کسانی که مخالف نگهداری حیوانات در خانه هستند، همیشه دلیل محکمی برای منصرف کردن شما پیدا می‌کنند: “مریض میشی! “. البته این گفته هم دیگر دوران خود را گذرانده است و همه می‌دانند که با چکاپ و واکسیناسیون کامل هیچ دلیلی برای انتقال بیماری به انسان وجود ندارد. بلکه این بار ما هستیم که باید به افراد مخالف بگوییم حیوانات خانگی نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کنند و می‌توانند زندگی شما را از آنچه هست بهتر کنند.

علاوه بر احساس زیبای خیره شدن به چشم‌های معصوم این موجودات دوست داشتنی یا لذت تربیت و نگهداری از آنها، این حیوانات در شرایط مختلف به منظور کار درمانی، گفتار درمانی یا حتی بهبود توان‌بخشی جسمی در بیماران نیز مفید هستند. به غیر از درمان‌هایی که توسط این موجودات انجام می‌شود، حضورشان در زندگی انسان‌های عادی نیز تأثیر مثبت می‌گذارد. هرچه ارتباط انسان و حیوان را بیشتر درک کنید، می‌توانید از وجود این جانداران زیبا در کنار خود بیشتر لذت ببرید.

قلب سالم با حیوان خانگی سالم

حیوانات خانگی به طور مستقیم محبت خود را به شما ابراز می‌کنند و از شما تأثیر می‌پذیرند، پس بر جسمتان اثرگذارند. آن‌ها سلامت قلب را تقویت می‌کنند، فشار خون را کاهش می‌دهند و ضربان قلب را در مواقع تنش‌زا تنظیم می‌کنند. داشتن سگ یا گربه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد و حتی می‌تواند عملکرد قلب را بهبود ببخشد. حتی نوازش کردن حیوان دلبندتان فشار خونتان را کم می‌کند و احساس آرامش را درون شما به وجود می‌آورد.

علاوه بر احساس شادی و مفید بودن که بعد از نگهداری از یک موجود زنده به سراغتان می‌آید و می‌تواند سلامت قلب شما را تضمین کند، به دلیل فعالیت‌های مختلفی که مجبور هستید برای رسیدگی به حیوان خانگی خود انجام دهید، بدنتان نیز سالم‌تر می‌شود. اگر از یک سگ سرحال و فعال نگهداری می‌کنید، به هر حال مجبور می‌شوید ساعاتی از روز را به بازی یا پیاده‌روی با او بپردازید و از این طریق برای سلامت جسم خود هم قدم بزرگی برداشته‌اید.

عشق بی‌قید و شرط


زمانی که بدانید با هر خلق و خو و روحیه‌ای که دارید حیوان خانگی‌تان همیشه به همان اندازه دوستتان دارند، می‌توانید راحت‌تر با مسائل و مشکلات کنار بیایید. حتی اگر به دلیل مشغله زیاد یا ناراحتی نتوانید زمان زیادی را با او سپری کنید، باید خیالتان راحت بماند که هر زمان به سمتش بازگردید با همان عشق همیشگی از شما استقبال می‌کند و شما را غرق محبت خود خواهد کرد.

وقتی مشاهده کنید که زندگی یک موجود دوست داشتنی و بامزه تا چه اندازه به شما وابسته است و حتی به دلیل دوست داشتنتان نمی‌تواند دوری‌تان را تحمل کند، احساس مفید بودن بیشتری دارید و سعی می‌کنید هر کجا که هستید زودتر خود را به خانه برسانید و عشق خود را نثار او کنید.

من افسرده نیستم

افرادی که تنها زندگی می‌کنند و یا مجبورند ساعات زیادی از روز را برای جمع شدن همه اعضای خانواده دور هم در خانه منتظر بمانند، می‌توانند از حضور حیوان خانگی مهربان خود بهره ببرند و با تربیت، نگهداری یا حتی غذا دادن به آن‌ها برنامه جدیدی برای ساعات تنهایی خود تنظیم کنند. اگر برای بیدار شدن در صبح انگیزه‌ای ندارید، یک حیوان خانگی شرایط را کاملاً تغییر می‌دهد. زمانی که یک موجود چهارپا با دو چشم مظلوم خود منتظر بیدار شدن شما باشد، دیگر می‌دانید که وظیفه مهم غذا دادن از سمت شما باعث شده زمان طولانی پایین تخت منتظرتان بنشیند.

