در این فهرست، سال انتشار کتاب در نظر گرفته نشده است و فقط آنهایی را نام برده‌ایم که در سال ۲۰۲۱ پرفروش بوده‌اند.

۱. آن‌سوی مرگ

بهترین کتاب‌های ایرانی ۲۰۲۱ - آن‌سوی مرگ

نویسنده: جمال صادقی
ناشر: معارف
تعداد صفحات: 
۳۴۶

همیشه دانستن درباره زندگی پس از مرگ برای بسیاری از ما جالب بوده است. در این کتاب هم قرار است سه خاطره را بخوانید درباره کسانی که تجربه رفتن به برزخ و برگشتن به زندگی را داشته‌اند. خواندن رمز و رازهای این‌چنینی جذاب است، اما شاید افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا آنهایی که روان آسیب‌پذیر دارند با خواندن این کتاب اذیت شوند.

-سحر، می‌خواهم بدانم واکنش تو… واکنش وجود اثیری تو در برابر جسمِ بی‌جانت چه بود؟ وقتی کالبدت را دیدی چه فکری کردی؟ -خب، ابتدا حسابی گیج شدم. مرتب از خودم می‌پرسیدم: «اگر او من هستم، پس من (منی که در بالا قرار دارم) کیستم؟»

۲. چشم‌هایش

بهارین کتاب‌های ایرانی ۲۰۲۱ - چشم‌هایش

نویسنده: بزرگ علوی
ناشر: نگاه
تعداد صفحات: 
۲۷۱

احتمالا بسیار زیاد درباره چشمهایش خوانده و شنیده‌اید، اما برای کسانی که نمی‌دانند باید بگوییم که این کتاب اثری پلیسی است که ته‌مایه عشق‌وعاشقی هم دارد. این کتاب جذاب به زبان‌های عربی و کردی هم ترجمه شده است. شاید بد نباشد امسال کتاب چشم‌هایش را در فهرست خواندنی‌هایتان قرار دهید تا کمی حال‌وهوای نیمه اول قرن چهاردهم شمسی را تجربه کنید.

زن ناشناس کمى تأمل کرد. لب زیرینش را گزید. به‌زور مى‌خواست از جریان اشک جلوگیرى کند. در چند دقیقه آخر گویى اصلا وجود مرا فراموش کرده و دارد با خودش صحبت مى‌کند. گویى مناظر گذشته تیره‌اش روشن و زنده از جلو چشم‌هایش رد مى‌شوند و آنچه را مى‌بیند براى اینکه بهتر به ذهنش بسپارد، نقل مى‌کند.

۳. یک عاشقانه آرام

بهترین کتاب‌های ایرانی ۲۰۲۱ - یک عاشقانه آرام

نویسنده: نادر ابراهیمی
ناشر: روزبهان
تعداد صفحات: 
۲۷۲

یک عاشقانه آرام، عاشقانه و سیاسی است، ترکیبی که شاید نتوانید هر جایی پیدایش کنید! نادر ابراهیمی داستان زوجی را روایت می‌کند که به‌دلیل مبارزات سیاسی مجبورند سختی‌های زندگی را تحمل کنند. این کتاب عاشقانه جزو بهترین کتاب های ۲۰۲۱ است که خوانندگان زیادی آن را توصیه کرده‌اند.

عشق به دیگری ضرورت نیست، حادثه است. عشق به وطن ضرورت است، نه حادثه. عشق به خدا ترکیبی است از ضرورت و حادثه!

۴. ماشاالله‌خان در بارگاه هارون‌الرشید

بهترین کتاب‌های ایرانی ۲۰۲۱ - ماشاالله‌خان در بارگاه هارون‌الرشید

نویسنده: ایرج پزشک‌زاد
ناشر: فرهنگ معاصر
تعداد صفحات: 
۳۱۲

در این کتاب طنز، داستان یک دربان بانک به‌نام ماشاالله‌خان را خواهید خواند که تحت‌تأثیر کتاب‌های تاریخی دوران هارون‌الرشید قرار گرفته است و احساس می‌کند در آن زمان زندگی می‌کند. وی به‌خاطر علاقه زیادی که به آن دوران دارد، نزد ساحران رفته و از آنها می‌خواهد روحش را به دوران خلافت هارون‌الرشید ببرند، چیزی شبیه آنچه در سریال قهوه تلخ دیدیم.

در ادامه اتفاقات تلخ و مصیبت‌های زیادی بر سر او می‌آید که البته به شیوه‌ای شیرین روایت می‌شوند.

