تا امروز هیچ مدرک علمی قاطعی وجود ندارد که ثابت کند حجامت فوایدی برای سلامتی دارد. همچنین تحقیقات کافی با کیفیت بالا انجام نشده تا بتوان در مورد مفید بودن حجامت نتیجه‌گیری کرد. پزشکان همچنین هشدار می‌دهند که این عمل مخصوصاً اگر در شرایط غیربهداشتی انجام شود.


بسیاری می‌خواهند بدانند ماجرای دایره‌های تیره‌رنگ روی بدن ورزشکاران چیست؟

این علائم روی پوست، ناشی از فرایندی است به نام بادکش؛ یک درمان باستانی که ریشه در فرهنگ‌های خاورمیانه و آسیایی دارد. ادعا می‌شود که بادکش کردن دارای مزایای بی‌شماری است از جمله افزایش گردش خون، از بین بردن تنش عضلانی و بهبود ترمیم سلولی، بااین‌حال شواهد علمی کمی درباره فواید آن وجود دارد.

بادکش نوعی «درمان جایگزین» است که شامل ایجاد مکش روی پوست با استفاده از ابزار فنجان گونه است. با اتصال دستگاه مکش به فنجانی که روی پوست قرار دارد، هوا به بیرون کشیده شده و فشار منفی درون فنجان ایجاد می‌شود. برخی هم این افت فشار را با آتش زده پنبه الکلی ایجاد می‌کنند.

تصور می‌شود که با کشیدن پوست به این روش عضلات و بافت‌های پیوسته به آن از حالت فشرده خارج‌شده و جریان خون را در ناحیه بادکش شده تقویت کرده و متعاقباً روند بهبودی بدن را تسریع می‌کند.

نوع دیگری از این درمان سنتی هم وجود دارد که به آن حجامت می‌گویند. در این فرآیند از مکش ملایم‌تری در بادکش استفاده می‌شود اما فنجان‌ها برای مدت‌زمان طولانی‌تری در جای خود باقی می‌مانند. پس از برداشتن فنجان فردی که خود را درمانگر می‌نامد با استفاده از یک تیغ کوچک برش‌های ریزی را در سطح پوست ایجاد می‌کند. سپس با مکش دوم مقادیر کمی خون از این برش‌ها خارج می‌شود.

تحقیقی که در مجله طب سوزنی و مطالعات مریدین در سال ۲۰۱۸ منتشر شد که مدعی بود حجامت باعث کاهش میزان فلز سمی در خون شده است.

منشأ حجامت و بادکش مشخص نیست. حجامت در طب سنتی ایران در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است و حجامت و بادکش از دهه ۱۹۵۰ در چین نیز انجام شده است، هرچند به نظر می‌رسد ریشه‌های آن بسیار قدیمی‌تر باشد.

حجامت و بادکش در المپیک توکیو

پزشک یونان باستان بقراط که در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌زیست برای درمان بیماری‌های داخلی از حجامت استفاده می‌کرد. برخی مسلمانان نیز معتقدند که توصیه به حجامت در گفته‌های بزرگان دینی آمده است.

تا امروز هیچ مدرک علمی قاطعی وجود ندارد که ثابت کند حجامت فوایدی برای سلامتی دارد. مرکز ملی بهداشت مکمل و تلفیقی آمریکا می‌گوید که تحقیقات کافی با کیفیت بالا انجام نشده تا بتوان در مورد مفید بودن حجامت نتیجه‌گیری کرد. پزشکان همچنین هشدار می‌دهند که این عمل مخصوصاً اگر در شرایط غیربهداشتی انجام شود خطر عفونت را بالابرده و ممکن است تهدید جدی برای سلامتی ایجاد کند.

هر چند حجامت کارها می‌گویند آسیبی که بر اثر بریدن سطحی پوست و عروق مویرگی در حجامت ایجاد می‌شود ممکن است فرآیندی را در بدن تحریک کند که درد را مهار ‌کند. هر چند نویسندگان این تحقیق تأکید کرده‌اند که آزمایش‌های بیشتری برای اثبات تأثیر حجامت لازم است.

با وجودی که سازمان‌های بهداشتی در بریتانیا حجامت را به عنوان یک درمان در وب‌سایت خود ذکر نکرده، اما این روش در این کشور غیرقانونی نیست؛ اما تنها پزشکانی که از شورای تنظیم مقررات درمان‌های تکمیلی مجوز دارند، می‌توانند آن را انجام دهند.

حجامت و بادکش در المپیک توکیو

هم‌زمان با آغاز مسابقات شنا در بازی‌های المپیک توکیو مشاهده شده که برخی از شناگران از سراسر جهان دایره‌های تیره‌رنگی روی پوست خود دارند که رد «حجامت» بود.

این اولین بار نیست که این لکه‌های به ظاهر دردناک که امسال روی کمر شناگر ژاپنی آکیرا نامبا و کایل چالمرز از تیم استرالیا دیده می‌‎شود، در المپیک به چشم می‌خورند.

در سال ۲۰۱۶ این لکه‌ها روی کمر مایکل فلپس، قهرمان شنای آمریکایی، هم دیده ‌شد و الکس نادور ژیمناست تیم آمریکا نیز لکه‌های مشابهی روی شانه‌های خود داشت.

بسیاری از ستاره‌ها و افراد مشهور هم با این دایره‌ها روی پوستشان دیده‌شده‌اند. جاستین بیبر، جنیفر انیستون، بروکلین و ویکتوریا بکهام، لیدی گاگا، کیم کارداشیان از افرادی هستند که یا یک‌بار این کار را امتحان کرده و یا از مشتری‌های گاه‌وبیگاه این روش هستند.