۱- قالی شیراز

یکی از ارزشمندترین سوغاتی هایی که در سفر به شهر شیراز می توان خریداری کرد، قالی شیراز است. در هر کدام از شهرهای کشورمان قالی را به نحوه خاصی می بافند و شیراز نیز نوع خاص قالی را دارد که  به خاطر نوع گره ها، نحوه پودکش و نوع دارهایش با قالی دیگر شهرهای ایران متفاوت است.

۲- گبه

گبه یا قالیچه خرسک فرشی ست از الیاف پنبه یا پشم که معمولا در ابعاد کوچک بافته می شود. بافت این نوع قالی در میان عشایر قشقایی و لر که در بخش هایی از استان فارس سکونت دارند بسیار رایج است. این روزها شهر شیراز هم از هنر دست این اقوام بی نصیب نمانده و گبه های زیبای این شهر به ویژه در طرح خشتی یا قابی شکل بسیار محبوب است.

قالی فروشی شیراز | Photo by : Siavash

۳- گلیم

سوغات دیگری که از اقبال بسیار خوبی در بین گردشگران برخوردار شده گلیم شیراز است که به عنوان زیرانداز یا پوشش و…  استفاده می شود. گلیم از ابریشم، موی بز و پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی و گاهی اوقات بدون نقشه و به صورت ذهنی بافته می شود. نخ های پشمی گلیم را با رنگ های گیاهی رنگ می کنند. جالب است بدانید که یکی از انواع گلیم های استان فارس رند نام دارد. این دست بافته بسیار ریز بافت و ظریف توسط عشایر قشقایی بر روی دار افقی بافته می شود.

۴- بوریابافی

در شهر کازرون، هموطنان خوب ما با الیاف برگ درختان خرما یا نی مرداب زیرانداز یا پوششی را می بافند که به “بوریا” شهرت دارد. بوریا بافی را فقط مردان انجام می دهند.

بوریابافی کازرون | Photo by : Unknown

۵- کاشی هفت‌رنگ

کاشی هفت رنگ اثری ست هنرمندانه که با معماری شیراز عجین شده است و در بسیاری از بناهای تاریخی این شهر مانند مسجد نصیرالملک نمونه هایش دیده می شود. بد نیست بدانید معمولا این کاشی های لعاب دار در ابعاد ۱۵*۱۵ و ۲۰*۲۰ سانتیمتر هستند و با رنگ آمیزی های مختلف، به شکل دلبرانه ای در می آیند که هر مسافری را برای خرید وسوسه می کنند. هفت رنگ متداول و رایج در ساخت این نوع کاشی سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه ای، قرمز، زرد و حنایی هستند.

سوغات شیراز سرای مشیر | Photo by : Shahram Arianfar

۶- خاتم کاری

هنر ارزشمند خاتم کاری در فهرست صنایع دستی شیراز به ثبت رسیده است و نمونه های آن در بسیاری از بازارهای شهر به چشم می خورد. بد نیست این نکته را بدانید که هرچه طرح های خاتم کاری ریزتر باشند خاتم مرغوب تر و با ارزش تر است.

خاتم کاری | Photo by : Unknown

۷- معرق کاری

نام این هنر ایرانی در فهرست صنایع دستی شیراز به ثبت رسیده است و شما می توانید در بازارچه های شهر نمونه های بسیار زیبایی از هنر معرق کاری را ببینید.

۸- نقره کاری

اگر در شهر شیراز به دنبال سوغاتیِ شیک و گرانقیمتی هستید، به شما پیشنهاد می کنیم ظروف نقره کاری را مد نظر خود قرار دهید. چندی از بهترین مغازه های نقره فروشی شیراز در سرای مشیر، بازار وکیل و آرامگاه حافظ قرار گرفته اند. این اشیای چشم نواز عیار ۹۰ دارند و به همین خاطر شاید قیمت شان از نمونه هایی که در دیگر شهرها فروخته می شود کمی بالاتر باشد.