به همین ترتیب حیوانات خانگی با افسردگی، آسیب روحی، ناراحتی و اضطراب مقابله می‌کنند و باعث می‌شوند زندگی زیباتری برای شما رقم بخورد. فرض کنید فردی به اندازه‌ای دچار افسردگی شده است که هیچ انگیزه‌ای برای ادامه زندگی پیدا نمی‌کند. قطعاً نگهداری از یک حیوان خانگی می‌تواند راه حل مناسبی باشد تا امید به زندگی پیدا کند و بعد از رسیدگی به او، به زندگی عادی خود بازگردد.

تأثیر حیوانات بر کودکان


اگر در خانواده شما کودکی وجود داشته باشد که تک فرزند است، می‌تواند احساس کمبود هم‌بازی یا هم‌صحبت خود را با حیوان خانگی ارضا کند. کودکانی که در کنار حیوانات خانگی رشد می‌یابند، حس دلسوزی، اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری بیشتری دارند و بهتر می‌توانند در فعالیت‌های اجتماعی و گروهی حضور پیدا کنند.

مسلماً زندگی خانوادگی در کنار افرادی که از ته دل دوستشان دارید، دلیل محکمی برای دلگرمی به این کانون صمیمی خواهد بود، ولی گاهی حضور یک حیوان خانگی و ورود عشقی که جنس متفاوتی دارد و بی انتظار و بی‌پروا محبت خود را به همه ابراز می‌کند، می‌تواند خانواده را دگرگون کند. البته باید بپذیرید تربیت یک بچه گربه یا توله سگ به صبر زیادی نیاز دارد و گاهی بازیگوشی‌هایش ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد. بعد از آنکه این حیوان خانگی‌تان به یکی از اعضای دوست داشتنی خانواده‌تان تبدیل شد، حتماً با خود فکر می‌کنید که زندگی قبل از او چگونه ممکن بوده است.

مراقب بیماری‌ها باشید

همه این ویژگی‌های مثبت حضور حیوانات خانگی در زندگی انسان، نباید باعث شود که به بیماری‌های مشترک بین حیوانات خانگی و انسان بی‌توجه باشیم. در ادامه با لیستی ازانواع بیماری‌های شایعی که ممکن است از حیوانات خانگی به انسان منتقل شوند، آشنا می‌شوید. بیماری‌هایی که با اقدامات اولیه بهداشتی، واکسیناسیون به موقع و اهمیت به سلامت و تغذیه حیوان، به حداقل خواهند رسید.

عفونت قارچی

عفونت قارچی می‌تواند از حیوانات به انسان منتقل شود. این عفونت به شدت مسری است. عامل عفونت قارچی می‌تواند ماه‌ها بدون میزبان زنده بماند تا زمانی که یک حیوان آن را جذب کند. این عفونت معمولا از حیوان به انسان انتقال می‌یابد.

علائم در حیوانات خانگی: ضایعات پوستی و ریزش بی رویه مو وعلامت قرمز در مرکز ریزش مو.

علائم در انسان: قرمزی روی پوست و تشکیل تکه‌های دایره‌ای روی پوست.

درمان آن: تجویز پماد و یا دارو‌های خوراکی توسط پزشک به انسان و دامپزشک برای حیوان.

روش‌های جلوگیری از ابتلا به عفونت قارچی: ماهی ۱ الی ۲ بار رختخواب‌ها را خوب بشویید. پتو‌های غیر قابل استفاده را از بین ببرید. راه ندادن حیوان روی تخت خواب خود.

