بهترین ظرف برای نگهداری برنج

۱. کیسه پارچه‌ای

بهترین ظرف برای نگهداری برنج، کیسه یا گونی است. البته جنس کیسه باید حتما نخی باشد و نه پلاستیکی تا برنج کیفیت خود را از دست ندهد. (زیرا کیسه‌های پلاستیکی رطوبت و گرما را در خود نگه می دارند) کیسه نخی قسمتی از رطوبت موجود در برنج را می‌گیرد و طول عمر برنج را افزایش می‌دهد، با این‌حال برای بیشتر خانم‌های خانه‌دار نگهداری برنج داخل گونی پارچه‌ای و قرار دادن آن روی کابینت آشپزخانه چندان خوشایند نیست، ضمن اینکه این کیسه‌ها خیلی راحت خیس شده یا می‌ریزند، بنابراین شما می‌توانید از ظرف‌های زیر برای نگهداری برنج به اندازه مصرف یک تا دو هفته خود استفاده کنید و مابقی را در همین گونی‌های پارچه‌ای نگهداری کنید.

۲. ظروف پلاستیکی مات

استفاده از ظروف پلاستیکی مات برای نگهداری مقدار کم برنج در آشپزخانه مناسب است. دقت کنید حتما از ظرف‌های پلاستیکی دست اول استفاده کنید، زیرا ظرف‌های دست دوم بوی مواد شیمیایی می‌دهد و برنج نیز به سرعت بو را جذب می‌کند و ریختن آن‌ها در ظرف‌های بی‌کیفیت پلاستیکی باعث کاهش کیفیت عطر و طعم برنج شما خواهد شد. توجه داشته باشید ظرف حتما خشک باشد، زیرا ظروف پلاستیکی باعث ماندگاری رطوبت برنج می‌شوند و نگهداری آن‌ها در مدت طولانی در این ظروف، باعث فاسد شدن برنج می‌شود.

۳. ظروف شیشه‌ای

یکی از بهترین ظرف‌ها برای نگهداری برنج، ظرف شیشه‌ای مات است. البته با توجه به اینکه برنج در برابر نور خورشید به سرعت خراب می‌شود، حتما بعد از ریختن برنج در ظرف شیشه‌ای آن را داخل کابینت و دور از از دسترس نور مستقیم خورشید بگذارید.

۴. ظروف فلزی

استفاده از ظرف‌های فلزی که درب آن‌ها کاملا بسته می‌شود نیز انتخاب مناسبی برای نگهداری مقدار کم برنج در آشپزخانه است. البته دقت داشته باشید که اگر این ظرف دو لایه است، فقط بدنه آن فلزی بوده و داخل آن پلاستیک یا شیشه باشد.

توصیه می‌شود حداکثر به میزان یک ماه از برنج خود را در این ظرف‌ها بریزید و بقیه را داخل همان گونی پارچه‌ای در مکانی مانند انباری یا زیر پله‌ها در محیطی خشک و خنک دور از تابش نور خورشید نگهداری کنید تا از بروز کرم و شپشک در برنج پیشگیری شده و عطر و طعم برنجتان همانند موقع خرید باقی بماند.

بهترین روش نگهداری برنج خام

همانطور که در بالا گفته شد، بهترین ظرف نگهداری برنج همان گونی‌های پارچه‌ای است. اما شرایط لازم برای نگهداری برنج خام در منزل به شرح زیر است:

۱- برنج را در محلی کاملا خشک و خنک، دور از نور خورشید نگهداری کنید.
۲- می‌توانید داخل کیسه برنج چد حبه سیر تازه پوست کنده قرار دهید. بوی سیر تازه مانع از حشره زدن برنج خواهد شد.
۳- ریختن چند قاشق نمک لابه‌لای برنج‌ها یا استفاده از چوب زردچوبه نیز به دور کردن حشرات از کیسه برنج کمک می‌کند.
۴- اگر چندین گونی برنج دارید، حتما گونی‌ها را با فاصله از یکدیگر بگذارید تا هوا به خوبی جریان داشته باشد. همچنین بهتر است گونی‌ها با دیوار نیز فاصله داشته باشند تا گردش هوا به خوبی انجام شود.
۵- بهتر است گونی‌های برنج را در مکانی بالاتر از سطح زمین قرا دهید. مثلا از یک سکو برای گذاشتن گونی‌های برنج استفاده کنید.
۶- برنج را در کیسه‌های حداکثر ۱۰ کیلویی نگهداری کنید تا نگهداری، زیر و رو کردن و جابه جایی آن‌ها آسانتر باشد.
۷- برای حفظ عطر برنج، سعی کنید حتما درب گونی‌ها را ببندید. باز بودن مداوم در کیسه برنج، باعث می‌شود دانه های برنج هوا کشیده و زودتر خراب شوند.

۸- استفاده از قرص برنج نیز یکی از بهترین روش‌های نگهداری برنج خام در مقادیر زیاد و برای مدت طولانی است. قرص برنج بویی شبیه به سیر یا ماهی گندیده دارد و مانع از حشره افتادن برنج خواهد شد. همچنین در صورتی که برنج شما دچار آفت شده است، می‌توانید از این قرص برای دور کردن حشرات استفاده کنید.
توجه: دقت داشته باشید، قرص برنج بسیار سمی است و مخلوط شدن آن با برنج یا خوردن اتفاقی آن باعث مسمومیت می‌شود، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از مخلوط شدن با برنج، آنرا داخل یک قوطی کبریت قرار دهید و پس از ایجاد چند سوراخ ریز روی قوطی، آن را داخل گونی برنج بگذارید.

هرچند خرید برنج تازه و خرید در مقادیر بالا صرفه اقتصادی بیشتری برای خانواده‌ها دارد، ولی اگر با شرایط نگهداری برنج آشنا نیستید یا خانه شما مکانی مناسب برای نگهداری از برنج را ندارد، پیشنهاد ما خرید برنج به اندازه نیاز ماهانه است.