آژانس فضایی اروپا (ESA) قصد دارد اولین ماهواره رصد زمین را با استفاده از هوش مصنوعی، طی ماه‌های آینده به فضا ارسال کند.
به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، آژانس فضایی اروپا (ESA) قصد دارد اولین ماهواره رصد زمین را با استفاده از هوش مصنوعی، طی ماه‌های آینده به فضا ارسال کند. این سیستم ( ɸ-Satفی‌سَت) نام دارد و دو سیستم مجزا CubeSat و FSSCat بر روی آن نصب‌شده است تا بررسی کند که کدام عکس‌ها را برای تحلیل بیشتر به زمین ارسال کند.

مأموریت سیستم FSSCat یک صورت فلکی متشکل از دو ماهواره ۶U CubeSats است که اطلاعات مرتبط با یخ و رطوبت خاک زمین را جمع‌آوری می‌کند. بااین‌حال یکی از مشکلات اصلی که در هنگام عکاسی از سطح زمین وجود دارد ابری بودن جو سیاره زمین است؛ این مسئله باعث می‌شود بررسی‌های مداری ناکارآمد باشد.

در سال‌های اولیه اکتشافات فضایی کشورهایی مثل آمریکا و شوروی از نیروهای مستقر در مدار زمین برای زمان‌بندی گرفتن عکس‌ها و آنالیز آن‌ها استفاده می‌کردند. امروزه با فراگیر شدن CubeSat ها و نیاز به دستگاه‌های جمع‌وجوری که بتوانند بیشترین بهره را از پهنای باند موجود ببرند، هوش مصنوعی و توانایی‌های شناسایی الگوی آن را به یک گزینه بسیار جذاب تبدیل می‌کند.

بر اساس گفته‌های ESA یکی از CubeSatهای مأموریت FSSCat به دوربین فرا طیفی مجهز خواهد شد. ازآنجایی‌که این ابزار عکس‌های زیادی می‌گیرد، چیپ هوش مصنوعی ɸ-Sat آن‌ها را مرتب کرده و فقط آن‌هایی را به زمین می‌فرستد که با معیارهای تعیین‌شده همخوانی داشته باشند.

مارکو اسپوزیتو از کمپانی cosine که رهبری توسعه الگوریتم ɸ-Sat را به عهده دارد می‌گوید: با اینکه این ابزار جمع‌وجور است اما بسیار قدرتمند بوده و می‌تواند چندین ترابایت داده از سطح زمین فراهم کند. مشکل اصلی که باوجوداین حجم از داده خود را نشان می‌دهد، مدیریت کارآمد این داده‌ها است تا بتوان آن‌ها را در اسرع وقت به دست کاربران برساند.

با ɸ-Sat ما درواقع مغزی برای CubeSat فراهم کرده‌ایم تا داده‌ها را در همان محل جمع‌آوری بررسی کرده و ابرهای موجود در عکس‌ها را تشخیص دهد. چنین روشی نه‌تنها اطمینان بیشتری از کیفیت داده‌ها فراهم می‌آورد بلکه تحویل اطلاعات را نیز بهینه‌تر می‌کند.