در زندگی همه ما افرادی وجود دارند که با افکار و رفتارهای منفی خود ما را تحت تاثیر قرار می دهند. برخی از روشها می توانند از ورود و تاثیر انسانهای سمی در زندگی جلوگیری کنند.

باانسان های سمی اطرافمان چگونه برخورد کنیم؟

افراد سمی همیشه با پاشیدن دانه های بی ثباتی و تفرقه و ایجاد هیجان منفی و آنارشی، چرخه های اجتماعی را دچار اختلال کرده و جواب نیازهای شان را داده و خودشان را در جمع، ضروری و مهم جلوه می دهند. افراد سمّی هرگز ارزش تلف کردن وقت و انرژی شما را ندارند و در زندگی شما نزاع و استرس بیهوده ایجاد می کنند. پس اجازه ی ورود این افراد را به زندگی شخصی تان ندهید

 

انسان های سمی

افراد سمی چه کسانی هستند؟

خبر چین ها

این افراد با سرک کشیدن به زندگی خصوصی مردم، شایعاتی برای آنها ایجاد می کنند و اینگونه خود و همراهان خود را سرگرم می کنند. ممکن است در ابتدا شما با صحبت های آنان همراه شوید اما پس از گذشت مدتی خسته می شوید و دوست ندارید وقت خود را با صحبت از بدبختی دیگران هدر دهید.

عیب جوها

عیب جوها به جای درک و یادگیری از افرادی که با آنها تفاوت دارند، آنها را حقیر می شمارند و کاری می کنند که شما نسبت به بهترین چیز مورد علاقه تان، بدترین احساس را پیدا کنید.

مغرورها

مغرورها معمولا عملکردی ضعیف دارند، بیشتر ناسازگار هستند و بیش از افراد معمولی، دشواری های شناختی دارند و زمان شما را هدر می دهند، زیرا به هر کاری که شما انجام می دهید به چشم یک چالش شخصی نگاه می کنند.

افراد مغرور

دمدمی مزاج ها

افراد دمدمی مزاج روی احساسات خود کنترلی نداشته و از شما به عنوان توالت احساسی خود استفاده می کنند واحساسات شان را به شما فرافکنی خواهند کرد و تصور می کنند شما باعث بی قراری آنها شده اید.

خودبین ها و اجتماع گریزها

خودبین ها با دیگران رابطه برقرار نمی کنند و با حفظ فاصله ی شدید از دیگران، شما را از پای درمی آورند. آنها تنها به خود توجه کرده و شما ابزاری هستید که به خودبینی آنها پر و بال می دهید.

قربانی ها

قربانی ها افراد مسئولیت ناپذیری هستند که هربار رنج کشیدن را انتخاب می کند و همه مشکلات را مانند یک سد می بینند . شما ممکن است در ابتدا با آنها همدردی کنید، اما با گذشت زمان، متوجه می شوید «زمان احتیاج» آنها، همه ی وقت شماست.

فریب کارها

فریب کارها با شما مثل یک دوست رفتار می کنند و تمام خصوصیات رفتاری شما را می دانند و از این اطلاعات به عنوان بخشی از یک دستور کار مخفی استفاده می کنند. آنها زیر نقاب دوستی، وقت و انرژی را از زندگی شما می گیرند و همیشه از شما چیزی می خواهند و هرگز چیزی به شما نمی افزایند.

دیوانه سازها (دمنتورها)

دمنتورها منفی بودن و بدبینی شان را به دیگران منتقل می کنند، آنها همیشه نیمه ی خالی لیوان را می بینند و می توانند ترس و نگرانی را حتی به بی خطرترین موقعیت ها تزریق کنند و دیگران را منفی نگرو حتی افسرده سازند.

افراد منفی نگر

غیرعادی ها

این افراد سمّی هدفشان در زندگی این است که به شما آزار برسانند تا احساس بدی پیدا کنید و یا چیزی از شما بگیرند.

