سگ ها و گربه ها کوررنگ هستند

اگرچه تا مدت‌ها تصور می‌شد که سگ‌ها و گربه‌ها بینایی محدودی دارند و فقط رنگ‌های خاصی را می‌بینند، اما اینطور نیست. گربه‌ها و سگ‌ها رنگ‌ها را خیلی بهتر از تصور ما می‌بینند. هر دو می‌توانند سایه‌های آبی و سبز را ببینند. درواقع گربه‌ها نسبت به انسان‌ها سلول‌های گیرنده نور بیشتری در چشمشان دارند، و به همین دلیل در نور کم بهتر می‌بینند. حتما شب‌ها در راه پیدا کردن توالت به دیوار خورده اید، اما این اتفاق برای گربه‌ها نمیفتد. چون آن‌ها یک لایه آینه‌ای اضافی پشت شبکیه چشم خود دارند، یعنی نور ورودی دو بار شانس برخورد با سلول‌های گیرنده نور را دارد. در چشم انسان، اگر نور همان بار اول برخورد نکند، در لایه سیاه پشت شبکیه جذب شده و برای همیشه از بین می‌رود. سگ‌ها گیرنده‌های نور کمتری در چشمشان دارند بنابراین بینایی رنگی آن‌ها یک هفتم ماست. دانشمندان معتقدند که بینایی رنگ سگ‌ها شبیه به انسان‌هایی است که کوررنگی قرمز-سبز دارند.

زنبور‌ها فقط یک بار نیش می‌زنند

شما معمولا سعی می‌کنند از زنبور‌ها اجتناب کنید. کار درستی هم می‌کنید چون خرزنبور‌ها و زنبور‌های زرد، می‌توانند بار‌ها به شما حمله کنند و نیشتان بزنند. از زنبور‌های سرخ اروپایی هم فرار کنید. آن‌ها حتی به خودشان زحمت نیش زدن هم نمی‌دهند، چون می‌توانند با فک بزرگشان گاز بگیرند. زنبور‌های نجار قدیمی هم هستند که چوب‌های خانه شما را سوراخ می‌کنند. اگر انگشتتان را در سوراخ آن‌ها فرو کنید ممکن است زنبور ماده نیشتان بزند. اما اگر زنبور نر باشد خطری ندارد، چون نر‌ها نیش ندارند. و بالاخره تنها زنبوری که یک نیش دارد زنبور عسل است.

حیوانات نر بچه بزرگ نمی‌کنند

اگر چه پنگوئن امپراتور ماده تخم می‌گذارد، اما بعد از تخمگذاری فورا بلند می‌شود و به تعطیلات دو هته‌ای اقیانوس می‌رود تا دوباره غذا بخورد و جان بگیرد. اما وقتی مادر نیست و برای بازیابی قدرت خود رفته، چه کسی از تخم‌ها مراقبت می‌کند؟ بابا پنگوئن‌ها. آن‌ها نه تنها مراقب بچه‌ها هستند، بلکه تخم‌ها را دو ماه بین پاهایشان نگه می‌دارند. پدر معمولا گرسنه می‌ماند تا حرکتی نکند که باعث آسیب به بچه‌ها شود.

اردک‌ها نمی‌توانند پرواز کنند

 

پرندگان زیادی هستند که نمی‌توانند پرواز کنند، اما اردک‌ها جزء آن‌ها نیستند. برخی اردک‌های وحشی می‌توانند با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کنند، اما بیشتر آن‌ها به خاطر وزنشان بسیار کندتر هستند. دلیل این تصور ما، اردک‌های کشتی‌بخار هستند که سه چهارمشان پرواز نمی‌کنند. حتی آن‌هایی که می‌توانند پرواز کنند هم همیشه این کار را نمی‌کنند؛ برخی از نر‌ها بیش از حد سنگین هستند که بتوانند پرواز کنند. قابل درک است که تماشای پرواز کردن سایر اردک‌ها ناامیدکننده باشد. شاید به همین دلیل است که این اردک‌ها کمی پرخاشگر هستند و دعوا‌های خونین با یکدیگر دارند

سلطان جنگل مفت خور است

 

 

شیر‌ها شهرت بدی دارند که به زن‌هایشان در شکار کمک نمی‌کند. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سلطان جنگل سهم خودش را شکار می‌کند. شیر‌های نر تنهایی شکار می‌کنند. آن‌ها در میان گیاهان پرپشت کمین می‌کنند تا به طعمه خود حمله کنند. این رفتار، برخلاف شیر‌های ماده است که گروهی شکار می‌کنند. شیر‌های ماده همه عمر با هم زندگی می‌کنند. توله‌های ماده هم با گروه می‌مانند، حتی بعد از این که بزرگ شدند، اما توله‌های نر بعد از بالغ شدن باید راه خودشان را بروند؛ بنابراین شیر‌ها تنهایی شکار می‌کنند و تنبل و مفت خور نیستند.

مارمولک ها منزوی هستند

 

به نظر می‌رسید این خزندگان موجواتی، منزوی، غیراجتماعی و از نظر رفتاری ساده باشند. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که برخی مارمولک‌ها والدین و همسران فداکاری هستند که می‌توانند خویشاوندان خود را از غریبه‌ها تشخیص دهند. بسیاری از مارمولک‌ها چند ماه اول عمرشان را در کنار خواهر و برادر‌ها یا خانواده خود می‌گذرانند و درس‌ها و مهارت‌های مهم زندگی را می‌آموزند و نداشتن تعامل اجتماعی برای رشد آن‌ها مضر است. به نظر می‌رسد این خزندگان مثل انسان از محیط اولیه سرشار از تعامل اجتماعی بهره می‌برند.

شتر ها در کوهان شان آب ذخیره می کنند

 

کوهان شتر به این حیوان کمک می‌کند هنگام کم بودن منابع زنده بماند، اما کیسه‌ آب نیست. کوهان‌ها درواقع ذخایر چربی هستند که بدن حیوان آن‌ها را هنگام کم بودن غذا برای تامین انرژی می‌سوزاند. شتر‌ها می‌توانند مدت طولانی بدون آب راه بروند، اما آب اضافی در جریان خونشان ذخیره می‌شود نه در کوهان.