ازدواج تا پدر شدن زاکربرگ موسس فیسبوک

 

 

زاکربرگ همسرخود را نخستین بار در سال ۲۰۰۳ ملاقات کرد. همسر او “پریسیلا چان” متولد بوستون است، والدین اون از پناهندگان ویتنامی – چینی بودند.

 

چان از اولین افرادی بود که به شرکت فیس‎بوک پیوست، او یک روز پس از راه اندازی رسمی این شرکت در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۴ به عضویت آن درآمد.

 

چان در یکی از مصاحبه های خود با در روزنامه نیویورکر شرح داد در مهمانی مرکز Alpha Epsilon برگزار کرده بود، نخستین جرقه های ازدواج او با مارک زده شد.

 

در اکتبر ۲۰۱۰ زاکربرگ به همراه چند نفر از کارکنانش به سینما رفت تا فیلمی که تحت عنوان “شبکه اجتماعی” ساخته شده بود و در مورد نحوه ی راه اندازی فیس‎بوک بود، را تماشا کند.

او پس از تماشای این فیلم انتقاد‎های زیادی به چهره اش در این فیلم داشت و اذعان کرده بود که در این فیلم سعی شده تا او را فردی که به دنبال موقعیت اجتماعی بوده است، نشان دهند.

 

در سپتامبر ۲۰۱۰، زاکربرگ به چان پیشنهاد ازدواج داد و از وی خواستگاری کرد.در آن زمان چان دانشجوی رشته‎ی پزشکی دانشگاه کالیفرنیا بود. در پایان سال زاکربرگ خانه جدید خود را در شهر پالوآلتو خریداری کرد.

 

زاکربرگ پیش از اینکه خانواده چان را در دسامبر ۲۰۱۰ ملاقات کند، یادگیری زبان چینی را شروع کرد.

 

او حلقه‎ی همسرش چان را خودش به تنهایی طراحی کرده است، این حلقه ازدواج یک سنگ یاقوت در وسط داشت که دو طرف آن دو الماس قرار می‎گرفت.

گفته شده است که هزینه‎ی ساخت این حلقه چیزی بالغ بر ۲۵ هزار دلار بوده است و این درحالیست که زاکربرگ جوان سرمایه‎ای در حدود ۱۹ میلیارد دلار داشته است.

 

این دو نفر در ۱۹ مه ۲۰۱۲ در حیاط پشتی خانه ی زاکربرگ در پالوآلتو واقع در کالیفرنیا ازدواج کردند.

 

 

مراسم ازدواج بسیار مختصر برگزار شد و تعداد میهمان‎ها کمتر از ۱۰۰ نفر بود.

برای میهمانان غذاهایی مکزیکی و ژاپنی آماده شده بود که از رستوران مورد علاقه این زوج یعنی Fuki Sushi تهیه شده بود.

هر پرس غذای مکزیکی برای هر نفر ۷٫۵ دلار هزینه داشت و دسر هم شکلات هایی به شکل سر موش بودکه با هزینه ۳ دلار تهیه شده بود.

این مراسم با کمترین هزینه برگزار شده بود.

 

زاکربرگ اولین فرد زیر ۳۰ سال است در جهان محسوب می‎شود که بزرگ ترین هدیه بشر دوستانه را در جهان اهدا کرده است.

زاکربرگ و همسرش در سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۸ میلیون سهام
شرکت‎فیس‎بوک را به بنیاد جامعه دره سیلیکون اهدا کردند.

 

زاکربرگ تقریبا هر روز یک تی‎شرت خاکستری می‎پوشد، این کار به این خاطر است که او سرش بسیار شلوغ است و با این کار صبح‎ها در زمان صرفه جویی می‏کند.

 

خواننده و نوازنده مورد علاقه او “لیدی‎گاگا” و “دافت پونگ” هستند.

 

مارک زاکربرگ کتاب ” بازی اندر” را کتاب مورد علاقه خود می‎داند.

 

براساس گزارشی از سوی بیزینس اینسایدر او در خانه‎اش تلویزیون ندارد.

 

اتومبیل مارک زاکربرگ، یک دستگاه Acura TSX مشکی است که به گفته‎ی وی از تجملات به دور است و ایمن و راحت است و آن را به اتومیبل های گران قیمت ترجیح می‎دهد.

 

او علاقه‎ی زیادی به اندی سامبرگ و برنامه SNL او دارد. وی در این‎باره بر روی صفحه شخصی خود در فیس بوک این موضوع را بیان کرده است که:”من یکی از طرفداران پرو پاقرص اندی سامبرگ هستم و بنظرم کارهای او بسیار جالب است.”

سامبرگ از این اتفاق بسیار خوشحال شده و در یک کنفرانس مطبوعاتی این مساله را باعث افتخار خود دانسته است.

 

در ژوئیه ۲۰۱۱ زاکربرگ محبوب ترین صفحه را در شبکه اجتماعی گوگل پلاس داشت و حتی تعداد هواداران او از “لری پیج” و “سرگی برین” یعنی بنیان گذاران گوگل نیز بیشتر بود.

او این جمله‎ی انیشتین را جزو جملات مورد علاقه خود می‎داند که:”همه چیز را تا آنجایی که ‎می توانید ساده کنید اما هیچ گاه ساده ترین حالت آن را ارائه ندهید.”

 

دوستان زاکربرگ به او “زاک” و مادرش به او “شاهزاده” می‎گوید.

 

زاکربرگ با نام کاربری @finkd در توئیتر حضور دارد و صفحه او بیشتر از ۱۵۰۰۰۰ هزار دنبال کننده دارد. اما در طول این مدت چندین ساله عضویت او تنها ۱۹ توئیت ارسال کرده است.

 

زاکربرگ حدودا ۵۰ حق امتیاز را با نام شخصی خود ثبت کرده است.

 

او سالی یک دلار از فیس بوک حقوق می‎گیرد و ارزش مجموع دارایی های او بیش از ۴۲٫۵ میلیارد دلار است.

 

او به همه‎ی دانشجویان و دانش آموزان جهان یک توصیه می‎کند:برنامه نویسی یاد بگیرید.

 

او می‎گوید:” در این دنیا که هر لحظه در حال تغییر است، بزرگترین ریسک این است که ریسک نکنید، استراتژی که به شکست منتهی می‎شود این است که خطر نکنید.”
زاکربرگ که به تازگی صاحب دختر شده است بخش زیادی از ثروت میلیاردی خود را به موسسه خیریه بخشید.

 

 

دومین دختر «آگوست» نام گذاری شد که در تصویر مکس دختر اول را نیز مشاهده می‌کنید.

زاکربرگ اخیرا گفته بود قصد دارد با به دنیا آمدن فرزند دوم ۲ ماه مرخصی بگیرد و به امور منزل رسیدگی کند.

وی به کارمندان تازه بچه دار شده خود نیز ۴ ماه مرخصی می دهد.

فرزند اول آنها، مکس در سال ۲۰۱۵ به دنیا آمد و زوج آی تی با بخشش قسمت اعظمی از ثروت خود در راه عام المنفعه، قول داده‌اند تا ریشه اغلب بیماری‌ها در جهان را تا پایان قرن بخشکانند.