چمخاله یکی از بی نظیرترین مناطق ساحلی در استان گیلان است که با زیبایی هایی که دارد گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است.

جاذبه های شهر چمخاله گیلان، ساحل زیبا و توریستی گیلان

یکی از زیباترین سواحل شهر گیلان ، ساحل چمخاله است که در بین گردشگران طرفداران زیادی را دارد . اگر می خواهید علاوه بر زیبایی های دریا ، از طبیعت زیبای مزارع مختلف گسترده شده کنار ساحل و نمای کوهستانی لذت ببرید، به دیدن ساحل زیبای چمخاله بروید و از آرامش دریا در کنار شانه های سترگ و ایستاده کوهستان دیدن کنید.

چمخاله گیلان

این ساحل ماسه ای بسیار زیبا شرایط مناسبی برای شنا دارد و با شیب ملایم، دارای پلاژ، سوارکاری، قایق سواری و آلاچیق است. در ادامه این بخش از گردشگری  به معرفی ساحل چمخاله می پردازیم تا قبل از رفتن به این ساحل زیبا تا حدودی با آن آشنا باشید.

زیبایی های شهر چمخاله

چاف و چمخاله از شهرهای استان گیلان ، در ۱۰ کیلومتری شرق شهرستان لنگرود ، ۲۰ کیلومتری شرق لاهیجان و ۳۹ کیلومتری غرب رودسر قرار دارند. شهر چاف و چمخاله بعد از شهرستان انزلی، دومین قطب توریستی و ساحل فعال در استان گیلان است که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند .

چمخاله گیلان

وجه تمسیه چمخاله

چمخاله از دو کلمه ی چم که در کردی به معنای رودخانه می باشد و خاله که در گیلکی یعنی انشعاب تشکیل شده است. چمخاله یعنی منشعب شده از رودخانه های مختلف.

مردم چمخاله

در زمان حکومت نادرشاه حدود ۲۷۷ سال پیش مردمانی از کرمانشاه برای دور بودن از جنگ به منطقه ای خوش آب و هوا و باتلاقی پناه بردند که کسی در آنجا زندگی نمی کرد بنابراین گویش اکثر ساکنان چمخاله لکی است.

از طایفه های بزرگ چمخاله می توان به رستم پور یا رستمی، پاشاپور، فرضی پور، زاغی، میرزاجانی یا مهراب پور، سلیمی نژاد، نجفی، بهزادی، فغانی، مسلمی، رحیمی، اسفندیاری اشاره کرد که پسوندهایی چون جلالوند، دهکایی و چمخاله دارند.

شغل مردم چمخاله

مردم چمخاله بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند و به شغل کشاورزی و صیادی مشغولند و معروف ترین محصول کشاورزی آن ها برنج و هندوانه است.

گیلان چمخاله لنگرود

مناطق زیبای چاف و چمخاله

ساحل چمخاله

بخش اعظم اراضی در شهر توریستی چاف و چمخاله در کناره ساحل دریاست که به ساحل زیبایی خاص و بدیع بخشیده است .

ساحل چمخاله از کم خطرترین و زیباترین و مجهزترین سواحل کشور است که در سال ۱۳۹۰ به عنوان بهترین ساحل استان از طرف وزارت کشورانتخاب گردید.

این ساحل قدیمی و زیبا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ دارای پلاژها و ویلاهای بسیار زیبا بوده اما متاسفانه پس از انقلاب از رونق آن کاسته شد.

تالاب زیبا

از دیگر جاهای دیدنی چمخاله تالاب زیبا با پرندگان گوناگون و سواحل آرام و بکر آن است .

رودخانه چمخاله

یکی از زیبایی های چمخاله مربوط به رودخانه زیبایی است که از عمیق ترین و پرآب ترین رودهای کشور می باشد که عمق آن در بعضی از قسمت ها به ۶ متر هم می رسد . این رودخانه در قدیم محل عبور و مرور کشتی های روسی و ایرانی بوده است.

رودخانه چمخاله لنگرود

روستای سلیم چاف

روستای سلیم چاف روستایی کوچک با حدود ۱۰۰ خانوار جمعیت است که در کنار دریای خزر واقع شده و رودخانه و نی زار بسیار زیبا و دیدنی دارد . جاده ساحلی مابین رود خانه و دریا که از میان شالیزار های سرسبزعبور می کند ، از جادبه های دیگر این روستا می باشد. از مناطق دیدنی این روستا ، پل چوبی، نیزار و رودخانه، جاده خاکی دریا، محل اتصال رودخانه به دریا، ساحل ماسه ای و… هستند .

لیلا کوه

طبیعت زیبای لیلا کوه و منطق جنگلی خرماو اطاقور کنار ساحل زیبای لنگرود وجود دارد که گردشگران زیادی را در نوروز جذب خود می کند .

لیلا کوه چمخاله

بهترین فصل برای سفر به چمخاله

در تمام فصول می توان از زیبایی های چمخاله دیدن کرد اما در نیمه ی دوم بهار و تابستان ، این منطقه زیباتر از سایر فصول است .

دسترسی

اگرمی خواهید با خودروی شخصی به چمخاله بروید ، می توانید در مسیر جاده ی کناره از شرق به غرب و بعد از پشت سر گذاشتن چالوس و رامسر و ورود به استان گیلان به سمت لنگرود برانید. در ۱۰ کیلومتری شرق لنگرود به چمخاله می رسید.

اگر قصد دارید از سمت غرب به چمخاله بروید، بعد از گذشتن از رشت و رسیدن به لاهیجان ۲۵ کیلومتر به سمت شرق برانید تا به چمخاله برسید.تهران تا شهر چمخاله ۳۷۴ کیلومتر ( ۴ ساعت و ۵۴ دقیقه) فاصله دارد .