رئیس اداره پیشگیری و کنترل سرطان وزارت بهداشت، مهم ترین دلیل بروز سرطان را افزایش سن و جمعیت سالمندی دانست و گفت: همچنین سبک زندگی نامناسب و عوامل محیطی از دیگر دلایل بروز سرطان است.

علی مطلق، با اشاره به اینکه براساس شاخص ‌ها میزان بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است، افزود: نکته ای که حائز اهمیت بوده این است که ظرف دو دهه آینده تعداد موارد سرطان در کشور و جهان افزایش خواهد یافت. این افزایش در ایران برجسته تر و عمده تر خواهد بود به طوری که تعداد موارد سرطان تا سال ۲۰۴۰ میلادی در کشور ۱۱۵ درصد افزایش می‌یابد در حالی که این عدد در جهان به ۶۳ درصد خواهد رسید.

رئیس اداره پیشگیری و کنترل سرطان وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر تنها حدود ۳۵ درصد جمعیت کشور فعالیت بدنی مناسب داشته و حدود ۶۰ درصد از بزرگسالان با افزایش وزن و چاقی مواجه هستند. همچنین حدود ۸۵ درصد از افراد میوه و سبزیجات به اندازه کافی در برنامه روزانه خود مصرف نمی‌کنند که تمام این عوامل بر بروز بیماری سرطان نقش دارد.

مطلق بیان کرد: عوامل محیطی نیز همچون آلودگی هوا، تولید ذرات معلق و مصرف سوخت در کشور از متوسط جهانی بالاتر است که باعث افزایش بروز سرطان می شود.

وی با اشاره به اینکه سرطان معده در مردان و سرطان پستان در زنان در کشور از بروز بالایی برخوردار است، افزود: از دیگر سرطان هایی که در دو جنس بروز بالایی دارد می‌توان به سرطان دستگاه گوارش از جمله سرطان روده بزرگ و سرطان دستگاه ادراری از جمله سرطان پروستات و مثانه اشاره کرد. همچنین سرطان پوست و سرطان تیروئید از میزان بروز بالایی برخوردار هستند.

رئیس اداره پیشگیری و کنترل سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند، گفت: ۵۰ درصد سرطان ها با تشخیص به موقع درمان پذیر هستند. سرطان بار اقتصادی بسیار زیادی دارد به طوری که در جهان میزان هزینه های این بیماری ۲۰ درصد بیشتر از بیماری های قلبی و عروقی است و همین موضوع باعث شده که سرطان در صدر بیماری‌های هزینه بر قرار گیرد.

مطلق ادامه داد: براساس گزارش منتشر شده، هزینه مستقیم و غیر مستقیم سرطان در جهان حدود هزارو ۱۶۰ میلیارد دلار است که با پیشگیری و تشخیص به هنگام می‌توان انتظار داشت که ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار از هزینه‌ها کاهش یابد.

رئیس اداره پیشگیری و کنترل سرطان وزارت بهداشت گفت: مسئله پیشگیری و تشخیص به هنگان سرطان علاوه بر اینکه از بعد فردی و اجتماعی است اهمیت دارد، از بعد اقتصادی نیز برای نظام سلامت و به طور خاص سازمانهای بیمه گر حائز اهمیت است تا در برنامه‌ریزی‌های خود به این مساله توجه داشته باشند.