این کتاب دستچین‌شده مطالب منبعی پنج جلدی از ژاک گیلارد است. اسم آن کتاب پنج جلدی، «کار روزنامه‌نگارانه» است. یادداشت‌های کتاب «رسوایی قرن و دیگر نوشته‌های مطبوعاتی» سال‌های بین ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۴ را شامل می‌شوند و درواقع نوشته‌های پیش از دریافت نوبل توسط مارکز هستند. می‌توان جریان پخته‌ترشدن قلم این نویسنده را در کتاب «رسوایی […]

این کتاب دستچین‌شده مطالب منبعی پنج جلدی از ژاک گیلارد است. اسم آن کتاب پنج جلدی، «کار روزنامه‌نگارانه» است. یادداشت‌های کتاب «رسوایی قرن و دیگر نوشته‌های مطبوعاتی» سال‌های بین ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۴ را شامل می‌شوند و درواقع نوشته‌های پیش از دریافت نوبل توسط مارکز هستند. می‌توان جریان پخته‌ترشدن قلم این نویسنده را در کتاب «رسوایی قرن» مشاهده کرد، یعنی درحالی‌که یادداشت‌های ابتدایی کتاب خیلی جذاب هستند، اما هرچه پیش می‌رویم، بحث‌هایش درباره ادبیات بیشتر و البته پخته‌تر می‌شوند.

از این نویسنده البته یادداشت‌های مختلفی در ایران ترجمه و منتشر شده است، نظیر «یادداشت‌های پنج‌ساله». ممکن است عده‌ای گمان کنند که «رسوایی قرن» بخشی از همان یادداشت‌هاست که با ویرایش دیگری منتشر شده‌اند. اما این کتاب به‌تازگی چاپ شده است و تا به حال هم چندین ترجمه از آن درآمده، با این حال یکی از بهترین ترجمه‌ها، ترجمه علی شاکر است. در رونمایی از این کتاب که اواخر آبان‌ماه سال گذشته منتشر شد، دکتر محمدمهدی فرقانی، دکتر‌هادی خانیکی، فریدون صدیقی و کاوه میرعباسی حضور داشتند. عواید فروش کتاب در رونمایی و جشن امضای آن هم به کودکان تحت حمایت «بنیاد همدلان کودک و نوجوان» اختصاص یافت.