شیرآلات بخش مهمی از دکوراسیون سرویس بهداشتی و آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهند و برق انداختن آن‌ها تاثیر زیادی در پاکیزگی این دو فضا دارد. البته دقت داشته باشید که برای تمیز کردن شیرآلات باید نکات خاصی را رعایت کنید که امروز با شما در میان می‌گذاریم؛ با ما همراه باشید.

علت پیداش لکه روی شیرآلات

لکه‌های کوچک سفید روی شیر آب، براقی و شفافیت شیرآلات را از بین می‌برند و علت پیدایش این لکه‌ها، رسوب کردن مواد معدنی و آهک موجود در آب بر سطح شیر آب است؛ پس با توجه به استفاده مداوم از شیرآلات باید در فواصل کوتاهی اقدام به تمیز کردن شیرآلات کنید تا بیش از حد کثیف نشوند.

 

تمیزکننده های ممنوعه

قبل از هر چیزی تاکید می‌شود برای تمیز کردن شیرآلات به هیچ عنوان از پاک کننده‌های اسیدی و شیمیایی نظیر جوهر نمک، وایتکس و سیم‌های ظرفشویی استفاده نکنید؛ چرا که باعث از بین رفتن پوشش نیکلی شیرآلات شده و آن‌ها را کدر می‌کند و مهم‌تر این که شیرآلات را از شرایط ضمانت خارج می‌کند.

محلول آب و صابون برای تمیز کردن شیرآلات

بهترین راه برای تمیز کردن شیرآلات استفاده از محلول آب و صابون است که رنگ طبیعی آن‌ها را حفظ می‌کند و باعث برق انداختن شیرآلات می‌شود. بهتر است از اسکاج‌های نرم و اسفنجی برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کنید تا خطی روی آن‌ها ایجاد نشود. حتی آب خالص هم قادر به پاک کردن جرم شیرآلات است، در صورتی که این شست‌وشو مداوم و روزانه باشد؛ اما باز هم در صورتی که از مواد شوینده ساده استفاده کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

معجزه‌گرهای طبیعی

سرکه سفید یکی از مواد طبیعی است که می‌توانید از آن برای تمیز کردن شیرآلات بهداشتی استفاده کنید. بسیاری از افراد باتجربه محلول سرکه و آب را بهترین تمیزکننده و براق‌کننده شیرآلات می‌دانند. برای پاک کردن رسوب شیرآلات یک حوله کاغذی را کاملا به سرکه آغشته کنید، حوله کاغذی را دور محل لکه‌ها بپیچید و ۱۰ دقیقه صبر کنید؛ سپس لکه‌ها را با استفاده از یک حوله کاغذی خشک دیگر به راحتی پاک کنید.

فقط توجه داشته باشید که استفاده از سرکه به علت خاصیت اسیدی آن، می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ شیرهای آب رنگی و شیرهای برنجی شود. در صورتی که از شیرهای بی‌رنگ و معمولی رایج استفاده می‌کنید، می‌توانید با خیال راحت از سرکه به عنوان یک براق‌کننده قوی برای پاک کردن رسوبات به جای مانده بر روی شیرهای آب استفاده کنید.