتیجه با از بین رفتن گوشی های هوشمند تمامی این نگرانی ها نیز خاتمه پیدا خواهد کرد.

دیگر خبری از اخبار نگران کننده آلودگی هوا در کار نخواهد بود

 

این روزها اخبار مربوط به آلودگی هوا از مجامع زیست محیطی دائم به گوش می خورد، این نگرانی ها بی دلیل نیست و به رغم اینکه فعالان محیط زیست به خوبی در جریان هستند که قسمت مهمی از آلودگی هوا به دلیل انرژی های آلوده کننده ای است که کارخانه جات و خودروها استفاده می کنند باز هم نمی توان چرخ کارخانه ها را متوقف کرد و خودروها را از حرکت باز ایستاند.

البته دانشمندان انرژی های سبز و بی ضرر را پیدا کرده اند اما هزینه به خدمت گرفتن این انرژی ها در کارخانه ها و خودروها گران تر از چیزی است که توجیه اقتصادی داشته باشد.

با این حساب چاره‌ای نداریم به‌غیر از اینکه چشم انتظار پیشرفت تکنولوژی باشیم تا در آینده انرژی های سبز با هزینه‌ کمتری تولید شود.

خوشبختانه با این آینده فاصله زیادی نداریم و جالب است بدانید از سال ۲۰۱۴ چیزی حدود ۱.۴ میلیون ساختمان در استرالیا، انرژی خود را از پنل های خورشیدی تأمین می کنند.

در نتیجه با یک حساب سرانگشتی میتوان گفت ۱۱ درصد از کل مردم استرالیا به جای سوخت های فسیلی انرژی مورد نیاز زندگی خود را از نور خورشید بدست می‌ آورند.

انرژی خورشیدی نه تنها ضرری برای محیط زیست ندارد بلکه قیمت تمام شده آن هم نسبت به سوخت های فسیلی بسیار ارزان تر تمام می‌شود.

در آینده‌ خبری از شیمی درمانی نخواهد بود

 

وقتی واژه سرطان به گوش می خورد ناخودآگاه یاد شیمی درمانی می‌افتیم، سرطان که امیدواریم هیچ تنابنده‌ای گرفتار آن نشود درمان بسیار دشواری دارد، خوشبختانه در این زمینه نیز فناوری های جدید پزشکی آینده‌ای روشن را پیش روی انسان‌ها باز کرده است.

بر اساس گزارش هایی که بیزنس اینسایدر منتشر کرده، در ۲۰ سال آینده شیمی درمانی به تاریخ خواهد پیوست و درمان هایی بر اساس ژنتیک که سلول های سرطانی را هدف می گیرند جایگزین فرآیند سخت و دشوار شیمی درمانی خواهند شد.

به لطف این روش های جدید، پزشکان قادر خواهند بود تا سرطان را سریعتر تشخیص دهند و شیوه های بهتری برای درمان آن به خدمت بگیرند.

از طرف دیگر این روش ها درد و مشکلات شیوه های فعلی شیمی درمانی را ندارد و بیماران سرطانی با استقبال بیشتری برای درمان اقدام خواهند کرد.

امنیت اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد

 

دنیای دیجیتال بدون امنیت معنایی ندارد و روزی نیست که خبری از هک شدن وب سایت های مهم به گوش نخورد، سرقت اطلاعات، ویروس های دردسرساز و خرابکاری های اینترنتی هر روز در حال پیشرفت است.

خوشبختانه شرکت های امنیتی نیز دست روی دست نگذاشته اند و انصافاً باید گفت نسبت به بیست سال پیش پیشرفت خوبی را در زمینه مقابله با ویروس ها و امنیت اطلاعات شاهد هستیم.

اما این سکه روی دیگری نیز دارد و شرکت بزرگ آی‌.بی‌.‌ام که یک طولایی در ساخت ابرکامیپوترها دارد، مدعی است در حال حاضر کوانتوم کامپیوتری را معرفی کرده که از قدرتمند‌ترین کامپیوترهای فعلی قویتر است و این کامپیوترها حرفی برای گفتن در برابر کوانتوم کامپیوتر آی.‌بی.‌ام ندارند.

جالب است بدانید این پیشرفت باعث شده تا امنیت اطلاعات نیز بیشتر به خطر بیافتد چرا که آی‌.‌بی.‌‌ام مدعی است پیشرفت کامپیوترها در آینده باعث می شود پیچیده ترین الگوریتم هایی که در حال حاضر برای رمزگذاری اطلاعات استفاده می کنیم در عرض کمتر از چند ثانیه شکسته شود.

در نتیجه اگر پیشتازان امنیت کامپیوتری از حالا به فکر نباشند در آینده هرج و مرج بیشتری را در دنیای دیجیتال تجربه خواهیم کرد.

بیش از این در گیر و دار کابل ها نخواهیم ماند

 

انصافاً باید گفت یکی از دردسرسازترین چیزهایی که با آن‌ در دستگاه های دیجیتال و الکترونیک سر و کار داریم، سیم و کابل این دستگاه هاست.

به عبارت دیگر به هر اندازه که دستگاه های الکترونیک در چند دهه گذشته پیشرفت کرده است، سیم و کابل این دستگاه ها هیچ پیشرفتی نداشته و همچنان درگیر این سیم های دردسرساز هستیم.

خوشبختانه این مشکل نیز در حال حل شدن است و شرکت های بزرگ سازنده لوازم منزل، مبلمان و میزهایی را عرضه کرده اند که در آن ها شارژ داخلی تعبیه شده، در نتیجه می توانید میز آشپزخانه ای بخرید که در آن پورت شارژ گوشی هوشمند نیز وجود دارد و دیگر نیازی به آداپتور ندارید.

از طرف دیگر فناوری شارژ بی سیم نیز روز به روز در حال پیشرفت است و حتی خودروهای برقی وجود دارد که بدون سیم می توان آن ها را شارژ کرد، تعداد لوازم برقی آشپزخانه که بدون سیم شارژ می شوند نیز در حال افزایش است و به این ترتیب آینده ای را می توان پیش بینی کرد که در آن خبری از سیم و کابل نخواهد بود.

عمر سی دی‌ و دی وی دی به پایان رسیده است

 

اولین دستگاه پخش‌ سی‌دی در سال ۱۹۸۲ توسط سونی در ژاپن منتشر شد و سی‌دی‌‌ها به‌سرعت راه خود را به خانه‌های مردم باز کردند.

مدتی بعد نیز دی‌وی‌دی‌ها جایگزین سی‌دی‌ها شدند.

سی‌دی و فیلم گزینه خوبی برای ذخیره فیلم و آهنگ بود و بدون شک در خانه شما هم‌اکنون ده‌ها سی‌دی و دی‌وی‌دی وجود دارد که نمی‌دانید با آن‌ها چه کنید.

خوشبختانه اینترنت به اندازه‌ای ارزان و قابل‌ دسترس شده که دیگر نیازی به سی دی‌ یا دی وی دی برای مشاهده فیلم و موسیقی نباشد.

به این ترتیب عملاً علاقه مندان به فیلم و سینما با فیلم های مورد علاقه خود چند کلیک ماوس است تا فیلم دلخواه را از اینترنت دانلود و مشاهده کنند.

فلش مموری ها نیز محل خوبی برای ذخیره اطلاعات هستند و دیگر برای ذخیره اطلاعات نیازی به سی‌دی ندارید.

در نتیجه سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها پس از حدود ۳۵ سال زندگی در میان کاربران به پایان راه خود نزدیک می‌شوند.