نوع زندگی کنونی و نبود وقت کافی برای شامپو کردن مرتب و آرایشگاه رفتن منظم برای فر کردن، موجب استفاده گسترده تر از این وسایل شده است. حالت دهنده های برقی اغلب استوانه های پلاستیکی سفتی هستند که اندازه های متعدد دارند و سطح آنها صاف، مودار یا دندانه دار است. نوعی که سطح آن صاف مودار است، نسبت به انواع دیگر ارجح است، چون موقع باز کردن از موها، کمتر موجب ایجاد صدمه و درهم رفتن آنها می شود. دستگاه هایی که فرکننده برقی هستند، دارای کلید خودکار بوده و در درجه حرارت مشخصی خاموش می شوند. بیشتر آنها فیوز اطمینان دارند که از گرم شدن بیش از حد حالت دهنده ها و سوختن موها جلوگیری کند. حتی بعضی از این حالت دهنده ها محفظه آب دارند که با ایجاد بخار، موجب اضافه شدن رطوبت به موها می شوند و حالت گرفتن اولیه موها را آسان تر می کند. گرمای حاصل از اتوهای فرکننده سبب شکستن بعضی از پیوندهای هیدروژنی ضعیف مو شده و موجب فر شدن موقتی آنها می شود. به علاوه، اتوی فرکننده قوی نسبت به نوع متوسط آن بیشتر موجب سوختن مو یا پوست سر می شود، ولی اغلب چون فر شدن موها را با دوام تر انجام می دهد (به قیمت آسیب به موها) مورد توجه قرار میگیرد.

۱- خشک شدن موها

خشک شدن موها از جمله عوارض شایع اتو کشیدن مو و همچنین صاف کردن به وسیله ی مواد شیمیایی است. هر دوی این روش ها موجب از بین رفتن روغن های طبیعی مو می شوند و نتیجتاً مو الاسیسیته ی خود را از دست داده و شکننده و زبر می شود. در این بین، مهم نیست که موی شما از چه نوعی است. آن گونه که آکادمی درماتولوژی آمریکا می گوید هر نوع حرارت می تواند موجب آسیب به مو شود. برای کمتر کردن این عارضه سعی کنید یا از اتومو استفاده نکنید یا اگر می کنید آن را بر روی تنظیمات پایین قرار دهید. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان نباید موهای خیس را اتو کنید، این کار به منزله ی سرخ کردن موهای تان است.

۲- شکننده شدن موها

شکننده شدن موها نیز ممکن است به سبب استفاده از اتومو و یا مواد شیمیایی برای صاف کردن موها رخ دهد. در واقع شکننده شدن موها زمانی رخ می دهد که موهای تان به سبب اتو کشیدن خشک شوند. افزون بر این، از آن جا که هم اتو کشیدن مو و هم صاف کردن به وسیله ی مواد شیمیایی موجب تضعیف ریشه ی موها می شوند می توانند شکننده شدن شان را نیز به همراه داشته باشند.

۳- از بین رفتن درخشندگی موها

بدیهی است که موهای خشک و شکننده، جلا و درخشندگی ندارند. این امر به سبب از دست رفتن روغن های طبیعی مو است. بدون این روغن ها موها آن درخشندگی لازم را نخواهند داشت. برای افزایش درخشندگی موهای تان می توانید آن ها را با سرکه سیب شستشو دهید. از روغن آرگان نیز می توانید استفاده کنید.

۴- ریزش مو

مواد شیمیایی صاف کننده ی مو می توانند موجب آسیب به فولیکول های مو شوند و البته این به معنای آن است که می توانند ریزش مو را به همراه داشته باشند. استفاده از اتومو نیز کمکی نمی کند، چرا که اگر اتومو و گرمای حاصل از آن می تواند بر روی موها تأثیر منفی بگذارد چرا نتواند بر روی فولیکول های مو تأثیر بگذارد؟ خصوصاً اگر از اتومو نزدیک به ریشه ی مو استفاده شود.

۵- خارش پوست سر

بر اثر صاف کردن مو، حتی پوست عوسر نیز ممکن است آسیب ببیند. وقتی فولیکول های مو بر اثر استفاده از مواد شیمیایی صاف کننده ی مو می میرند، روغن کافی برای مرطوب کردن پوست سر باقی نمی ماند و این امر خشکی و خارش پوست سر را به همراه خواهد داشت که دست آخر می تواند به پوسته پوسته شدن آن منجر شود.

۶- تحریک دیگر اعضای بدن

ممکن است به هنگام استفاده از اتومو گاز فرمالدهید تولید شود. این گاز می تواند موجب تحریک چشم ها، گوش ها و ریه شود. از آن جا که گاز فرمالدهید گازی سرطان زا نیز هست، بهتر است به هنگام استفاده از اتومو دقت بیش تری به خرج دهید، البته اگر قرار نیست استفاده از آن را کنار بگذارید.