پژوهشگران میگویند فصل تابستان بهترین فصل برای باردار شدن است. این مسئله نه تنها روی خلق و خوی نوزاد در آینده بلکه روی سلامت عمومی وی خصوصاً اگر دختر باشد اثر مثبت خواهد داشت.
زمان بارداری فوق العاده مهم است و اگر این دوره زمانی با فصل زمستان تداخل یابد که در آن اکسیژن، انرژی خورشید، درصد ویتامین E و K کاهش یافته و میزان افسردگی مادر، خستگی روانی و همچنین وارونگی هوا افزایش می یابد، در مقایسه با فصل تابستان و وفور این ویتامینها و میوه و شیر تازه، امکان بروز چنین مشکلاتی در جنین به شدت کاهش  می یابد

فصل تابستان فصل خوبی برای قدم زدن و شنا کردن است
قدم زدن و شنا کردن فعالیت های خوبی برای زنان در زمان حاملگی هستند. هر دو، جز ورزش های سبک اند و برای عملکرد بهتر قلب موثر هستند. بعلاوه بهانه ای در اختیارمان می گذارند تا برای تنفس هوای تازه از منزل بیرون بزنیم.

نقش کلیدی ویتامین D
پژوهشگران دانشگاه گنت در بلژیک بیش از ۱۱۰۰۰ بیمار را در طول شش سال مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند وضعیت آب و هوایی یک ماه پیش از IVF بر موفقیت آمیز بودن آن مؤثر است. دکتر فرانک واندکرخو، پرفسور و متخصص ناباروری در بیمارستان دانشگاه گنت، میگوید حتی پیش از لقاح، قرار گرفتن در معرض نور افتاب بیش تر، سبب افزایش احتمال بارداری میشود . وی میگوید :” احتمالا نور افتاب تأثیر مثبتی بر کیفیت تخمک های نابالغ در هفته های قبل از تخمک گذاری دارد.”

دکتر واندکرخو استدلال میکند که افزایش نور خورشید میزان ویتامین D را افزایش داده و سطح هورمون ملاتونین را تحت‌تأثیر قرار میدهد ، که هر دو آن ها در تنظیم گردش تولیدمثل زنان نقش دارند. وی میگوید :” این هورمون ها تحت‌تأثیر نور خورشید به اندازه بیشتری تولید میشوند . به همین علت است که ما احتمال می دهیم رابطه ای در این میان برقرار باشد.”

بلوغ دیرتر
دختران متولد فصل تابستان دیرتر از دیگر بچه ها به بلوغ می رسند و این علامت سلامت بهتر آن ها در بزرگ سالی است.

مرگ دیرتر
در تحقیقاتی که سال پیش در همین روابط انجام شد پژوهشگران ۱۶۸۸ بیماری مرتبط با ماه تولد را شناسایی کردند. متولدین ماه می (اردیبهشت و خرداد) بر این اساس در مقایسه با دیگر متولدین ماه های دیگر کم تر در معرض مرگ های زود هنگام شناسایی شدند.

با حاملگی در فصل تابستان، با میوه و سبزیجات بیشتری تقویت می شوید
همه ما واقف به فواید میوه و سبزیجات برای مادر و کودک هستیم. این محصولات مملو از ویتامین ها و موادمغذی دیگری مانند کربوهیدرات موثر و انرژی‌زا هستند. پس برای حاملگی سلامت و داشتن کودکی سالم و سلامت، مصرف شان اهمیت به سزایی دارد.

حاملگی در فصل تابستان میل زنان به ماده های خوراکی خنک تر و سالم تر را بیش تر میکند :چیزهایی مانند میوه و سبزیجات و در کنارشان موادی خوراکی ای مانند ماهی سالمون، گوشت یا مرغ.

می توانید در همان ابتدای زمان حاملگی، سبزیجات مختلف را بپزید، در فریزر بگذارید و بعدها از آن ها استفاده کنید.

تحرک اسپرم بیش تر
این مطالعه بطور خاص به میزان« حاملگی از راه IVF» پرداخته است و هیچ داده ای مبتنی بر این که احتمال« حاملگی طبیعی» در فصل تابستان بیش تر است وجود ندارد. اما مطالعه جدید دیگری هم نشان داده است که میزان تحرک اسپرم مردان در ماه های فصل تابستان دو برابر بیش تر از دیگر زمان هاست!