کرم‌های لوله‌ای

کرم‌های لوله‌ای شایع‌ترین انگل‌های داخلی در گربه‌ها هستند. این کرم‌ها که شبیه به ماکارانی هستند تا ۱۰ سانتی متر رشد می‌کنند. بچه گربه‌ها می‌توانند از طریق شیر مادر آلوده شوند. در حالی که گربه‌های مسن‌تر با خوردن جوندگان آلوده به کرم لوله‌ای آلوده می‌شوند. این کرم سالانه از طریق گربه‌ها، ۱۰ هزار کودک را مبتلا می‌کند. بدترین حالت که ممکن است توسط این انگل به انسان وارد شود نابینا شدن انسان است.

علائم در حیوانات خانگی: اسهال، کرم‌های قابل مشاهده در مدفوع، استفراغ، یبوست، سرفه، مدفوع خونین.

علائم در انسان: سرفه، تنگی نفس، درد شکمی، خون در مدفوع.

درمان آن: نسخه دارو‌های ضد انگلی برای انسان‌ها و حیوانات خانگی.

روش‌های جلو گیری از مبتلا شدن به کرم‌های لوله‌ای: گربه‌ها در فضای باز بیشتر مستعد ابتلا به این انگل هستند؛ بنابراین تا زمانی که گربه شما با گربه آلوده و یا محیط بیرون در تماس نباشد. احتمال مبتلا شدن به این انگل کاهش می‌یابد، سعی کنید وقتی با گربه تماس پیدا کردید، دست‌هایتان را خوب بشویید. طبق گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، خوردن غذا‌های تلخ و تند مانند زردچوبه، فلفل‌های کایین، انجیر، زنجبیل، زیتون و سیر می‌تواند به طور طبیعی عفونت این کرم را از بین ببرد.

کرم‌های هوک

کرم‌های هوک در پوشش روده سگ زندگی می‌کنند و عامل اصلی در خونریزی و مرگ در توله سگ‌ها هستند. تخم‌های این کرم در مدفوع حیوان یافت می‌شود و از طریق پوست می‌تواند جذب بدن شود. به همین خاطر سعی کنید در محیط باز با پای برهنه قدم نزنید.

علائم در حیوانات خانگی: اسهال، کاهش وزن.

علائم در انسان: اغلب هیچکدام از موارد بالا نمی‌تواند درانسان رخ دهد، اما می‌تواند ایجاد سرفه، خس خس، درد معده، کم خونی یا از دست دادن اشتها شود.

درمان آن: نسخه دارو‌های ضد انگلی برای حیوانات خانگی و انسان مبتلا.

روش جلوگیری از انتشار کرم انگلی هوک این است که مدفوع سگ را از حیاط جمع کرده و به صورت کاملا بهداشتی معدوم کنید. با این روش احتمال تکثیر این کرم‌ها دیگر وجود ندارد.

بیماری Giardia

احتمال مبتلا شدن سگ‌ها به بیماری Giardia بیشتر از گربه‌های است. چون عامل بیماری Giardia در رودخانه و دریاچه‌ها زندگی می‌کند.

علائم در حیوانات خانگی: اسهال

علائم در انسان: اسهال

درمان آن: دارو‌های ضد انگل با تجویز پزشک برای انسان و بردن حیوان مبتلا نزد دامپزشک برای درمان.

روش‌های جلوگیری از انتشار Giardia: برای اینکه حیوانات خانگی‌تان به خصوص سگ‌ها دچار این بیماری نشوند، آب مصرفی آن‌ها را زمانی که به پارک و یا جنگل می‌روید با خود ببرید. پس از اینکه دستتان با حیوان خانگی تماس پیدا کرد، سعی کنید بلافاصله با آب و صابون خوب بشویید. از ورود به مناطقی که امکان وجود انگل‌ها است خوداری کنید.

کمپیلوباکتر

کامپیلو باکتر شایع‌ترین بیماری اسهال در ایالات متحده است، که ممکن است از طریق بچه گربه، توله سگ، اسب‌ها، خرگوش‌ها، و پرندگان جوان منتشر شود. چون این باکتری میزبان خود را از میان حیوانات انتخاب می‌کند و سپس ممکن است از طریق این حیوانات به انسان منتقل شود.

