کمپانی مکلارن اعلام کرده به تازگی پروتوتایپی از سوپراتومبیل اسپیدتیل توانسته با دستیابی به سرعت ۲۵۰ مایل (۴۰۳ کیلومتر) در ساعت، رکورد داخلی جدیدی را برای این خودروساز انگلیسی ثبت کند. پیش از این ابرخودروی افسانه ای F1 با رکورد سرعت ۲۴۰٫۱ مایل (۳۸۶٫۴ کیلومتر) در ساعت، سریع ترین ساخته شرکت مکلارن به شمار می رفت.

رکوردشکنی مکلارن اسپیدتیل در ایالت فلوریدا و در مرکز فضایی کندی اتفاق افتاده است. گفته می شود در این رکوردشکنی کِنی برَک (Kenny Brack) راننده تست ارشد شرکت مکلارن پشت فرمان اسپیدتیل نشسته و ۳۰ مرتبه در پیست سه مایلی به سرعت ۴۰۳ کیلومتر در ساعت دست پیدا کرده است!

ثبت رکورد جدید با اسپیدتیل، بخشی از برنامه شرکت مکلارن برای دستیابی به بیشترین سرعت ممکن محسوب می شود. پیشتر این کمپانی در اسپانیا و آلمان نیز رکوردگیری های مشابهی را انجام داده است.

 

مایک فلوییت (Mike Flewitt) مدیر بخش خودروسازی مکلارن مرکز فضایی کندی را محلی برای جابجایی مرزهای عملکرد و تکامل مهندسی دانسته و از اینکه اسپیدتیل در چنین مکانی رکوردشکنی کرده، ابراز خشنودی نموده است. وی در ادامه صحبت های خود به تمجید از ابرخودروی ایرودینامیک کمپانی خود پرداخته و گفته:

اسپیدتیل واقعا یک اتومبیل خارق العاده است که بر روح پیشگام بودن مکلارن تاکید کرده و عزم این شرکت برای ثبت بنچمارک های جدید در حوزه عملکرد سوپر اتومبیل ها و ابرخودروها را به نمایش می گذارد.

همانطور که قبلا به اطلاعتان رسانده ایم، نیروبخش مکلارن اسپیدتیل پیشرانه ای هیبریدی است که از ترکیب موتور ۴ لیتری V8 توئین توربو و یک موتور الکتریکی به وجود آمده است. این پیشرانه توانایی تولید ۱۰۵۵ اسب بخار قدرت و ۱۱۵۰ نیوتن متر گشتاور را دارا بوده و قادر است در زمانی کمتر از ۱۳ ثانیه سرعت اسپیدتیل را به ۳۰۰ کیلومتر در ثانیه برساند. نهایت سرعت این خودرو هم همان رقمی است که در رکوردشکنی اخیر ثبت شده، یعنی ۴۰۳ کیلومتر در ساعت.

 

 

گفتنی است سیستم باتری اسپیدتیل که پیوسته خود را شارژ می کند، بهترین نسبت قدرت به وزن را در صنعت خودرو دارد. همچنین این ابر اتومبیل، ایرودینامیک ترین ساخته شرکت مکلارن محسوب گشته و وزن آن به لطف شاسی مونوکوک فیبرکربنی در ۱۴۳۰ کیلوگرم محدود شده است.

 

بر اساس برنامه ریزی ها تحویل مکلارن اسپیدتیل از فوریه ۲۰۲۰ آغاز می شود. از این سوپر اتومبیل هیجان انگیز تنها ۱۰۶ دستگاه تولید خواهد شد که البته تمامی آنها از قبل به فروش رسیده اند. این را هم اضافه کنیم که اسپیدتیل با قیمت ۲,۲۴۰,۰۰۰ میلیون دلار، یکی از گران ترین خودروهای حال حاضر جهان به شمار می رود.