نگه داشتن سنگ نمک در خانه فواید بسیار زیاد دارد  که ممکن است هیچکدام از آن ها را نشنیده باشید. از جمله فواید این سنگ می توان به پاک کردن محیط و دور کردن انرژی منفی اشاره کرد.

این سنگ از دو عنصر کلر و سدیم تشکیل شده، زمانی که به حالت بلور ایجاد می شود، سنگ نمک را تشکیل می دهد. محققان طی آزمایشات بسیاری دریافته اند که بلورهای درخشنده سنگ نمک به عنوان یکی از منابع تولید کننده یون یعنی همان ذرات باردار دارای بار مثبت و منفی، شناخته می شوند.

 

جالب اینجاست که اگر نور خورشید بر این سنگ ها بتابد، انرژی طبیعی را در این سنگ ها ایجاد می کند قرار دادن سنگ نمک در خانه برای رفع فشار و استرسی که در زندگی مدرن امروزی وجود دارد می تواند بسیار مفید باشد.. همچنین می تواند بخش زیادی از اشعه های ساطع شده از لوازم الکتریکی نظیر: دستگاه های رادیولوژی، کامپیوتر، ماکرو ویو، پارازیت‌ها تلویزیون و …  را کاهش ‌دهد.

 

تاریخچه سنگ نمک 

نمک چه از آب دریا و چه از سنگ نمک گرفته شود از دیر باز در یونان باستان شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. یونانی ها نمک را همواره برای هضم غذا و دفع مواد زائد از بدن مناسب می دانستند. از گذشته های دور مردم نمک را به عنوان یک دارو می شناختند.

 

پزشکان در آن زمان به بیماران تنفسی خود می گفتند که بخار خارج شده از آب نمک را استشمام کنند. در نسخه های پزشکی موجود نیز بیان شده که املاح نمک برای سلامت و تندرستی بسیار مناسب است. در جنگ جهانی دوم پزشکان برای درمان انبوه سربازان باز مانده از جنگ، از غارهای حاوی نمک فراوان استفاده می کردند و بیماران را به غارهای نمکی، انتقال می دادند. در سال ۱۹۹۹ در لیتوانی، ۲۵۰ کودک و ۵۰۰ بزرگسال که به مشکلات تنفسی دچار بودند، روزانه نزدیک به یک ساعت سنگ نمک را مورد استفاده قرار می دادند و از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر بهبود یافتند.

 

هیپوکراتس جز اولین پرشکان یونانی بود که به خواص استشمام بخار نمک پی برده بود و آن را برای درمان امراض پوستی بسیار مناسب می دانست.

سنگ نمک در استرالیا و چین و سایر کشورهای عربی و اروپایی، به عنوان تزئین و درمان مورد استفاده قرار می گیرند. دانشگاه نیوساوت ولز در شهر سیدنی استرالیا هم خواص درمانی سنگ نمک را تأیید کرده است.

 

بهره مندی از خواص سنگ نمک

 

“خواص سنگ نمک” در خانه

• پاکسازی هوای خانه

یون های موجود در سطح این سنگ می توانند بیشتر آلودگی و گرد و غبار موجود در محیط را به خود جذب کرده و هوا را پاک تر کنند. پس یکی از مهم ترین خواص این سنگ را می توان: پاکسازی هوای آلوده، سلامتی ریه ها و بر طرف کردن خستگی ناشی از استرس نامید.

 

بهبود مشکلات تنفسی با خواص سنگ نمک

• بهبود مشکلات تنفسی و ریه

همانطور که پیشتر اشاره کردیم یکی از اصلی ترین خواص سنگ نمک کمک به تصفیه و پاکسازی هوا است، از این رو به سلامت و بهبود سلامت ریه و بیماری های تنفسی کمک می کند. همچنین در کاهش آلرژی، بهبود علایم آسم و برونشت نقش بسزایی دارد. مطالعات عظیمی بر روی یون های موجود در سطح سنگ نمک صورت گرفته است و ثابت کرده که می تواند فعالیت مژک ها را افزایش دهد. مژک ها موهای ریز در سلول های پوششی مجرای تنفسی هستد.

 

در صورتی که یون های مثبت، عملکردی عکس این قضیه دارند. یون های منفی بیشتر بر روی پاکسازی تمرکز کرده و آلودگی ها را به خود جذب می کنند و در واقع کار یک فیلتر را انجام می دهند. این کار سبب سلامتی هر چه بیشتر شش ها می شود. یون های متفی با جذب دود سیگار و از بین بردن بو، باعث شده تا حمله آسم و آلرژیک در فرد کاهش چشمگیری پیدا کند.

 

دفع انرژی منفی به کمک خواص سنگ نمک

 

• دفع امواج و انرژی های منفی محیط و افراد

از دیگر خواص سنگ نمک در خانه می توان به جذب آلودگی ها و انرژی های منفی از محیط و جایگزین کردن امواج مثبت، احساس قوت و انرژی در محیط اشاره کرد دلیل آن افزاش تعداد یون های منفی در محیط است.