علائم در حیوانات خانگی: اسهال

علائم در انسان: اسهال

روش درمانی کمپیلوباکتر: نوشیدن آب زیاد توسط انسان باعث می‌شود که این باکتری از طریق ادرار دفع شود. این بیماری اگر به مرحله حاد نرسد، خود انسان می‌تواند آن را دفع کند. اما برای حیوانات باید به دامپزشک مراجعه کنید تا دامپزشک تشخیص دهد که حیوان خزدار شما نیاز به درمان دارویی دارد یا نه.

روش‌های جلوگیری از تکثیر کمپیلوباکتر: اگر توله سگ و یا بچه گربه شما به اسهال دچار شد، به هیج وجه آن را بغل نکنید. موارد شستشوی صحیح دستتان را حتی پس از بهبود حیوانتان از یاد نبرید. اگر این بیماری درمان نشود، می‌تواند بین انسان‌ها و حیوانات زیادی منتشر شود.

سالمونلا

دوستداران به خزندگان به خصوص لاک پشت‌ها توجه بیشتری کنند. سالمونلا در ۷۷ الی ۹۰ درصد خزندگان یافت می‌شود. باکتری سالمونلا در جوجه‌ها و تخم پرندگان نیز یافت می‌شود. پس استفاده از تخم مرغ خام را از یاد ببرید.

علائم در حیوانات خانگی: حیوانات خانگی مثل پرنده‌ها و خزنده‌ها در اغلب موارد بدون نشانه است.

علائم در انسان: درد شکمی، تب، استفراغ، سردرد، حالت تهوع.

درمان آن: اکثر مردم بدون درمان بهبود می‌یابند، اما در برخی از موارد حاد باید در بیمارستان بستری شوند.

جلوگیری از انتشار باکتری سالمونلا: اگر درخانه یک خزنده و یا پرنده دارید سعی کنید در هر بار تماس با آن‌ها حتما دستتان را با آب و صابون خوب بشویید. اگر خزندگان خود را درون وان حمام نگهداری می‌کنید، سعی کنید قبل از استفاده از وان آن را خوب ضدعفونی کنید.

کرم‌های نواری

کودکان بیشتر از بزرگ سالان مستعد ابتلاء به این نوع کرم هستند. زیرا بزرگسالان قبل از این که دستشان را به دهانشان بزنند، سعی می‌کنند آن را بشویند، ولی این مورد توسط بچه‌ها رعایت نمی‌شود. این بیماری به راحتی قابل درمان است و جای هیچ نگرانی ندارد، اما باید درمان شود.

علائم در حیوانات خانگی: قطعات برنج مانند در مدفوع حیوان خانگی یا وجود کرم‌های طولانی در استفراغ حیوان خانگی.

علائم در انسان: قطعات مثل برنج مانند در مدفوع انسان یافت می‌شود.

درمان آن: دارو ضد کرم برای حیوانات خانگی و انسان‌ها.

جلوگیری از ابتلا به کرم نواری: حیوانات خانگی از وجود کک‌ها پاک کنید. انسان‌ها می‌توانند به طور تصادفی لارو این کرم را بخورند. با این شراط سعی کنید، دستتان را قبل از اینکه با دهانتان تماس داشته باشد، خوب بشویید.

بیماری چنگ گربه (Cat-scratch disease)

بیماری خراش گربه یا چنگ گربه (Cat-scratch disease) از بیماری‌های منتقله از حیوانات به انسان است. طبق تحقیقاتی که در این باره صورت گرفته است، ۴۰ درصد گربه‌ها در دوره از زندگی خود، دچار بیماری هستند.

علائم در حیوانات خانگی: خستگی، تهاجم کک‌ها، عفونت، غدد لنفاوی متورم.

علائم در انسان: تورم، غدد لنفاوی دردناک، درد زیاد در ناحیه خراش که گربه روی پوست ایجاد می‌کند، سردرد، تب، خستگی زیاد، درد مفاصل، اختلالات پوستی و کاهش وزن.

