دو شرکت گوگل و اپل در پروژ‌‌ه‌ای مشترک یک فناوری‌ را تدارک می‌بینند که با استفاده از آن می‌توان دارندگان گوشی‌های هوشمند را از طریق ارسال پیام باخبر کرد که در تماس با یک بیمار مبتلا با کرونا قرار گرفته‌اند.

اپلیکیشنی برای تماس فیزیکی

دو شرکت گوگل و اپل نیز به جمع شرکت‌هایی پیوسته‌اند که با طراحی فناوری‌های ردیابی تماس فیزیکی سعی دارند جلوی شیوع ابتلا به ویروس کرونا را بگیرند.

این دو شرکت روز جمعه، ۲۲ فروردین (۱۰ آوریل) اعلام کردند، در پروژه‌ای مشترک قصد دارند یک فناوری را طراحی کنند که به کمک آن به کاربران گوشی‌های هوشمند توسط یک سیگنال خبر داده می‌شود به فردی نزدیک شده‌اند که مبتلا به ویروس کروناست.

در این صورت این دو شرکت قادر خواهند بود با یک فناوری نو با اپلیکشن ردیابی کرونا (کرونا تراکینگ) در اروپا به رقابت بپردازند.

گوگل و اپل گفته‌اند، از دو هفته پیش کار بر روی یک نرم‌افزار از طریق فناوری بلوتوث را آغاز کرده‌اند. قرار است از اواسط ماه مه اپ‌های قابل دانلود ردیابی تماس فیزیکی در پلت‌فرم و پلی‌استور گوشی‌های این دو شرکت قابل دسترس باشد.

در مرحله بعدی گوگل و اپل خود یک نر‌م‌افزار طراحی خواهند کرد تا با نصب آن در گوشی‌ها دیگر نیازی به داون‌لود اپلیکیشن نباشد.

این دو شرکت اعلام کرده‌اند، فناوری آن‌ها محل حضور و هویت کاربران را ذخیره نخواهد کرد و تنها تماس نزدیک با افراد مشخص خواهد شد.

همچنین تبادل داده‌های تلفن‌ کاربر با فرد دیگر بدون ضبط و ذخیره در سرورهای این دو شرکت انجام خواهد گرفت.

شرکت اپل این نرم‌افزار را پس از به‌روزرسانی در تلفن‌های خود به نمایش خواهد گذاشت. شرکت گوگل نیز آن را در کاتالوگ پلی‌استور خود قرار خواهد داد.

پیش از این ۱۳۰ کارشناس از بسیاری از کشورهای اروپایی اعلام کرده بودند، توانسته‌اند پلت‌فرمی را طراحی کنند که بر روی آن می‌توان اپلیکیشن‌های ملی برای ردیابی کرونا را نصب کرد.

در آلمان نیز چنین اپلیکیشنی زیر سرپرستی وزارت بهداشت و دو مؤسسه روبرت کخ و هاینریش هرتس طراحی شده است.

گوگل در سوم آوریل به تمام دولت‌های جهان گفت، به منظور ارزیابی بهتر از میزان رعایت محدودیت‌های ترددی در بحران کرونا می‌توانند از داده‌های بیش از یک میلیارد گوشی همراه این شرکت بی آن که نام کاربران مشخص باشد استفاده کنند.

قبل از گوگل “دویچه تله‌کوم” و “تلفونیکا دویچلند” انبوهی از داده‌های بی‌نام را ارسال کرده بودند تا ارزیابی دقیق‌تر از میزان رعایت مقررات محدودیت‌های ترددی امکان‌پذیر شود.

دولت آلمان تا به‌‌حال استفاده از اپ‌های ردیابی تماس فیزیکی را داوطلبانه خوانده است.