در اینکه آب مایه حیات است و همه ما برای ادامه حیات به آن نیاز داریم شکی نیست، اما چیز‌هایی که معمولا درباره آب می‌شنویم چقدر درست و چقدر غلط است؟ در مورد مساله‌ای ساده، اما حیاتی مثل آب نوشیدن در کنار همه واقعیت‌ها، باور‌های غلط و کج‌فهمی‌های زیادی هم وجود دارد که از فواید و مضرات احتمالی آب نوشیدن می‌گوید. بیایید باهم با چند تا از حقایق و خرافه‌ها آشنا شویم.

۱. روزانه هشت لیوان آب بنوشید مایعات دیگر قبول نیست؛ فقط آب!

اگر یک باور غلط وجود داشته باشد که هرگز نتوان آن را از بین برد این است که هرکسی باید روزانه هشت لیوان آب و فقط آب بنوشد. هرچند که آب در دسترس‌ترین و اقتصادی‌ترین نوشیدنی است که بدن شما را هیدراته نگه می‌دارد، ولی تحقیقات جدید نشان داده خانم‌ها باید تلاش کنند روزانه دو لیتر آب معادل هشت لیوان و آقایان سه لیتر یا دوازده لیوان مایعات دریافت کنند؛ مایعات نه فقط آب! هیچ کس بطور دقیق نمی‌داند این باور غلط که حتما باید روزی هشت لیوان آب نوشید از کجا نشات می‌گیرد، اما واقعیت این است که اولا این موضوع بستگی به جنسیت هم دارد یعنی برای خانم‌ها ۸ لیوان و برای آقایان ۱۲ لیوان است، دوما اینکه نوشیدن مایعات مهم است نه فقط آب.

۲. آب نوشیدن سموم بدن را دفع می‌کند

بله این واقعیت دارد. درست است که آب لزوما سموم را خنثی نمی‌کند، ولی کلیه‌ها را وا می‌دارد تا بدن را از شر بسیاری از مواد زاید و مضر خلاص کنند. اگر آب کافی ننوشید کلیه‌های‌تان آن حجم از مایعات را که برای کارکرد درست نیاز دارند دریافت نمی‌کنند در نتیجه نمی‌توانند وظیفه شان را به خوبی انجام دهند. اگر بدن آب کافی دریافت نکند متابولیسم بدن نمی‌تواند آنطور که باید و شاید مواد زاید را دفع کند و بدن همچنان مواد سمی را با خود نگه می‌دارد که این امر سلامت ما را به مخاطره می‌اندازد.

۳. آب نوشیدن پوست شما را مرطوب نگه می‌دارد

این باور غلط است. باور جمعی همیشه بر این بوده که هیدراته نگه داشتن بدن به صورت مناسب و مداوم، پوستی جوان و درخشان برای ما به ارمغان می‌آورد حال آنکه در واقعیت میزان آبی که می‌نوشیم نقش بسیار کوچکی در ظاهر پوست ما دارد مگر اینکه بدن فرد به شدت دچار کم‌آبی یا به اصطلاح دهیدراته باشد، در این صورت افزایش قابل توجه میزان آب مصرفی از خشک شدن پوستش جلوگیری می‌کند.

اساسا سطح رطوبت پوست ارتباط کمی با عوامل داخلی همچون مواد خوراکی دریافتی و نوشیدن آب دارد. در عوض عوامل دیگری همچون پاکسازی و تمیز نگه داشتن آن، محیط اطراف، تعداد غدد چرب ساز و چگونگی کارکرد و میزان ترشح آنهاست که تعیین می‌کند پوست تا چه اندازه خشک یا مرطوب باشد. آبی که می‌نوشیم چندان نمی‌تواند به اپیدرم که سطحی‌ترین لایه پوست است دسترسی پیدا کند.

