تغییرات آب و هوایی و گرم تر شدن زمین تاثیرات گوناگونی بر قطب شمال گذاشته است و آینده ای نامعلوم پیش روی این منطقه از زمین گذاشته است.

در این برنامه تغییرات آب و هوایی به روستایی در شمال سوئد رفته‌ایم تا ببینیم تغییرات اقلیمی چه تاثیراتی بر این منطقه و زندگی بومیان این مناطق گذاشته است.

قطب شمال با اینکه هنوز سرد است اما به سرعت در حال گرم تر شدن است.

توماس کوهمونن از بومیان این منطقه از سوئد می گوید:

“آنچه می بینیم این است که هر چه بیشتر به طبیعت فشار بیاورید، طبیعت بیشتر تلافی می‌کند.”

بررسی تغییرات دمایی

با بررسی تغییر دمای به نظر می رسد که وقت آن رسیده است که کتاب رکوردها را بروزرسانی کنیم.

نه تنها این دومین فوریه بسیار گرم در سطح جهانی بود، بلکه همچنین در اروپا کل دوره زمستان امسال از آغاز دسامبر تا پایان فوریه ۳.۴ درجه بالاتر از دوره زمانی ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بود. معنای آن این است که این زمستان گرم ترین زمستان زمین تاکنون بوده است.

با نگاهی به نقشه تغییرات دمای هوا در ماه فوریه در مقیاس جهانی متوجه می‌شویم که در اواخر تابستان، قطب جنوب گرمتر از حد متوسط است، در استرالیا هواد سردتر بوده و در اروپا هوا ملایم تر بوده است.

اما در سراسر سیبری و آسیای مرکزی هوا بطور قابل توجهی گرمتر از حد متوسط دما در ماه فوریه بوده است.

دانشمندان محاسبه کرده‌اند که حدود ۸۵۰ هزار کیلومتر مربع یخ در قطب شمال و در ماه گذشته (فوریه) از دریا کم شده است که معمولا در طول یک سال این مقدار باید کم می شد.

مقدار یخی که با مساحت فرانسه و ایتالیا برابری می کند.

روستای آبیسکو

نگاهی به وضعیت روستای آبیسکو در شمال سوئد نشان می دهد که به دلیل تغییرات آب و هوایی میانگین دمای سالانه از زیر صفر به بالای صفر رسیده است.

نمودار تغییرات دما نشان می دهد که دمای سالانه از سال ۱۹۶۰ در حال نوسان است اما به تدریج دما افزایش یافته است و در اکنون به صفر رسیده است.

زمستان در روستای آبیسکو سوئد به معنای برف و یخ است و متوسط درجه حرارت نیز ۱۵ درجه زیر صفر است. با این حال زیر این همه برف نشانه‌های بزرگی از تغییر قابل مشاهده است.

کیت لارسون، دانشمند اقلیم شناسی است و توضیح می دهد که این تغییرات به چه معناست:‌

“اینجا یک ایستگاه هواشناسی داریم که از ۱۹۱۳ تاکنون با ترمومتر دمای هوا را اندازه می‌گیریم. این درخت یک ترمومتر (دماسنج) است و همه این درختان به نوعی ترمومتر هستند. ”

مطالعه درختان و سنجش دما در ایستگاه هواشناسی در صد سال گذشته نشان می‌دهد که روستای آبیسکو دو برابر سریعتر از سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است.

لارسون می‌گوید چرخه بازخورد علت این وضعیت است. برف‌ها و یخ‌ها آب می‌شوند و بنابراین کمتر نور خورشید را انعکاس می‌دهند و در نتیجه برف و یخ بیشتری آب می شود.

کیت لارسون، اقلیم شناس ایستگاه تحقیقات علمی آبیسکو می گوید:

“تا ۱۹۸۹، به استثنای ۲۰۱۰، همه سال‌ها، سال‌های گرم بودند. این به این معنا نیست که زمستان سرد نبوده است، ما به هر حال هنوز در قطب شمال هستیم اما آن زمستان‌های سرد را از دست داده ‌ایم.”

در مرکز گردشگری پارک ملی آبیسکو، کل نمایشگاه به تغییرات در چشم انداز محلی اختصاص داده شده است.

ببینیم این تغییرات چه معنایی برای گیاهان و حیوانان این منطقه دارد؟

لو فیشر، رئیس مرکز بازدیدکنندگان پارک ملی آبیسکو می‌گوید:

“ما اکنون روباه قطبی را در نواحی بالاتر کوهستان داریم و پایین تر روباه قرمز را داریم. اگر آنها با هم تماس پیدا کنند، روباه قرمز، روباه قطبی را از بین می برد.”

در روستای آبیسکو، افراد محلی تغییراتی را شاهد هستند که به گفته آنها برای مردمی که دورتر در جنوب زندگی می کنند قابل مشاهده نیست. مثلا خط درختان روی کوه باید پایین‌تر بود اما هر سال با بالا رفتن درجه حرارت، این خط در حال بالا رفتن است.

سامی ها چه افرادی هستند؟

توماس کوهمونن، سامی است، سامی‌ها جامعه‌ای بومی در شمال سوئد، نروژ و فنلاند است. او می‌گوید که هر سال زندگی برای کسانی که به شیوه سنتی زندگی می‌کنند از جمله پرورش دهندگان گوزن سخت‌تر می‌شود.

توماس کوهمونن می گوید: “اینجا چراگاه‌های زمستانی ما و همسایگان ماست. اما در سال‌های اخیر به مراتع بسیار پراکنده تبدیل شده است. ”

آب و هوای گرمتر به معنای باران بیشتر است که باعث ایجاد گلسنگ روی زمین می شود که در نتیجه گرسنه ماندن گوزن ها را در پی دارد. توماس می‌گوید امسال برخی خانواده ها گوزن‌هایشان را در داخل فنس‌ها نگاه داشتند و بصورت دستی به آنها غذا می‌دهند با اینکه می گویند این کار برای حیوانات خوب نیست.