شاهرود، یکی از شهرهای استان سمنان است که در بخش مرکزی شهرستان شاهرود قرار گرفته است ودومین شهر پرجمعیت استان است. فاصله این شهر با شهر سمنان ۱۸۵ کیلومتراست. ارتفاع شاهرود از سطح دریا ۱۳۸۰ متر است. بر اساس آخرین سرشماری‌های انجام گرفته جمعیت شاهرود به حدود ۱۸۶ هزار نفر می رسد. مردم شاهرود به زبان فارسی با لهجه شاهرودی صحبت می‌کنند.

شاهرود در محلی قرار گرفته است که ناحیه شمالی دشت کویر به دامنه جنوبی رشته کوه البرز می رسد. نزدیک ترین شهرهای ایران به شاهرود، از شرق شهر دامغان، از غرب سبزوار و از شمال گرگان هستند.

شاهرود را می‌توان یکی از شهرهای خوش آب و هوای ایران در نظر گرفت. در بیشتر ماه های سال هوای این شهر معتدل و گاهی سرد است. رود بزرگ شاهرود در گذشته از داخل این شهر رد می‌شده است. اطراف شاهرود دارای تنوع طبیعی جالبی است و از کویر گرفته تا آبشار و جنگل و رودخانه و چشمه را می توانید در این منطقه بیابید.

هسته اولیه شهر شاهرود برای دفاع در مقابل مهاجمان ساخته شد به طوری که بر بالای تپه‌های نه چندان بلند دامنه کوه‌های شمالی و غربی رود بزرگ واقع در این منطقه احداث شد

شاهرود از جمله شهرهای معتبر پارتی بوده و در دورانی نیز از مهم‌ترین شهرهای ایالت تاریخی «کومش» بوده است. شاهرود در طول تاریخ نام‌های مختلفی همچون «چخره»، «امام شهر» و «امام رود» نیز داشته است.

سوغاتی های شاهرود، برگه زردآلو و قیسی است که شهرت جهانی دارند و حتی به کشورهای دیگر صادر نیز می شوند. انواع میوه‌هایی همچون انگور، گیلاس، آلو نان‌های «کاک»، «قندی» و «شیری» نیز از سوغات شاهرود است.

انواع صنایع دستی همچون گلیم، گلیچ، جاجیم، سفال و سرامیک که نازک ترین خشت های سفالی جهان را می‌سازند، علاوه بر این‌ها نمدمالی، سوزن دوزی و منبت کاری نیز از صنایع دستی شاهرود است.

یکی از مهم ترین غذاهای محلی شاهرود «تاک پلو شاهرودی» نام دارد که ترکیبی از برنج و مرغ به همراه ادویه جات مختلف است. غذایی به نام «دیگی»، ته چین شاهرودی نیز از دیگر غذاها هستند.

جاذبه‌های طبیعی شاهرود به ترتیب «جنگل ابر» که در حوالی شاهرود قرار گرفته است و «چشمه هفت رنگ مجن» در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود، «پارک آبشار»، «دشت آفتابگردان»، «آبشار نکارمن»، «باغ گردشگری اورس» و «کویر روستای رضا آباد» به همراه «پارک ملی خارتوران» جاذبه‌های طبیعی متنوع شهر شاهرود را تشکیل می دهند.

«مسجد آقا»، «موزه آب»، «مسجد جامع شاهرود»، «خانه یغمایی‌ها» تنها خانه دارای بادگیر در شاهرود، «موزه شاهرود»، «موزه حیات وحش شاهرود»، «بازار تاریخی شاهرود»، «بازار انارکی‌ها»، «قلعه غول‌ها» واقع در روستای راهنجان، «گرمابه چهار سوق» و البته «آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی» در ۲۵ کیلومتری شاهرود از شاخص‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر زیبای شاهرود است.