مصطفی انصافی (متولد ۱۳۶۶) فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران است، اما در حدود یک دهه گذشته به صورت حرفه‌ای مشغول نوشتن داستان کوتاه و رمان بوده است.. داستان‌های کوتاه او در بسیاری از جشنواره‌ها و جوایز ادبی نامزد یا برگزیده شده‌اند. رمان «تو به اصفهان بازخواهی گشت» داستانی است با محوریت جنگ و مهاجرت اجباری […]

مصطفی انصافی (متولد ۱۳۶۶) فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران است، اما در حدود یک دهه گذشته به صورت حرفه‌ای مشغول نوشتن داستان کوتاه و رمان بوده است.. داستان‌های کوتاه او در بسیاری از جشنواره‌ها و جوایز ادبی نامزد یا برگزیده شده‌اند.

رمان «تو به اصفهان بازخواهی گشت» داستانی است با محوریت جنگ و مهاجرت اجباری و به موازات آن عاشقانه‌ای میان یک مهاجر و انسان‌های کشور مقصد. داستان از مهاجرت اجباری لهستانی‌ها به ایران و بندرپهلوی یا همان بندر انزلی در جنگ جهانی دوم الهام گرفته و در این بستر روایت شده است. داستان با ورود دختری به نام «الیزا» آغاز میشود دختری که پیشینه‌ای مبهم دارد؛ ظاهر داستان، دیدار‌های وی با یک استاد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در دهه ۸۰ شمسی است برای مشاوره درباره پایان‌نامه. استاد نیز فردی است خسته از شرایط و در پیِ مهاجرت؛ در ادامه متوجه می‌شویم این ظاهر ماجراست و دختر در جست‌وجوی مادربزرگش است که در دهه ۲۰ با مهاجران لهستانی به ایران آمده و ماندگار شده است.

حوزه مد نظر نویسنده یعنی «جنگ و مهاجرت» در ادبیات معاصر فارسی بسیار مهجور مانده است؛ و به همین دلیل این داستان که چفت و بست مجکمی دارد و در فرم و روایت خلاقانه و بکر محسوب میشود، اثری است مهم و خواندنی در ادبیات فارسی جدید. داستان به شدت جذاب است و در عین حال با توجه به پس زمینه خود، بسیار باورپذیر. جزئیات پراکنده و داستان‌های فرعی به خوبی در قالب یک کل منسجم پیش میروند و به هم میرسند. مساله تاثیرات گذشته خانوادگی بر زندگی کنونی آدم‌ها به شکل هنرمندانه‌ای طرح و در لایه‌های داستان گنجانده شده است.

همچنین کتاب به وقایع تاریخی زمان خود نیز ارجاعات خلاقانه‌ای می‌دهد و در عین حال داستان عاشقانه خود را نیز پیش می‌برد. “تنهایی، گذشته و آسیب پذیری انسان” از جمله مضامین اصلی این داستان به شمار میروند، داستانی که بیش از هرچیز بر “موقعیت آدم ها” استوار شده است.

چاپ چهارم «تو به اصفهان بازخواهی گشت» اثر «مصطفی انصافی» در سال ۱۳۹۷ توسط نشر چشمه در ۲۷۶ صورت گرفت و با قیمت ۲۸.۰۰۰ تومان در دسترس علاقمندان است.