رولت سیب زمینی یکی از انواع غذاهای بین المللی است که می توانید از آن به عنوان پیش غذا هم استفاده کنید. البته این غذای خوشمزه را می توانیم به عنوان یک غذای کامل نیز سرو کنیم،

مواد میانی رولت سیب زمینی:

گوشت چرخ کرده     ۴۰۰ گرم

فلفل دلمه رنگی     ۲عدد متوسط

پیاز                    ۱عدد درشت

رب گوجه فرنگی     ۱قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه     به مقدار کافی

روغن مایع     به مقدار کافی

دستور تهیه مواد میانی رولت

ابتدا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد می کنیم، سپس به همراه مقداری روغن در یک تابه مناسب تفت می دهیم تا پیاز طلایی و سبک شود. در ادامه مقداری زردچوبه اضافه می کنیم و بک دقیقه دیگر مخلوط پیاز و زردچوبه را تفت می دهیم

سپس گوشت چرخ کرده را اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و کمی سرخ شود، فلفل دلمه ای ها را هم به صورت نگینی خرد می کنیم و به تابه اضافه می کنیم و چند دقیقه تفت می دهیم.

پس از اینکه فلفل دلمه ای را تفت دادیم وسط تابه را باز می کنیم و رب گوجه فرنگی را وسط تابه کمی تفت می دهیم تا کاملا سرخ شود و طعم خامی اش از بین برود. در ادامه مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم و با مواد مخلوط می کنیم.

به اندازه یک لیوان  آب جوش به تابه اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم تا گوشت به خوبی بپزد. زمانی که آب داخل تابه کشیده شد انرا از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم تا مواد خنک شود.

مواد لازم برای ۴ نفر

سیب زمینی          ۳عدد درشت

تخم مرغ              ۲عدد

پنیر پیتزا               ۱٫۵ لیوان

جعفری                ۲قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه   هر کدام ۱ قاشق مرباخوری

طرز تهیه رولت سیب زمینی

ابتدا فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنیم تا به طور کامل گرم شود، سپس سیب زمینی ها را پوست می گیریم و به خوبی می شوییم، با رنده درشت رنده می کنیم و با فشار دست آب اضافی سیب زمینی ها را می گیریم.

سیب زمینی رنده شده را داخل یک کاسه بزرگ می ریزیم. در ادامه تخم مرغ ها را به همراه پنیر پیتزا، نمک و فلفل سیاه به کاسه اضافه می کنیم، جعفری را هم به صورت ساطوری خرد می کنیم و به کاسه اضافه می کنیم، حالا مواد را به خوبی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

کف یک سینی فلزی با اندازه ۲۵ در ۳۵ سانتی متر را با کاغذ روغنی می پوشانیم و کاغذ روغنی را هم کمی چرب می کنیم، سپس مواد را روی سینی می ریزیم و با قطر یکسان پخش می کنیم و روی انرا با پشت قاشق کاملا صاف می کنیم.

سینی را به مدت حدودا ۳۰ دقیقه درون فر قرار می دهیم تا مایه رولت بپزد. به صورت متداوم به مایه رولت سر بزنید تا بیش از حد خشک و برشته نشود. همین که سطح مایه رولت کمی طلایی شود کافیست

پس از اینکه مایه رولت را از فر خارج کردیم سریعا مایه گوشت چرخ کرده را روی ان می ریزیم و به صورت یکدست پخش می کنیم، سپس به آرامی رول می کنیم و مجددا سینی را داخل فر قرار می دهیم تا روی رولت طلایی شود.

برای طلایی شدن روی رولت فقط چند دقیقه گریل را روشن می کنیم تا روی رولت طلایی شود. حالا مجددا رولت را بیرون می آوریم و کمی پنیر پیتزا روی آن می ریزیم و مجددا داخل فر قرار می دهیم و فقط گریل بالا را روشن می کنیم تا پنیر پیتزا طلایی شود.

رولت سیب زمینی را از فر خارج می کنیم و کمی صبر می کنیم تا کمی خنک شود سپس به صورت لایه ای برش می زنیم و به سیلقه خود تزیین می کنیم. در اخر رولت سیب زمینی را به همراه سس های دلخواه سرو می کنیم.

نکته

چسبیدن کاغذ روغنی به رولت

به احتمال زیاد زمانی که رولت را پس از پخت از فر خارج کنید کاغذ روغنی به پشت رولت چسبیده است و جدا نمی شود. برای جدا شدن کاغذ روغنی کافیست یک قلمو را با آب خیس کنید و روی کاغذ روغنی بکشید تا به راحتی جدا شود.