حسودها

افراد حسود بخت و اقبال خود را با بخت و اقبال تمام دنیا مقایسه می کنند و حتی اگر اتفاق خوبی برای آنها افتد، هیچ لذتی از آن نمی برند. تعامل با حسودها سبب می شود موفقیت های خودتان را بی اهمیت بدانید.

نحوه برخورد با افراد سمی:

زمانی که یک فرد سمّی را شناختید، عاقلانه بیندیشید که چه زمان و تا کجا باید او را تحمل کنید یا از او فاصله بگیرید. می توانید مرزهایی را معین کنید و به روش های زیر با این افراد برخورد کنید.

به آنها بی اعتنایی کنید:

افراد سمی همیشه به دنبال جلب توجه دیگران هستند و سعی می کنند توجه و تمرکز همه را به خودشان معطوف کنند و وسط حرف دیگران، با صدای بیش از حد بلند حرف می زنند تا جلب توجه کنند . در دور همی ها به این افراد توجه نکنید و بی اعتنایی کنید، که ممکن است با بی اعتنایی به این افراد رفتارشان افراطی تر شده و شروع به بحث و جدال کنند اما در جمع باید همه ی افراد حاضر، فرصت صحبت کردن و اظهار نظر و لذت بردن را داشته باشند.

بی اعتنایی به افراد سمی

به آنها اعتماد نکنید:

افراد سمی، با درمیان گذاشتن بزرگ ترین رازهای خود با دیگران، اعتماد آنها را به دست می آورند و درباره دیگران پیش شما بدگویی می کنند اما بدگویی آنها از دیگران به دلیل اعتماد به شما و دوست داشتن تان نیست پس ساده نباشید و اگر با کسی روبرو شدید که چنین رفتاری دارد، به او اعتماد نکنید و حرف هایی درباره دیگران نزنید و آنها را تایید نکنید زیرا افراد سمی بعد از تایید شما پیش آن فرد رفته و هرآنچه شما گفته اید را به او خواهند گفت و شما تنها قربانی می شوید.

با دوستان وفادار و قابل اعتماد وقتتان را بگذرانید:

هر کسی لیاقت دوستی با شما را ندارد پس دوستانتان را از بین افراد قابل اعتماد و وفادار انتخاب کنید. دوستی و پایبند بودن به تعهدات، یکی از ارزشمندترین و کمیاب ترین نعمت هایی است که می توانند در زندگی داشته باشند، بنابراین افراد سمی و منفی و بی ارزش در زندگی خود راه ندهید.

معاشرت با دوستان

احساسات خود را کنترل کنید:

افراد سمی سعی می کنند احساسات دیگران را به بازی بگیرند تا گروهی اجتماعی را در جهت نیازهای خودشان مهندسی کنند. در مقابل این رفتار آنها شما باید احساسات خود را کنترل کرده و از قرار گرفتن در موقعیت هایی که ممکن است باعث شود رفتار غیرمنطقی داشته باشید یا احساس امنیت نکنید اجتناب نمایید و وارد بحث هایی نشوید که احساسات شما را برانگیخته می کند.

روی راه حل ها تمرکز کنید:

افراد سمی در صورت به وجود آمدن مشکل برایشان به دنبال پیدا کردن راه حل نیستند و بیشتر به خود مسئله شاخ و برگ می دهند. آنها همیشه دیگران را سرزنش کرده تا تغییر ایجاد کنند. افراد باهوش برعکس عمل می کنند و اگر برای کس دیگری هم مشکلی پیش بیاید سعی می کنند مشکل را برطرف کنند و کسی را سرزنش نکنند.

از افراد دورو، دوری کنید:

افراد دورو با بازی با احساساتتان، شما را وادار می کنند به شیوه ای رفتار کنید که هدف شان است. هنگام برخورد با این افراد ممکن است مدام احساس بی ثباتی، خشم، رنج، اندوه و یا نالایق بودن کنید ، اگر چنین است، پس به احتمال زیاد این فرد سعی دارد با احساسات و عواطف شما بازی کند، از او حذر کنید.

