وقتی صحبت از درجه یک بودن بازیگران نقش مکمل در سینمای ایران می‌شود، سعید پورصمیمی نخستین بازیگری است که به ذهن می‌آید؛ او در هر فیلمی که حضور داشته، با هنر مثال‌زدنی‌اش، جلوه‌گری و دلبری کرده و حتی بازی نقش‌های اصلی اثر را هم تحت الشعاع قرار داده است.

به مناسبت زادروز این بازیگر ریشه دار و دوست‌داشتنی (پورصمیمی متولد ۹ اسفند ۱۳۲۲ است)، صفحه ناقابلی را تدارک دیده‌ایم. گفتگو با ابراهیم وحیدزاده، کارگردان پیشکسوت سینما که پورصمیمی در دو فیلم او به نام‌های تحفه‌ها و معادله بازی کرده و هر دو بار هم تحسین‌شده و یادداشت اختصاصی برزو نیک‌نژاد، نویسنده و کارگردان که تازه‌ترین حضور پورصمیمی، مربوط به فیلم دوزیست ساخته اوست، مهم‌ترین بخش‌های این ویژه نامه تولدی هستند. عمر جناب پورصمیمی دراز باد.

رفاقت با سیمرغ

سعید پورصمیمی رفیق گرمابه و گلستان سیمرغ است. او در میان بازیگران نقش مکمل، بیشترین تعداد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر و نامزدی دریافت آن را دارد. پورصمیمی تاکنون چهار بار نامزد دریافت این جایزه شده و سه بار دیگر هم موفق شده با دست پر، اختتامیه جشنواره فیلم فجر را ترک کند. پورصمیمی با کارنامه‌ای قابل اعتنا در تئاتر و تلویزیون، شروعی توفانی در سینما داشت و همان سرچراغی و با دو فیلم اولش، ناخدا خورشید (ناصر تقوایی) و تحفه‌ها (ابراهیم وحید زاده)، دو سیمرغ بلورین (یا به سیاق آن سال‌ها لوح زرین) نقش مکمل مرد جشنواره را دشت کرد.

در فیلم تقوایی بازی درخشانی به نقش ملول، وردست ناخدا خورشید داشت و وفاداری طنازانه‌اش را تا پایان حفظ کرد. در تحفه‌ها هم در نقش توسل، آدم فرصت طلب و به دنبال جاه و مقام، حضوری نمکین و پرانرژی داشت. بازی هنرمندانه‌اش به نقش جامی در پرده آخر (واروژ کریم مسیحی) هم سومین سیمرغ را برایش به ارمغان آورد. با بازی‌های خوبش در سرزمین خورشید، زشت و زیبا، معادله و تک درخت‌ها هم نامزد دریافت این جایزه شد.

به جز این بازی‌های تحسین‌شده در جشنواره، پورصمیمی بازی‌های خوب دیگر هم در کارنامه دارد، از آبادانی‌ها و عشق طاهر بگیرید تا عروس آتش و اینجا چراغی روشن است و… خوشبختانه این حضور‌های جلوه گرانه همچنان ادامه دارد؛ تماشای نرگس مست که این روز‌ها بر پرده سینماهاست، یکی از نقش‌آفرینی‌های سال‌های اخیر پورصمیمی است. همچنین از حالا منتظر اکران دوزیست ساخته برزو نیک نژاد در سال آینده هم باشید که پورصمیمی، با همان هنر و اقتدار همیشگی‌اش، کاری می‌کند کارستان و همچون همیشه دیدنی است.