شهری افسانه ای در قلب بروکسل گراند پلاس بلژیک

 

 

قلب بروکسل گراند پلاس یا گروته مارکت نام دارد که گاه به آن مارکت پلاس هم می گویند.

گراندپلاس (فرانسوی:[ɡʁɑ̃ plas] Grand Place، به انگلیسی:Grand Square) میدان مرکزی بروکسل است؛ که با فروشگاه‌های مختلف و تالار شهر احاطه شده‌است.

این مکان در حقیقت، نمادی است که شهر با آن شناخته می شود و تقریباً توریستی ترین بخش شهر به شمار می آید.

دور تا دور این محل که به صورت یک میدان بزرگ است، مغازه های قدیمی و عمارت های باشکوهی قرار دارند.

این میدان یکی از زیباترین میادین شهری در اروپا به شمار می رود و در همه روزهای سال، مملو از توریست هایی است که از مسافت های دور و نزدیک به بروکسل می آیند و هیچ جهانگردی فرصت گشت و گذار در این میدان و کوچه پس کوچه هایش را از دست نمی دهد.

 

در گوشه ای از همین میدان یک نقاش ایرانی به همراه تابلوهایش نیز به چشم می خورد.

گراند پلاس در شب های تابستان و بویژه در فاصله ماه های آوریل تا سپتامبر که هوا دلپذیر تر می شود، محل اجتماع مردم بروکسل و جهانگردانی است که تقریباً هر شب دور میدان حلقه می زنند.

در این شب ها میدان و ساختمانهای اطراف آن، بین ساعات ۳۰/۹ تا ۳۰/۱۱ شب برای اجرای موسیقی کلاسیک چراغانی می شوند.

 

 

 

جذابیت گراند پلاس تا آنجاست که دختر فیلیپ دوم اسپانیا، پس از بازدید از آن در سپتامبر سال ۱۵۹۹ می نویسد:

«من هرگز جایی بدین زیبایی و باشکوهی ندیده ام؛ جایی که بلندترین برج شهر سر به فلک کشیده و شکل ساختمانها بسیار فوق العاده است.»

مجسمه معروف منه کین پیس در نزدیکی گراند پلاس و در بالای حوضچه ای کوچک، یکی از جاذبه های توریستی این میدان بویژه برای جهانگردان آسیایی است.

منه کین پیس مجسمه کوچکی از یک پسر بچه عریان است و کسی به درستی نمی داند که این مجسمه چگونه و چرا در این مکان بدین صورت قرار گرفته است.

منه کین پیس در اصل مجسمه ای عریان است؛ اما بیشتر مردم نمی دانند که گاهی با لباس های گوناگون و با توجه به مناسبت های روزمره پوشانیده می شود و دارای بیش از پانصد دست لباس است!

درباره این مجسمه افسانه های گوناگونی وجود دارد که براساس یکی از آنها، در زمان های دور پسر بچه شیطانی در پشت خانه جادوگری ادرار می کرده و جادوگر خشمگین از دست وی به ستوه آمده و او را به مجسمه تبدیل می کند و در بالای همین حوضچه می گذارد.!

در افسانه دیگری هم آمده که پدری پسر کوچکش را چند روزی گم می کند و در آخر او را در محل فعلی می یابد که به مجسمه تبدیل شده است.!

آنچه مسلم است از قرن ۱۵ میلادی این حوضچه را با نام منه کین پیس می خوانند و در طول جنگ های متعدد در بلژیک، این مجسمه برنزی را پنهان می کردند تا از گزند بمب ها و سایر آسیب های احتمالی در امان بماند و همچنین منه کین پیس بارها توسط سربازان دشمن و متجاوزان به سرقت رفته است.

هنگام ورود به گراند پلاس، از یکی از هفت سوی خیابان چشم ها به طرف عمارت سر به فلک کشیده تاون هال می گردد. معماری این عمارت که بیشتر به کلیسا می ماند، به سبک گوتیک و ایجاد بنایی به این سبک، نمادی از قدرت رو به رشد بروکسل به عنوان پایتخت سلسله برابانت است.

تا پایان قرن ۱۴ میلادی، چند خانه چوبی و مسافرخانه های کوچک در جایی که هم اکنون این بنا ساخته شده قرار داشتند. سپس شهرداری در راستای توسعه شهر، این خانه ها را یکی یکی به تدریج خریداری و با تخریب آنها عمارت تاون هال را بنا کرد.