صنایع دستی نقره کاری | Photo by : Unknown
میز معرق | Photo by : Unknown

۹- منبت کاری

منبت کاری از صنایع دستی تمامی استان فارس است و در بازارهای شیراز هم نمونه مرغوب آن را می توان پیدا کرد. بد نیست بدانید این صنایع دستی به نام شهر آباده فارس در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است که در فاصله تقریبا ۱۷۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

۱۰- قلم زنی

قلم زنی از هنرهای اصیل ایرانی ست که از سه سبک اصلی پیروی می کند؛ سبک شیراز، تبریز و اصفهان. در این سبک که بیشتر بر روی نقره انجام می‌شود طرح هایی مانند تخت جمشید، گل و مرغ و تصاویری از شاهنامه به چشم می خورد.

قلم زنی | Photo by : Unknown
منبت کاری | Photo by : Unknown

۱۱- ظروف و اشیای سرامیکی

چند سالی می شود که شهر استهبانِ فارس به عنوان منطقه ویژه تولید سفال سرامیک برگزیده شده و سفال سرامیک استهبان به عنوان بخشی از میراث معنوی استان فارس در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است. این روزها بسیاری از هنرمندان شهر استهبان، اثر دست خود را به شیراز می آورند که تنها حدود ۲ ساعت با استهبان فاصله دارد و اشیای سرامیکی خود را در این جا به فروش می رسانند.

۱۲- سفال

هنر سفال گری از دیرباز، در سرزمین های مختلف رواج داشته و در هر جایی، با طرح های خاص ساخته می شده است. امروزه نمونه های مختلف این هنر زیبا، در شیراز نیز به چشم می خورد و شما می توانید انواع ظروف و اشیای سفالی و لعابی را از این شهر خریداری کنید و برای دوستان و نزدیکان خود به سوغات ببرید.

ظروف سرامیکی | Photo by : Unknown

۱۳- پارچه های رنگی عشایر

یکی دیگر از سوغاتی هایی که در شهر شیراز، حتما چشم تان را می گیرد، پارچه های رنگارنگ عشایر فارس هستند. یکی از بهترین مکان ها در شیراز برای خرید این پارچه های جذاب، بازار وکیل است؛ از سمت چهارسوق به سمت سرای مشیر و سپس بازار شمشیرگرها بروید تا با انواع پارچه های رنگی مواجه شوید که از در و دیوارها آویزان شده اند.

پارچه های رنگی عشایر شیراز | Photo by : Chin Hock Lee

۱۴- گیوه 

پس از خرید پارچه های عشایر فارس، نظرتان درباره خرید گیوه های شیراز چیست؟! پاپوشی خنک و سبک که می تواند انتخاب خوبی برای روزهای گرم تابستان باشد.

در دو روستای آباده و قلات شیراز نمونه های مرغوبی از گیوه دوخته می شود که در بازارهای شهر فروخته می شوند.

۱۵- شیشه گری

شیشه گری از هنرهایی ست که در دوران قدیم در برخی مناطق ایران رواج داشته است و نمونه های بسیاری از آن را می توانیم در موزه های کشورمان ببینیم. این هنر ایرانی، در شهر شیراز هم از دیرباز رواج داشته است.

شیشه گری | Photo by : Unknown

۱۶- نمدمالی

هنر نمدمالی در بسیاری از شهرهای کشورمان رایج است و در شیراز هم نمونه های زیبایی از این صنعت به چشم می خورد. نمد نوعی زیرانداز سنتی است که با پشم بافته می شود.

۱۷- مینیاتور

هنر مینیاتور نوعی نقاشی با بیشترین حد ظرافت است که در آن خطوط در نهایت نازکی ترسیم می شوند. این روزها در صنایع دستی کشورمان، تابلوهای نقاشی که به این شیوه ترسیم می شوند یا تابلوفرش های مینیاتوری بسیار به چشم می خورند و در شهر شیراز هم، نمونه های نابی از این هنر وجود دارد.

تابلو فرش مینیاتوری | Photo by : Unknown