ــ والله قربان اگر از ما نشنیده بگیرید. این ماشاءالله‌خان شب‌ها درس می‌خواند که کلاس دوازده را با متفرقه امتحان بدهد. برای امتحان از دوسه ماه پیش که از این کتاب‌های تاریخ و هارون‌الرشید و این‌جور چیزها خریده، از صبح تا غروب کارش خواندن این کتاب‌هاست. اصلا گاهی مثل دیوانه‌ها یادش می‌رود اسمش چیست و کجاست و چه‌کار می‌کند. پریروز جلوی بچه‌ها می‌خواست بنده را صدا بزند می‌گفت: «ابن‌سعدون!»‌. دیروز می‌خواست بیاید پیش شما، پرسیدم: کجا می‌روی، گفت: می‌روم خدمت هارون‌الرشید… نه اینکه خیال کنید شوخی می‌کرد… خیلی جدی حرف می‌زد.

۵. من او

بهترین کتاب های ۲۰۲۱ - من او

نویسنده: رضا امیرخانی
ناشر: افق
تعداد صفحات: 
۶۰۰

همان‌طور که از نام این کتاب پیداست، با یک داستان عاشقانه طرف هستیم. علی فتاح از خانواده‌ای تاجر در دوران پهلوی است که عاشق دختر خدمتکار خانواده‌اش شده است. اما قصد دارد تا وقتی مطمئن شود عشقش به مهتاب پاک است، از ازدواج با او خودداری کند.

سرم را تکان دادم. بعد دوباره به مهتاب نگاه کردم. مانتوی کرم و روسری بلند قهوه‌ای. داشتم فکر می‌کردم که آبشار موهای قهوه‌ای زیر روسری چگونه مرتب شده‌اند. یک وری؟ صاف؟ بافته؟

۶. آخرین رؤیای فروغ

بهترین کتاب های ۲۰۲۱ - آخرین رؤیای فروغ

نویسنده: سیامک گلشیری
ناشر: چشمه
تعداد کلمات: 
۱۶۰

اگر اهل خواندن داستان‌هایی هستید که در یک محیط بسته روایت می‌شوند، این کتاب برایتان خوشایند خواهد بود. داستان کتاب درباره زن میان‌سالی به‌نام فروغ است که به فراموشی مبتلا شده است. دختران فروغ و همسرانشان در یک ویلا دور هم جمع شده‌اند تا درباره حال نامساعد مادرشان با یکدیگر گفت‌وگو کنند، اما در این میان متوجه رازی درباره مادرشان می‌شوند. کل این اتفاقات در همان ویلا رخ می‌دهد و قرار است گفت‌وگوهای میان افراد خانواده و فروغ، که دیگر آنها را نمی‌شناسد، بخوانید.

آرزو گفت: «دو هفته پیش همین موقع‌ها بود که به مامان زنگ زدم. می‌خواستم باهاش درباره‌ یه چیزی مشورت کنم. بهم گفت یه رستوران خیلی خوب نزدیک خونه‌ش باز شده.

گفت می‌خواد یه روز من و امیر رو دعوت کنه خونه‌ش و یه غذای خیلی عالی از اونجا برامون سفارش بده. چطور یه‌دفعه همچین اتفاقی افتاد؟ هنوز باورم نمی‌شه. خدایا.»

۷. سرخ سفید

بهترین کتاب های ۲۰۲۱ - سرخ سفید

نویسنده: مهدی یزدانی‌خرم
ناشر: چشمه
تعداد صفحات: 
۲۶۶

شخصیت‌های این کتاب عبارت‌اند از مهدی که کاراته‌کار است و دو روح سرگردان که یکی‌شان شاعر است و دیگری خبیث! مهدی کارمندی است که علاوه بر علاقه به کاراته، دستی هم در نویسندگی دارد، اما داستان‌های او طرف‌دار چندانی ندارد. خب نقش روح‌ها در این میان چیست؟ داستان‌هایی از آنها روایت می‌شوند که در دل تاریخ رخ می‌دهند و در نهایت به داستان مهدی پیوند می‌خورند.

