آی دی سی و کانترپوینت و کانالیس، سه شرکت ناظر بر بازار، معتقد هستند شیائومی ازلحاظ تعداد گوشی عرضه‌شده به بازار در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۰ اپل را پشت سر گذاشته است.

گزارش‌های منتشرشده ازسوی مؤسسه‌های پژوهشی آی دی سی (IDC) و کانترپوینت (Counterpoint) و کانالیس (Canalys) اعلام می‌کنند سامسونگ توانسته است در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰ به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند در دنیا تبدیل شود، یعنی یک فصل پس از باختن این جایگاه به هواوی.

گزارش تحلیلی مؤسسه‌های آی دی سی و کانترپوینت و کانالیس درحالی منتشر می‌شود که طبق جدیدترین گزارش مالی رسمی سامسونگ، این شرکت موفق شده در فصل سوم ۲۰۲۰ بیشترین درآمد فصلی خود را کسب کند و رکورد جدیدی به‌ثبت برساند. سامسونگ می‌گوید افزایش محسوس تقاضا برای گوشی‌های هوشمند یکی از دلایل مهم کسب درآمد رکوردشکن توسط این شرکت در سه‌ماهه‌ی موردبحث بوده است.

سه ماه پیش، هواوی برای اولین‌بار در تاریخ فعالیتش موفق شد لقب بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند در دنیا را از نگاه مؤسسه‌های پژوهشی، از آن خود کند. یکی از دلایل اصلی تبدیل شدن هواوی به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی، تقاضای بسیار زیادی برای محصولات این شرکت در بازار بزرگ چین بود. در آن دوران در دیگر نقاط دنیا شاهد اعمال قوانینی سخت‌گیرانه برای تعطیلی فروشگاه‌ها به‌دلیل دنیاگیری ویروس کرونا بودیم، اما اکثر فروشگاه‌های چین به‌حالت عادی بازگشته بودند و فرایند فروش با قدرت پیگیری می‌شد.

بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده توسط کانترپوینت، تعداد گوشی‌های عرضه‌شده توسط هواوی در سه‌ماهه‌ی سوم امسال با افت هفت درصدی فصلی و افت ۲۴ درصدی سالانه مواجه شده است. در همین بازه‌ی زمانی، سامسونگ توانسته است نسبت‌به سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ به‌میزان ۴۷ درصد گوشی بیشتری به بازار عرضه کند.

شیائومی در سه‌ماهه‌ی سوم امسال ۴۶ درصد گوشی بیشتر نسبت‌به بازه‌ی زمانی مشابه در سال ۲۰۱۹ عرضه کرده است.
گوشی موبایل شیائومی Note 6 Pro - فروشگاه اینترنتی وی شاپ 24 / WESHOP24

برای نخستین بار در چند سال اخیر، شیائومی توانست به جمع سه شرکت بزرگ تولیدکننده‌ی گوشی در دنیا بپیوندد و جای اپل را بگیرد. رشد سالانه‌ی ۴۶ درصدی عرضه‌ی محصولات شیائومی به بازار باعث شد این شرکت چینی بتواند برای نخستین بار در تاریخ فعالیت خود، از اپل عبور کند.

در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۰ که بازه‌ی جولای تا سپتامبر (اواسط خرداد تا اواسط مهر ۱۳۹۹) را شامل می‌شود، تعداد دستگاه‌هایی که اپل به بازار عرضه کرد به‌میزان هفت درصد به‌صورت سالانه کاهش یافت. یکی از دلایل بسیار مهم افت عرضه‌ی گوشی‌های اپل، تأخیر در معرفی و عرضه‌ی گوشی‌های سری آیفون ۱۲ بود. گوشی‌های جدید خانواده‌ی آیفون همواره در شهریور معرفی می‌شوند و حدودا یک هفته بعد به بازار می‌آیند، اما امسال به‌دلیل دنیاگیری ویروس کرونا شرایط متفاوت بود.

از بین چهار گوشی معرفی‌شده توسط اپل، فعلا دو گوشی به بازار عرضه شده‌اند و طبق اعلام رسمی در آینده‌ای نزدیک آیفون ۱۲ مینی و آیفون ۱۲ پرو مکس (Apple iPhone 12 Pro Max) نیز به بازار خواهند شد.

پنجمین، ششمین و هفتمین جایگاه در بین بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند به برندهای اوپو و ویوو و ریلمی که همگی تحت مالکیت BBK Electronics هستند تعلق گرفت. کانترپوینت اوپو را در جایگاه پنجم قرار داده است، این درحالی است که در گزارش آی دی سی و کانالیس جایگاه پنجم به ویوو اختصاص دارد.

همه‌ی سه مؤسسه‌ی پژوهشی آی دی سی و کانترپوینت و کانالیس اتفاق‌نظر دارند که فروش سه شرکت ویوو و اوپو و ریلمی به‌هم نزدیک بوده است. اگر فروش گوشی‌های سه برند اوپو و ریلمی و ویوو را در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۰ با یکدیگر جمع کنیم، مجموع فروش به سامسونگ در جایگاه اول نزدیک می‌شود و حتی هواوی را هم پشت سر می‌گذارد.