۴. آب نوشیدن به کاهش وزن کمک می‌کند

بله این واقعیت دارد. آب نوشیدن به‌طور مشخص کاهش وزن را هدف قرار نمی‌دهد، اما می‌تواند در پروسه لاغری تاثیرگذار باشد. وقتی در رژیم غذایی روزانه آب بیشتری بنوشید میل کمتری به دیگر نوشیدنی‌های شیرین و کالری‌دار خواهید داشت و این به‌طور غیرمستقیم منجر به لاغری شما می‌شود. علاوه بر این، نوشیدن آب می‌تواند به شما احساس سیری بدهد و در نتیجه در وعده غذایی پیش رو، غذای کمتری میل کنید. مطالعات جدید نشان داده نوشیدن آب، به‌خصوص آب سرد، می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد و در واقع روند لاغری را تسریع کند. هر نیم لیتر آب حدودا ۳۰ درصد سرعت متابولیسم را بالا می‌برد.

۵. ادرار زرد رنگ نشانه دهیدراته بودن یا کم آبی بدن است

این باور درست نیست. ممکن است در مواقعی اینطور باشد و کم‌آبی بدن رنگ ادرار را تغییر دهد، اما این‌طور نیست که همیشه این رنگ زرد ناشی از کم آبی باشد. در حالت ایده آل ادرار باید به رنگ زرد روشن باشد و اگر رنگ زرد تیره پیدا کند فاکتور‌های بسیاری می‌تواند عامل آن باشد که باید بررسی شود. پس فقط با نوشیدن آب بیشتر نمی‌توانید این مساله را برطرف کنید.

۶. اگر زیاد تشنه می‌شوید یعنی بدن شما دچار کم‌آبی است

این باور اشتباه است. اگر تشنه هستید حتما باید آب بنوشید، اما تشنگی الزاما دلیل بر دهیدراته بودن بدن شما نیست. تشنگی مکرر می‌تواند به دلایل دیگری اتفاق بیفتد. مثلا اگر کسی مکرر در طول خواب از تشنگی بیدار می‌شود باید از نظر قند خون و دیابت مورد بررسی قرار گیرد.

۷. در طول ورزش بهتر است به جای آب نوشیدنی‌های ورزشی بنوشید

چنین چیزی واقعیت ندارد. هرچند که نوشیدنی‌های ورزشی در تبلیغات بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسند، اما در واقع آب است که می‌تواند تمام آن مایعاتی را که بدن شما برای انجام هرگونه فعالیت ورزشی نیاز دارد فراهم کند. مایعات کافی به خصوص آب برای تمام ورزشکاران در همه رده‌های سنی بسیار مهم است و حرارت بدن را حین تمرینات دفع می‌کند. از طرف دیگر همین آب است که انرژی و مواد مغذی را انتقال می‌دهد.

نوشیدنی‌های ورزشی و ویتامینه ممکن است طعم بهتری داشته باشند، اما برای هیدراته کردن بدن در طول ورزش ضروری نیستند. لااقل در اغلب موارد به قیمت‌شان نمی‌ارزند. البته این را به خاطر بسپارید که دوندگان ماراتن یا ورزشکاران حرفه‌ای ممکن است به مکمل‌هایی نیاز داشته باشند که به بطری آب‌شان اضافه کنند تا نمک و املاحی که به واسطه تعریق شدید در یک پروسه زمانی طولانی از بدنشان دفع می‌شود را جبران کنند. اما این چیزی نیست که برای افراد عادی که در سطح متوسط در باشگاه برای تناسب اندام نرمش می‌کنند نیاز باشد.

۸. بطری پلاستیکی آب را نباید دوباره استفاده کنید

بله درست است. بطری‌های پلاستیکی آب نباید پس از به اتمام رسیدن دوباره پر و استفاده شوند. این بطری‌ها در اثر استفاده مکرر برخی مواد شیمیایی را به بدن شما انتقال می‌دهند. گذشته از این اگر بهداشت بطری به درستی رعایت نشود می‌تواند برخی باکتری‌ها را هم منتقل کند.

آب مایه حیات است با تامل در این نکات سعی کنید به درستی و به میزان کافی از آن بنوشید.