مواد لازم :

آرد: ۲ لیوان دسته‌دار

ماست یا شیر: ۱/۲ لیوان دسته‌دار

کره: ۱/۴ لیوان دسته‌دار

تخم‌مرغ: ۱ عدد

مایه خمیر: ۱/۲ قاشق غذاخوری

بیکینگ پودر: ۱/۲ قاشق غذاخوری

وانیل: ۱/۴ قاشق چایخوری

مواد لازم برای مایه داخل گاتا :

مغز گردو یا مغز بادام: ۱ لیوان دسته‌دار

کره: ۱/۳ لیوان دسته‌دار

شکر: ۱/۲ لیوان دسته دار

کشمش: ۱/۳ لیوان دسته‌دار

آرد: ۱/۲ لیوان دسته‌دار

دارچین: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

هل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

زعفران و زرده تخم مرغ: برای روی شیرینی

طرز تهیه :

برای طرز تهیه شیرینی گاتا خانگی ابتدا کره را به روش بن ماری (حرارت غیرمستقیم، قرار دادن روی بخار آب) ذوب کنید.

در یک ظرف مناسب، تخم مرغ، وانیل و شیر یا ماست را به کره اضافه کنید و به هم بزنید تا مخلوط یکدستی به دست آید. آرد، بیکینگ پودر و خمیر مایه را دو تا سه مرتبه الک کنید.این ترکیب را به تخم مرغ، وانیل و شیر اضافه کنید.خمیر به دست آمده را ورز دهید تا حدی که به دست نچسبند. روی ظرف را سلفون بکشید و به مدت ۱ ساعت در دمای محیط قرار دهید تا ور بیاید.

طرز تهیه شیرینی گاتا ارمنی مغزدار با دستور اصلی؛ یک عصرانه جذاب

برای تهیه مایه داخل گاتا، کره را روی حرارت آرام ذوب کنید. آرد را به کره اضافه کنید و تفت دهید. گردو یا بادام را اضافه کنید. حرارت را متوقف کرده و دارچین، شکر و هل را اضافه کنید. در این مرحله از طرز تهیه شیرینی گاتا، باید یک خمیر داشته باشید. روی سطح صاف، آردپاشی کنید. خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید و با وردنه باز کنید و قالب بزنید.

میان هر تکه خمیر، مقداری مایه گاتا قرار دهید و آن را جمع کنید.روی آن‌ها را وردنه بکشید. البته تا حدی که خیلی نازک نشود. گاتا‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه استراحت دهید و در این فاصله فر را روشن و روی دمای ۱۹۰ درجه تنظیم کنید.

روش دوم این است که نان گاتا را به ۴ یا ۵ چانه قسمت کنید و کمی با وردنه صاف کنید. مایه داخل شیرینی را وسط خمیر بگذارید. گوشه‌های خمیر را جمع کنید تا شکل بقچه شود.روی خمیر را یا با قالب طرح بزنید یا با چنگال سوراخ کنید.بعد از استراحت دادن گاتاها، داخل سینی را کاغذ روغنی بگذارید و گاتا‌ها را در آن قرار دهید.تخم مرغ و شیر را در کاسه بریزید و به هم بزنید تا مخلوط شوند و به کمک یک قلم‌مو، این مخلوط را روی گاتا‌ها بمالید. گاتا‌ها را در فر بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه اجازه دهید در فر بمانند تا طلایی شوند.

طرز تهیه شیرینی گاتا ارمنی مغزدار با دستور اصلی؛ یک عصرانه جذاب