محسن نمونه‌ای است از موفقیت یک مرد… ماشین شاسی بلند سوار می‌شود… زنش را دوست دارد ولی نمی‌گذارد زندگی‌اش یکنواخت بگذرد… دو سالی هست که در این باشگاه تمرین می‌کند… چربی خونش بالا رفت و پایش را به این باشگاه قدیمی که نزدیک دفترش است باز کرد… کیوکوشین‌ کای سی‌وسه‌ساله گاهی خودش را با او مقایسه می‌کند… محسن خوش است… سفر می‌رود و پول درمی‌آورد… مشتری رمان‌های اوست و چند بار یکی‌شان را که بیشتر دوست دارد داده به او تا برای دوستان تازه‌رکابش امضا کند… محسن زندگی آرامی دارد و هیچ‌وقت هم کیوکوشین کای سی‌وسه‌ساله را به خانه‌اش دعوت نکرده است…

۸. چهل‌سالگی

بهترین کتاب های ۲۰۲۱ - چهل‌سالگی

نویسنده: ناهید طباطبایی
ناشر: چشمه
تعداد صفحات: 
۹۰

در این کتاب قرار است درباره خاطرات خوش گذشته بخوانید که در زمان حال دیگر خوشایند نیستند. داستانی که دلدادگی زن قهرمان داستان در گذشته را روایت می‌کند، اما این دلدادگی با سرخوردگی‌های امروز او گره می‌خورند. کتاب چهل‌سالگی روایتگر نگرانی‌ها و آنچه در زندگی یک زن امروزی تقریبا خوشبخت می‌گذرد است. اگر می‌خواهید یکی از بهترین کتاب های فارسی ۲۰۲۱ را بخوانید، خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

از خواب پرید و چشم‌هایش را که باز کرد، سقف را تار می‌دید، از پشت پرده نازک درخشانی از جنس اشک. پلک‌هایش را روی هم گذاشت و اجازه داد اشکش روی صورتش بسرد. رد اشک را حس می‌کرد. لرزش‌های اشک وقتی از روی چین‌های ریز پایین چشمش رد می‌شد و تغییر مسیرش وقتی به کنار بینی‌اش رسید. می‌خواست غمگین باشد، می‌خواست یاد پیری بیفتد که صدای ضعیف آهنگی را از دور شنید.

۹. هیچ دوستی به‌جز کوهستان

بهترین کتاب های ۲۰۲۱ - هیچ دوستی به‌جز کوهستان

نویسنده: بهروز بوچانی
ناشر: چشمه
تعداد صفحات: 
۲۴۸

بهروز بوچانی در جریان پناهندگی به قصد مهاجرت به استرالیا دستگیر شد و تصمیم گرفت از این اتفاق تلخ یک داستان خلق کند. او ۵ سال داستان خود را از طریق شبکه های اجتماعی برای دوستش ارسال می‌کرد تا درنهایت در سال ۲۰۱۸ این کتاب چاپ شد.

زنجیره‌ای پیچ‌درپیچ از مردانی گرسنه و تحقیرشده در زیر آفتاب سوزانی که مغزها را می‌پخت… ترکیبی ناساز از مردانی با قد و وزن و سن و رنگ متفاوت صفی طولانی شکل می‌داد. روز در زندان با هیاهوی صف‌هایی طولانی و له‌کننده آغاز می‌شد. صبح زود زندانی‌های گرسنه از تختخواب‌های عرق‌کرده و چسبناکشان با شتاب بلند می‌شدند و دسته‌دسته به چادر غذاخوری هجوم می‌بردند.

۱۰. نیم دانگ پیونگ‌یانگ

بهترین کتاب های ۲۰۲۱ - نیم دانگ پیونگ‌یانگ

نویسنده: رضا امیرخانی
ناشر: افق
تعداد صفحات: 
۳۴۴

نویسنده این کتاب همراه هیئتی سیاسی به کره شمالی رفته‌اند و وی تصمیم گرفته آنچه را در این کشور تعجب‌برانگیز می‌بیند به تحریر درآورد. اگر از علاقه‌مندان به ماجراهای عجیب این کشور هستید، شاید خواندن این کتاب برایتان جذاب باشد.

می‌گویم نه! ماه مبارک سفر نمی‌آیم… اصلا برکاتی در ماه مبارک هست که در ماه‌های دیگر نیست… شما به ز من می‌دانید، باید از این فیوضات استفاده کرد… عمر برف است و آفتاب تموز…

حسین خودش چوب این منبرها را رنده کرده است. به‌تأسف سری تکان می‌دهد و می‌گوید:

ــ سفری بود به کرهٔ شمالی…

بیس‌جامپ و سقوط آزاد از منبر می‌پرم پایین؛ جوری که عبا و عمامه همان بالا جا می‌ماند!

ــ کرهٔ شمالی؟! می‌آیم! همین امروز هم اگر باشد، می‌آیم.