 

• بهبود کیفیت خواب شبانه

معمولا یون های مثبت وقتی با سرب هوا ترکیب شوند موجب کاهش جریان خون و پایین آمدن سطح اکسیژن شده که این امر باعث ایجاد الگوهای نامنظم در خواب شبانه می شوند. بنابراین سنگ نمک با کاهش یون های مثبت موجود در فضا باعث بهتر شدن وضعیت خواب فرد می شود.

 

• کاهش استرس و ایجاد حس آرامش

تحقیقات انجام شده بر روی افرادی که حداقل ۴۰ دقیقه در روز با کامپیوتر کار کرده اند، نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض یون های منفی موجود در سطح هوا سبب بهبود عملکرد بدن و کاهش شدید استرس و اضطراب می گردد.

سنگ نمک به راحتی می تواند این کار را انجام داده و هوای محل کار شما را سرتاسر آکنده از یون های مفید کند. دوری از چشم زخم، کاهش سردرد های میگرنی و کاهش اضطراب، ایجاد تمرکز حواس و تقویت سیستم ایمنی بدن، بالا بردن سطح هوشیاری و کمک به تنظیم فشار خون، رفع نیاز بدن به نمک و از بین بردن اشهای کاذب از دیگر خواص سنگ نمک در خانه است.

 

ترکیب شیمیایی سنگ نمک
ترکیب شیمیایی سنگ نمک

کریستال نمک بر خلاف سایر مواد معدنی، یکی از معدود موادی است که ساختار اتمی آن تماما الکتریکی است و دقیقا به خاطر همین ویژگی است که می تواند از حالت بلوری به شکل مایع یا برعکس تغییر کند. چنین ساختار طبیعی می تواند در بدن شارژ الکتریکی ایجاد کند که قرارگیری بدن انسان در مجاورت آن، باعث آرامش، قدرتمندی سیستم دفاعی بدن و … می شود. یون  در واقع همان خواص مفید بلور سنگ نمک است که به کمک تبادل یونی می تواند فضاهایی با بار منفی یا غیر متعادل را خنثی کند.

 

مضرات سنگ نمک

قاعدتا هر ماده به طبع مضرات و عوارضی به همراه دارد و سنگ نمک نیز از این قائده مستثنی نیست. سنگ نمک موجود در بازار بیشتر تصفیه نشده هستند و دارای ید و انواع ناخالصی های از جمله: فلزات سنگین هستند که خطر سراطان زایی آن اثبات شده است. به همین دلیل مصرف خوراکی آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

خواص علمی سنگ نمک

 

تحقیقات علمی درباره چگونگی عملکرد سنگ نمک

همانطور که گفتیم بلورهای درخشنده بر روی سطح نمک می تواند انواع امراض موجود در هوا جذب کنند به این دلیل که دارای یون های بسیار قوی هستند. خورشید می تواند در سنگ نمک و بلورهای شفاف آن تولید انرژی کند و حتی بلورهای نیمه شفاف را نیز تحت انرژی قرار دهد. با این که فرایند یونیزاسیونی که توسط خورشید انجام می گیرد، توسط چشم مسلح قابل مشاهده نمی باشد اما در میان میلیاردها اتم سنگ نمک، بارها و بارها اتفاق می افتد.

 

مانند چیزی شبیه فتوسنتز گیاه. همانطور که می دانید گیاه کربن دی اکسید موجود در هوا را در هنگام روز جذب کرده و به اکسیژن تبدیل می کند. این کار بارها و بارها انجام می شود بدون این که گیاهان صدمه ای ببینند.

 

کریستال نمک دارای ساختار اتم بوده و این برخلاف بسیاری از مواد معدنی است که دارای ساختار مولکولی هستند. خاصیت اتمی سنگ نمک این امکان را مهیا می کند تا در صورت وجود شرایط مساعد، به انواع حالت ها اعم از جامد و مایع تغییر یابند.

 

آلودگی ها به یک معضل بزرگ تبدیل شده اند به همین دلیل بسیاری از محققان در سراسر جهان در تلاش برای کسب یافتن راه حلی برای از بین بردن این آلودگی ها هستند.

یکی از راه های ارائه شده استفاده از سنگ نمک در منازل شخصی است. اما نه شکل معمول سنگ نمک، بلکه استفاده از لامپ های سنگ نمک. این لامپ ها از طریق قرار گرفتن در سنگ نمک هایی که به تدریج سفت شده اند، درست می شوند.

 

آن ها می توانند به آسانی یون های آلوده و فاسد هوا را جذب کرده و هوایی پاکیزه و تمیز را برای شما ایجاد کنند. در حقیقت این لامپ ها به عنوان یک فیلتر عمل می کنند. امروزه روستائیان با یک خلاقیت ویژه توانسته اند چنین کاری را انجام دهند. آن ها با استفاده از یک شمع و یک سنگ نمک که از کوه گرفته اند می توانند علاوه بر ایجاد منظره ای زیبا، هوای منزل خود را نیز پاکیزه و به دور از امراض نگه دارند.

 

لامپ شمع نمک, شمعدان سنگ نمک