به تازگی محققان هندی و آمریکایی تایید کرده‌اند که کورکومین؛ ماده موثر موجود در زردچوبه، سلامت مغز را تقویت کرده و می‌تواند به عنوان یک داروی ضد افسردگی عمل کند.

به گزارش Natural news، استفاده از زردچوبه برای اهداف دارویی، اتفاق جدیدی نیست و در شبه قاره هند از آن به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، برای درمان زخم‌ها استفاده می‌کردند. کورکومین زردچوبه که منشا رنگ زرد این ادویه هم هست، همچنین خاصیت آنتی‌اکسیدانی، ضد ویروسی، ضد قارچ و حتی ضد سرطان نیز دارد.

مطالعه‌ای که نتایج آن در ژورنال Phytotherapy Research منتشر شده نیز نشان می‌دهد که کورکومین، درست مانند فلوکستین، در تسکین علائم افسردگی مانند خلق و خوی پایین و اضطراب، نقش دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که کورکومین ممکن است به عنوان یک درمان مؤثر و بی‌خطر برای بیماران مبتلا به افسردگی استفاده شود.

بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی پیشرونده و شایع‌ترین علت زوال عقل است. درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده و از این رو، محققان بر اقدامات پیشگیرانه در برابر آلزایمر تاکید می‌کنند. کورکومین شاید بتواند محققان را به یافتن درمان برای آلزایمر امیدوار کند.

این ماده می‌تواند منجر به تجزیه پلاک‌های آمیلوئید – توده‌های پروتئینی که عملکرد سلول را مختل می‌کنند – در مغز مبتلایان به آلزایمر شود. علاوه بر این، کورکومین می‌تواند به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو در بدن کمک کند و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.