سازمان بهداشت جهانی اخیرا توصیه‌های جدید خود را به منظور پیشگیری از کرونا منتشر کرده است. با توجه به این‌ توصیه‌ها و رعایت نکات ذکر شده می‌توانیم احتمال ابتلا به بیماری را در خود و اطرافیانمان کاهش دهیم. در این مطلب می‌توانید این توصیه‌ها را بخوانید.

۱- ویروس کرونا از پوست سالم رد نمی‌شود و تا ده دقیقه روی پوست زنده است؛ پس اگر دستکش ندارید نگران نباشید، فقط نباید دست‌های خود را به بینی و دهان خود بزنید.

۲- ویروس کرونا در سطوح پارچه‌ای ۶ تا ۱۲ ساعت، فلزی ۱۲ تا ۲۰ ساعت و در سطح استیل تا ۲۰ روز زنده است.


۳- این ویروس تا ۶۰- درجه سانتی‌گراد زنده است؛ ولی در دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد به بالا می‌میرد؛ پس بهتر است برای پیشگیری از کرونا شست‌وشوها و نظافت‌ها را با آب گرم انجام داد.

۴- کرونا ویروس با آب گرم و مواد شوینده خانگی از بین می‌رود.

۵- لباس‌ها را زیر نور مستقیم خورشید یا روی شوفاژها خشک کنید.

۶- با آب گرم حمام کنید.

۷- به هیچ وجه آب سرد و غذای سرد نخورید. آب گرم، چای گرم، قهوه گرم و دمنوش‌های گرم بنوشید.


۸- کلونی (محل تجمع) اصلی این ویروس در بینی است؛ برای پیشگیری از کرونا مرتب بینی خود را با آب گرم شست‌وشو دهید.

۹- اگر به نوشیدنی گرم دسترسی ندارید، آدامس بجوید تا گلویتان مرتب با آب دهانتان مرطوب و شست‌وشو شود.

۱۰- محل زندگی و کارتان باید تهویه مناسب داشته باشد.

۱۱- مهم: در طول روز چندین مرتبه به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نفستان را نگهدارید و سپس بازدم انجام دهید، اگر سرفه پیدا کردید و یا دچار تنگی نفس شدید، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.

نگذارید به مشکل تنفسی دچار شوید و سپس به دکتر مراجعه کنید؛ چون شاید دیر باشد.


۱۲- اگر به بیرون از خانه می‌روید( کارمند، کارگر، مغازه دار و…)هستید، برای پیشگیری از کرونا اول: فاصله ۳ متری از دیگران را مراعات کنید و دوم: به علت این که این ویروس سنگین است (حدود ۵۰۰-۴۰۰ نانومتر) و به زمین می‌افتد؛ پس کفش‌های شما منبع مهم آلودگی است، به هیچ وجه آن‌ها را داخل خانه نیاورید.

۱۳- موقع عطسه کردن تا جایی که امکان دارد از دیگران فاصله بگیرید و محکم با هر چیزی که در دسترس شماست جلوی دهان و بینی خود را بگیرید و برای چند ثانیه ول نکنید تا تمام ترشحات جذب شود و پراکنده نشود.


۱۴- به علت درشت بودن این ویروس هر ماسکی می‌تواند در محیط آلوده محفوظ‌کننده باشد( پارچه‌ای، ویبریلی، با دستمال کاغذی و… )، به‌شرطی که خشک باشد؛ یعنی باید ماسک‌ها را به‌طور مرتب عوض کرد.

۱۵- لزومی ندارد همه لباس‌هایی که می‌پوشیم را بشوییم؛ بلکه شوفاژ یا نور مستقیم خورشید آن‌ها را پاک می‌کند.

۱۶- پس از شست‌وشوی دست‌ها، وقتی به جای آلوده نمی‌روید دست‌هایتان را با کرم یا وازلین مرطوب کنید تا به مرور زمان به اگزما دچار نشوید.