درمان آن: معمولا خود به خود درمان می‌شود، اما در پاره‌ای از اوقات لازم است، آنتی بیوتیک مصرف شود. البته در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

راه‌های جلوگیری از ابتلا شدن به این بیماری: از بازی با گربه‌های خشن جدا خودداری کنید. اجازه ندهید که گربه‌ها شما را با چنگال خود زخمی کنند. از لیسیده شدن زخم روی پوست خود توسط گربه جدا خوداری کنید.

طاعون خیارکی

طاعون خیارکی متداول‌ترین حالت طاعون است که طی نیش کک یا گازگرفتگی توسط موش آلوده به باسیل به وجود می‌آید. فکر نکنید که طاعون مختص قرون وسطی است. این بیماری امروزه نیز مشاهده می‌شود، اما بسیار نادر است. به طور متوسط در سال گذشته فقط ۷ مورد مشاهده شده است.

علائم در حیوانات خانگی: تب، التهاب، غدد لنفاوی متورم و دردناک.

علائم در انسان: تب ناگهانی، سردرد، لرز، ضعف، غدد لنفاوی متورم و دردناک.

درمان آن: درمان سریع با آنتی بیوتیک‌ها برای افراد و حیوانات خانگی.

جلوگیری از آن: دور نگه داشتن حیوان خانگی از محیط آلوده.

توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز (Toxoplasmosis) انگلی است که در انسان‌ها و بسیاری از گونه‌های پستانداران و پرندگان ایجاد می‌شود.

این بیماری معمولا از طریق گربه‌ها به انسان منتقل می‌شود. اگر یک زن قبل و یا پس از بارداری به این بیمار مبتلا شود امکان این که مشکلات جدی برای بینایی بچه‌اش به وجود بیاید زیاد است.

علائم در حیوانات خانگی: بیشتر گربه‌ها بالغ این بیماری را در خودشان حل می‌کنند، اما بچه گربه‌ها به اسهال و مشکلات جدی در ریه، کبد و یا آسیب‌های عصبی دچار می‌شوند.

علائم در انسان: اغلب افراد نشانه‌ای ندارند، اما گاهی اوقات توکسوپلاسموز علائم آنفلوانزا و تورم غدد لنفاوی را ایجاد می‌کند. اگر نشانه‌ها ناپدید شوند، نشانه آن نیست که این بیماری درمان شده است.

روش‌های جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری: به گربه‌های خود اجازه ندهید که برای شکار به بیرون از منزل بروند. دست‌های خود را پس از جمع آوری محل خواب گربه‌ها خوب بشویید و سعی کنید بستر خوابشان را در خارج از منزل قرار دهید.

بیماری هاری

بیماری هاری بسیار کشنده است و در صورت مشاهده پیشگیری‌ها باید در اولویت قرار بگیرد.

علائم در حیوانات خانگی: نشانه‌ها متفاوت هستند، اما می‌توانند شامل تغییرات رفتاری، تب، حساسیت به لمس، نور و صدا، پنهان شدن در مکان‌های تاریک، کف دهان، فاصله گرفتن از انسان، از دست رفتن اشتها، تشنج، و حتی مرگ ناگهانی.

علائم در انسان: علائم مانند بیماری، ضعف عمومی، سردرد، ناراحتی، خارش و یا خارش زیاد در محل گاز گرفتگی، اضطراب، سردرگمی، تحریک، توهم.

درمان هاری: اگر فکر می‌کنید که حیوانتان مضطرب است، به دامپزشک متخصص مراجعه کنید. دامپزشکان ممکن است بسته به پیشرفت بیمار در حیوانتان راه‌های متفاوتی برای درمان اجرا کند و یا شاید هم دستور به معدوم کردن حیوان بیمار بدهد. اگر انسانی توسط سگ‌ها گاز گرفته شود، باید خیلی زود به پزشک مراجعه کند تا درمان‌های مورد نظر انجام گیرد. توجه داشته باشید در هر صورت اگر توسط حیوانات به خصوص سگ‌ها گاز گرفته شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.