بیل گیتس می‌گوید که تولید و عرضه واکسن کرونا به سرمایه‌گذاری هنگفت نیازمند است و کشورهای ثروتمند وظیفه دارند هرچه زودتر هزینه این امر را قبول کنند.

تولید واکسن کرونا

او امیدوار است تا ۱۸ ماه دیگر واکسنی کارآمد در اختیار همگان قرار گیرد.

بیل گیتس، میلیاردر و بنیانگذار شرکت مایکروسافت‌، از کشورهای بزرگ صنعتی خواست که برای تولید و پخش واکسن ویروس کرونا سرمایه‌گذاری کنند.

بیل گیتس در مقاله‌ای برای روزنامه آلمانی “ولت ام زونتاگ” گفته است که کشورهای ثروتمند باید مبالغ کلانی برای تحقیق پیرامون اپیدمی کرونا و تهیه واکسن جلوگیری از آن سرمایه‌گذاری کنند.

به گفته او “گروه جهانی ائتلاف واکسن” که به اسم اختصاری Gavi شهرت دارد برای مقابله یا بیماری‌های واگیردار تا کنون حدود هفت و نیم میلیارد دلار هزینه کرده تا که سطح کنونی سلامتی و ایمنی بهداشتی را تامین کند.

به گفته بیل گیتس برای تهیه ویروس کرونا حتی به بودجه‌ای بالاتر نیاز است.

او که مقاله خود را بیشتر خطاب به کشورهای “گروه ۲۰” به نگارش در آورده، از زمامداران این کشورها خواسته است که “برای تأمین هزینه مالی این امر بیش از این تأخیر و اهمال” نکنند.

او در عین حال تأکید دارد که همه کشورها، پیشرفته و درحال توسعه، باید در این زمینه با هم همکاری کنند.

دانشمندان و کارشناسان تاکنون پژوهش‌ها و مطالعات گسترده‌ای برای تولید واکسن کرونا و داروی درمان آن آغاز کرده‌اند. گفته می‌شود که آنها به طور همزمان روی هشت نوع فرآورده کار می‌کنند.

بیل گیتس اظهار امیدواری می‌کند که تا ۱۸ ماه دیگر دست‌کم یکی از فرآورده‌های دارویی قابل بهره‌برداری باشد.

او متذکر می‌شود که این مدت برای تولید واکسنی برای جلوگیری از یک اپیدمی بسیار اندک است و برای این که کار با شتابی مناسب پیشرفت کند، به سرمایه‌ای کلان نیازمند است.

بیل گیتس تأکید می‌کند که تولید واکسن کووید۱۹ را باید “امر خیر عمومی” تلقی کرد تا همه جهانیان بتوانند به یکسان به آن دسترسی داشته باشند.