شرکت نیسان مدت‌هاست که سهم بزرگی از فروش خودروهای الکتریکی بازار را نصیب خود کرده است، در حالی‌که تنها خودرو نیسان لیف را در این رده عرضه کرده است.

حال این شرکت با عرضه نیسان آریا به عنوان یک کراس‌اوور الکتریکی، قصد دارد تا تنوع خودروهای برقی در سبد محصولات خود را افزایش دهد و سهم بیشتری از بازار کسب کند.

نیسان آریا نخستین بار در سال گذشته به عنوان یک مدل مفهومی معرفی شد و حال قرار است تا در اوایل سال ۲۰۲۱ به بازار ژاپن عرضه شود.

نیسان قصد دارد تا پس از آن آریا را در بازار کانادا و ایالات متحده به فروش برساند.

قیمت تقریبی نیسان آریا حدود ۴۰ هزار دلار عنوان شده که در سطح بودجه متوسط خرید خودرو برای مشتریان آمریکایی است.

علاوه برآن مصرف‌کنندگان آمریکایی بسته به ایالتی که در آن زندگی می‌کنند، از کمک هزینه مالی خرید خودرو الکتریکی به ارزش ۷۵۰۰ الی ده هزار دلار برخوردار خواهند شد.

نفسی تازه برای نیسان

معرفی نیسان آریا در زمانی صورت گرفته که شرکت نیسان و اتحاد آن یعنی رنو نیسان میتسوبیشی با مسائلی از جمله فساد مالی مدیر عامل سابق و رسوایی دستکاری نتایج میزان انتشار آلایندگی خودروها مواجه است.

بنابراین عرضه موفق این خودرو می‌تواند تا حدی مسائل و مشکلات نیسان را کاهش دهد.


با توجه به آن‌که بسیاری از منتقدان و فعالان دنیای خودرو زبان طراحی نیسان را فرسوده و قدیمی توصیف می‌کردند، نیسان سعی داشته تا در خلق ظاهر داخلی و خارجی آریا، اصولی جدید را برای طراحی این خودرو در نظر بگیرد.

نیسان آریا شباهت بسیار زیادی به مدل مفهومی معرفی شده در سال ۲۰۱۷ دارد و به خوبی نماد یک خودرو آینده نگرانه را به تصویر می‌کشد.

برای افزایش جذابیت بیشتر در نگاه مشتریان، نیسان آریا با هر دو سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل جلو و تمام چرخ محرک به بازار عرضه خواهد شد.

علاوه برآن نیسان آریا به صورت تک موتوره یا دو موتوره به فروش خواهد رسید.

مشخصات فنی

نسخه تک موتوره از یک پیشرانه الکتریکی با ۲۱۵ اسب‌بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن‌متر گشتاور استفاده می‌کند.

سیستم انتقال قدرت این نسخه نیز تنها دیفرانسیل جلو خواهد بود.

نسخه قوی‌تر دو موتوره از موتورهای الکتریکی به قدرت ۳۸۹ اسب‌بخار و ۶۰۰ نیوتن‌متر بهره‌مند است.

سیستم انتقال قدرت این نسخه نیز تمام چرخ محرک خواهد بود. شتاب نسخه دوموتوره نسبتا قابل توجه بوده و حدود ۷ ثانیه برآورد می‌شود.

براساس برآوردی که نیسان انجام داده است، آریا می‌تواند با تکیه بر باطری‌هایش مسافتی حدود ۴۸۳ کیلومتر را بپیماید و از آن پس به شارژ مجدد نیاز خواهد داشت.

باتری‌های نیسان آریا ۹۰ کیلووات ساعت ظرفیت دارند که ۸۷ کیلووات ساعت آن قابل استفاده است.

نسخه ضعیف‌تر نیز باتری‌های ۶۵ کیلووات ساعتی دارد که ۶۳ کیلووات ساعت آن قابل دسترسی است.

دیگر جزئیات

البته تمام مزایا معطوف به نسخه دوموتوره نیستند، چرا که نسخه تک موتوره به لطف عدم وجود یک موتور اضافی و بهره‌مندی از باتری کوچکتر، صندوق عقب بزرگتری را در اختیار مشتری قرار خواهد داد.

هر دو نسخه نیسان آریا ظرفیت پنج سرنشین را دارند و با رینگ‌های ۱۹ یا ۲۰ اینچی قابل خرید خواهند بود.

نمایشگر‌های ۱۲٫۳ اینچی دوگانه مجهز به اندروید اتو و اپل کار پلی و قابلیت اتصال بیسیم عمده تجهیزات ارتباطی نیسان آریا هستند.

علاوه برآن پکیج ایمنی بروزشده نیسان موسوم به ProPILOT Assist 2.0 نیز در نیسان آریا وجود خواهد داشت.