محققان روش عجیب و منحصر به فردی را برای تولید برق ابداع کرده‌اند که در قالب آن آب شور از لابلای فلزات زنگ زده عبور کرده و از این طریق الکتریسیته تولید می‌شود.
به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه‌های کلتک و نورت وسترن در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که وقتی آب شور در درون لایه های نازک فلزات زنگ زده جریان پیدا کند، می تواند برای تولید برق به کار گرفته شود.

پیش از این از گذراندن آب شور از لایه های گرافن برای تولید برق استفاده شده بود، اما مستحکم بودن و بادوام بودن فلزات زنگ زده در مقایسه با گرافن استفاده از روش مذکور را مقرون به صرفه تر می کند.

آب شور یکی از اجزای مورد استفاده در باتری ها نیز هست که در قالب الکترولیت به کار گرفته می شود.اما در سیستم جدید فلز زنگ زده به جای فعل و انفعالات شیمیایی از طریق اثری موسوم به الکتروکینتیک برق تولید می کند. این اثر مربوط به انرژی حاصل از حرکت آب در زمان گذر از لایه های فلزات است.

باید توجه داشت که یون های موجود در آب شور، الکترون های موجود در فلزات را جذب می کنند و نتیجه چنین فعل و انفعالاتی تولید برق است. برای استفاده از این روش به لایه هایی از فلزات با حداکثر ۱۰ نانومتر ضخامت نیاز است.

همچنین باید توجه داشت که انرژی برق تولیدشده بدین شیوه چندان زیاد نیست، ولی می توان در آینده با ایجاد تغییراتی به همین شیوه چند کیلووات ساعت برق تولید کرد.