در میان خودرو‌های شاسی ‌بلند دنیا مدل‌هایی هستند که از لحاظ توانایی‌های حرکتی در سطح بالاتری قرار داشته و می‌توانند انواع پستی و بلندی‌ها را راحت‌تر از بقیه فتح کنند.

جیپ رانگلر، تویوتا لندکروزر و مرسدس بنز G کلاس برخی از این شاسی‌بلند‌ها به شمار می‌روند. اما علی‌رغم توانمندی‌های آفرود بالا و حتی در صورت اختصاص هزینه زیاد برای تیونینگ، باز هم مدل‌های این چنینی با محدودیت‌هایی مواجه هستند. اینجاست که اگر فردی به دنبال یک خودروی واقعا همه‌جارو باشد، باید به سراغ مدل‌های مخصوص برود؛ این مدل‌ها با عنوان All-Terrain Vehicle (به اختصار ATV) شناخته شده و به غیر از دیوار راست قابلیت بالا رفتن یا پایین آمدن از هر نوع مسیری را دارند!

۱. شرپ (Sherp)

در طراحی شرپ سادگی و توجه به کارایی بیش از فاکتور‌های دیگر مورد توجه قرار گرفته است. مهندسان روسی این ATV را به گونه‌ای تولید کرده‌اند که دارای کمترین قطعات الکترونیکی باشد تا احتمال خرابی‌های پیچیده در آن به حداقل برسد؛ همچنین دیگر اجزا و قطعات خودرو به راحتی در دسترس بوده و با کمترین نیاز به ابزار آلات مختلف قابل تعمیر هستند.

شرپ توانایی عبور از انواع باتلاق‌ها، برکه‌ها، مناطق جنگلی و سطوح شنی را دارد. بخش قابل توجهی از قابلیت‌های حرکتی خودروی همه‌جاروی روس‌ها به واسطه استفاده از تایر‌های بسیار بزرگ ۸۰۰ لیتری حاصل شده است. این تایر‌ها به شرپ ۱۶۰۰ کیلوگرمی اجازه می‌دهند روی سطح آب معلق بماند. چنانچه حین عبور از آب تایر‌ها از هوا خالی شده و یا در میانه راه از خودرو جدا شوند، جای هیچ نگرانی نیست، چرا که سرنشینان به دلیل کف نفوذناپذیر خیس یا غرق نخواهند شد.

۲. بورلاک شش چرخ (Burlack ۶×۶)

 

مثل شرپ، بورلاک ۶×۶ نیز در روسیه متولد شده است، اما برخلاف آن از شش چرخ سود می‌برد. این خودرو در حقیقت بر مبنای نفربر BTR-۶۰ شکل گرفته و به طور اختصاصی برای رفت و آمد به قطب شمال توسعه یافته است. بدنه بورلاک کاملا عایق‌بندی شده و در داخل کابین برای سرنشینان آشپزخانه و دوش وجود دارد.

جالب اینکه موتور خودرو از داخل کابین قابل دسترس است تا اگر احیانا در مناطق بسیار سردسیر دچار مشکل شد، امکان رفع ایراد آن بدون نیاز به پیاده شدن میسر باشد. این ATV جان‌سخت روسی ظرفیت حمل ۱۰ سرنشین را داشته و می‌تواند روی آب معلق بماند، هنگام حرکت روی آب یک پیشران اختصاصی وارد عمل می‌شود.

۳. ریپسو EV۲

 

در حالت عادی دو حرف EV مخفف عبارت Electric Vehicle (به معنای وسیله نقلیه الکتریکی) است، اما در مورد محصولات ریپسو (Ripsaw) حرف E از واژه Extreme (به معنای حداکثر یا بی‌نهایت) برگرفته شده است. سازنده آمریکایی این خودروی عجیب و غریب را یک سوپر تانک قدرتمند و لوکس توصیف می‌کند. تولید هر دستگاه از ریپسو EV۲ حدود ۶ ماه زمان می‌برد، زیرا تمامی قسمت‌های مختلف آن با دست ساخته می‌شوند.

این خودرو یا تانک نیم میلیون دلاری در مجموعه گرند تور توسط ریچارد هموند بررسی شده و در قسمت اخیر از فیلم سینمایی سریع و خشن نیز حضور داشته است. موتور ۶.۶ لیتری دورامکس ریپسو EV۲ بسته به سفارش مشتری توانایی تولید حداکثر ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت را دارد.

۴. تینجر ترک (Tinger Track)

 

چنانچه فردی به دنبال یک ATV کوچک‌تر و سریع‌تر باشد، می‌تواند به سراغ تینجر ترک برود. این خودرو ترکیبی از یک باگی، اسنوموبیل، اتومبیل دوزیست و حتی یک تراکتور بوده و قادر است روی تقریبا هر نوع سطحی حرکت کند. با توجه به ابعاد کوچک، تینجر ترک برای عبور از مسیر‌های باریک و تنگ ایده‌ال است، البته این خودرو قادر است از شیب ۴۰ درجه بالا رفته و از رودخانه‌ها نیز عبور کند. تینجر ترک نیز در روسیه تولید شده و به دلیل وزن کم، نیروی آن توسط یک موتور سه سیلندر تامین می‌شود.

۵. اتوکراس شامان (Avtoros Shaman)

 

همانند شرپ، شامان نیز ساخت روسیه بوده و توسط مجموعه تاپ گیر بررسی شده است. این اتومبیل هشت چرخ تنومند، نیروی خود را از یک موتور ۳ لیتری ایویکو دریافت می‌کند. نیروی تولیدی موتور از طریق گیربکس شش سرعته دستی به سمت تمامی چرخ‌ها ارسال می‌شود. از آنجایی که هر چهار محور فرمان‌پذیر هستند، قدرت مانور شامان در سطح بالایی قرار دارد. بدنه این هیولای روسی ضد آب است، به همین خاطر می‌تواند راننده و هشت سرنشین دیگر خود را روی آب حفظ کند.