افراد دو رو

با برملا شدن اولین دروغشان آنها را ترک کنید:

افراد سمی دائما دروغ گفته، آنها طوری دروغ می گویند که خودشان نیز متقاعد می شوند دروغ های شان واقعیت دارد اما از آنجا که دروغگویی حافظه قوی می خواهد و به خاطر سپردن یک مشت دروغ و داستان ساختگی، کار سختی است، معمولا خودشان به مرور زمان خودشان را لو می دهند، پس با برملا شدن اولین دروغشان آنها را ترک کنید.

بگویید به من هیچ ربطی ندارد:

بحث ها و اختلاف های افراد نرمال، تنها بین خودشان باقی می ماند. اما افراد سمی درگیری ها و بحث های مسموم شان را همه جا پراکنده می کنند و از هر کسی می خواهند که در این دعوا، یک طرف را بگیرد. اگر با این افراد مواجه شدید به او بگویید به من هیچ ربطی ندارد.

در برابر زورگویی بایستید:

مهمترین راه برخورد با افراد سمی تحمل نکردن حرف زور است. افراد سمی، زورگویی را دوست دارند و از هر کسی که فکر می کنند توان مقابل با آنها را ندارد، سواستفاده می کنند پس هر جا به شما زورگویی کردند در مقابل آن بایستید.

خشونت و زورگویی

توهین ها را نادیده نگیرید:

افراد سمی اغلب توهین به شما را در قالب تحسین و تمجید بازگو می کنند:«من ابدا اعتماد بنفس تو را ندارم که چنین لباسی بپوشم!»، «تو خیلی بامزه و سرگرم کننده ای و خودت هم نمی دانی!»، تحت تاثیر افراد سمی قرار نگیرید واحساسات منفی خودتان را تائید نکنید.

در دنیای پر ازافسردگی افراد سمی غرق نشوید:

افراد سمی معمولا نقاب عجز و بینوایی به چهره می زنند و عملا هیچ تلاشی برای تغییر زندگی شان نمی کنند و مدام در حال عجز و لابه کردن و اظهار ناتوانی هستند تا دیگران را فریب بدهند یا خودشان را از قبول مسئولیت نجات دهند.

آنها همیشه دلیلی برای شکست های شان دارند که تقصیر آنها نیست و وظیفه ی شماست که برطرفش کنید .اجتناب از این آدم ها و تائید نکردن شان، نه تنها به نفع خودشان است، بلکه شما را هم از گیرافتادن در دنیای افسرده شان نجات می دهد.

سوال هایی از آنها بپرسید که جواب واضح داشته باشند:

افراد سمی معمولا با دیگران وارد بازی روانی شده و به سوال آنها جواب های الکی، مبهم، غیرمتعهدانه یا گمراه کننده می دهند. او این کار را برای امتناع از دادن اطلاعات انجام می دهد ونمی خواهد کسی وادارش کند که بعدا حرف خود را پس بگیرد.

راه مقابله با این افراد این است که فقط سوال هایی از آنها پرسیده شود که جواب هایی قاطع و روشن داشته باشند تا آنها تصمیم شان را برای جواب بگیرند و یک جواب واضح بدهند.

گفتگو با دوستان

از آنها انتقاد نکنید:

افراد سمی گاهی خودشیفته هستندو عاشق نظرات خودشان هستند و به دنبال تعریف و تمجیدند و اغلب وانمود می کنند نسبت به خودشان چندان هم احساس رضایت نمی کنند. آنها معمولا زیاد از خودشان عکس می گیرند و مدام به دنبال نظرات دیگران در مورد این عکس ها هستند. آنها را نادیده بگیرید و اهمیتی به ولع سیری ناپذیر آنها جهت کامروایی ندهید و از آنها انتقاد نکنید.