هود آشپزخانه به این دلیل که با فرآیند پخت‌وپز غذا ارتباط مستقیمی دارد، می‌تواند به محلی برای تجمع چربی و بستری برای آلودگی تبدیل شود؛ بنابراین لازم است که تمیز کردن هود آشپزخانه از لکه چربی و گرد و خاک را جدی گرفته و آن را جزء برنامه‌های خانه‌داری و نظافت خود قرار دهیم. اگر به نظرتان تمیز کردن چربی روی هود کار سختی است.

تمیز کردن هود آشپزخانه با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موادی است که می‌توان آن را به صورت خمیر یا اسپری درآورد و برای تمیز کردن هود آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. مقداری جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید و آن را در یک شیشه اسپری بریزید یا به صورت خمیر درآورید. می‌توانید محلول را مستقیم روی بدنه هود اسپری کنید یا خمیر را با استفاده از یک تکه مسواک روی بدنه بکشید تا لکه‌های چربی را پاک کند. برای هودهای استیل و شیشه‌ای می‌توانید با یک اسکاچ پارچه‌ای نرم چربی‌ها را با این محلول پاک کنید.

پاک کردن چربی هود با سرکه

سرکه را می‌توان یکی از قوی‌ترین‌پاک‌کننده‌های چربی هود، در میان شوینده‌های خانگی و طبیعی دانست. برای تمیز کردن هود آشپزخانه سرکه را به اندازه مساوی با آب در شیشه‌ای ریخته و روی بدنه و فیلترها اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه بماند تا چربی‌ها را در خود حل کند؛ پس از آن با یک دستمال به آرامی گرد و غبار، لکه‌ها و رد چربی توام با سرکه را پاک کنید و هود خود را برق بیندازید.

استفاده مواد شیمیایی و شوینده

گاهی اوقات چربی‌های روی هود آنقدر سخت شده‌اند که برای تمیز کردن آن ناچارید دست به دامن مواد شیمیایی موجود در بازار شوید. یکی از این مواد، همان مایع ظرفشویی خودمان است که می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده قوی مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری دیگر نیز پودر لباسشویی را پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند به درخشندگی هود کمک کند. اسپری‌های چندمنظوره و گازپاک‌کن‌ها نیز از جمله مواد مناسب برای تمیزکاری هود هستند. این اسپری‌ها قدرت آن را دارند که تمام چربی‌ها را از سطح هود شما قلع و قمع کنند. فقط دقت کنید که از این مواد برای پاک کردن هودهایی که بدنه پلاستیکی دارند، استفاده نکنید.

شست‌وشوی فیلتر آلومینیومی هود


یکی دیگر از بخش‌های مهم تمیزکاری هود، تمیز کردن فیلتر آلومینیومی هود استیل است. فیلترها با توجه به میزان استفاده شما ممکن است هر یک ماه یک بار کثیف شده و حتی نیاز به تعویض داشته باشند.

سینک ظرفشویی خود را با آب گرم پر کنید. اکنون قسمت آهنی فیلتر هود استیل را خارج کرده و در آب داخل سینک غوطه‌ور سازید. می‌توانید از پودر لباسشویی یا شوینده‌ای قوی‌تر مانند گازپاک‌کن نیز برای این منظور استفاده کنید و بگذارید فیلترها حداقل یک ربع داخل محلول آب و شوینده بمانند. سپس با یک اسکاچ روی بدنه آهنی فیلتر را تمیز یا برای لکه‌های سخت‌تر مسواک را امتحان کنید. در انتها فیلترها را با آب سرد شسته و بگذارید خشک شود.


تمیز کردن هود آشپزخانه می‌تواند نقش مهمی در پاکیزگی آشپزخانه شما ایفا کند؛ پس انجام این کار را در برنامه خود قرار دهید و نگذارید چربی‌ها روی هم انبار شده و شیشه هود شما را کثیف نشان دهند. در ضمن هر چه دیرتر آلودگی و جرم را از روی هود پاک کنید، تمیز کردنش سخت‌تر می‌شود.