شهرستان سروآباد یکی از شهرستان های گردشگرپذیر استان کردستان است که دارای منطقه های بکر، طبیعی و دارای اداب و رسوم خاص و کهن است که چشم هر بیننده ای را محو تماشای خلقت هستی میکند.

یکی از روستاهای گردشگری شهرستان سروآباد روستای ژیوار است. ژیوار در زبان کردی به معنی زندگی است. این روستا شبیه اسمش زیبا و زنده است مردم آن را هزار ماسوله هم می نامند.

پیشینه
استان کردستان وسعتی به اندازه ۲ درصد کل ایران دارد. این استان در منطقه ای کوهستانی و در بین دشت ها و دره ها واقع شده است. مردم روستای ژیوار بر این باورند که این منطقه زمانی شهری مهم و مرکزی بوده است. به غیر معماری ویژه آن، چشمه های پرآب، مراسم پیرشالیار و تعداد سکنه آن نشان میدهد که در روزگاری دور( زمان ساسانیان) این شهر حالت خاص خود راه داشته است.

موقعیت جغرافیایی روستای ژیوار:

روستای ژیوار در منطقه هورامان استان کردستان شهرستان سروآباد در جنوب کوههای کوسالان و در کنار رودخانه سیروان و در همسایگی شمالی روستاهای بلبر و سلین واقع شده است. روستای ژیوار بین دره ای قرار دارد که باغها و جنگلهای سرسبز بلوط حاشیۀ آن را فراگرفته است.

آب و هوای ژیوار:

روستای ژیوار به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی زمستان هایی سرد و مشکل را پشت سر می گذارد. اکثر گردشگران ترجیح می‌دهند در بهار دلپذیر و فصل شکوفا شدن طبیعت به آن سفر کنند، بعضی دیگر فصل تابستان را انتخاب میکنند تا چند روزی به دور از گرمای شهرها روزگار سپری کنند. اما کوهنوردان زیادی پائیز و زمستان به روستای ژیوار و ارتفاعات اطراف آن میروند . روستای ژیوار در رتبه بندی میزان پاک بودن آب و هوای شهرها و روستاهای کشور رتبه سوم را کسب نموده است . احیانا یکی از علل اصلی آن صعب العبور بودن منطقه و تردد سخت خودروها است که باعث بکر ماندن ژیوار شده است.

جاذبه های روستای ژیوار:

بافت پلکانی، بناهای سنتی، تراکم باغ های انار، انگور و انجیر، وجود رودخانه سیروان، وجود دره دربند در وسط روستا، کوه معروف و بلند کوسالان در شمال روستا، پوشاک و لباس محلی اهالی، مهمان نوازی مردم روستا، قرار گرفتن در دره و حصار کوه های دیدنی و جنگل های سرسبز و خرم، استراحت گاه، چشمه زیبا و بسیار خنک معروف به چه مه چشمه ای که تقریبا بیش تر باغ های روستا را آب میدهد ، از جاذبه های دیدنی روستای ژیوار است.

یکی دیگر از منطقه های جذاب  روستای ژیوار چکن اسم دارد، چکن حاوی ۲ بخش است که در بین یک دره قرار دارد، چکن وارینه بخش ابتدای چکن است که در کنار رودخانه سیروان قرار دارد که دارای باغ های انار، انگور و انجیر است و از طریق آب رودخانه باغات را آبیاری می کنند و برخی از ساکنان روستا در این منطقه زندگی می کنند و از طریق فروش محصولات باغی امرار معاش می کنند.
بخش دوم چکن مربوط به چکن سرینه( بالایی) است، که یکی از محلات روستا است، این بخش هم دارای باغات میوه است که با آب کانی سرچمه آبیاری میشود.